Millist päikesepaneeli valida? Vaatame, mida veebiturul pakutakse ja kui head need pakkumised on

Päikesepaneelide paigaldamine aitab energiakulusid kokku hoida.Foto: Shutterstock

Kütteperiood läheneb ja paljud meist mõtlevad murelikult, kuidas tulla toime järjest kasvavate kuludega. Üheks leevenduseks võivad olla päikesepaneelid, mille võib paigaldada nii koju kui ka töökohta. Aga kuidas ja millist valida?

Hinnanguliselt on päikesepaneelide abil võimalik aastaseid elektrikulusid vähendada ligi 60 protsenti, mis tuleneb võrgust ostmata jäänud elektrist ja võrku müüdud elektri ülejäägist. Nii võib praeguste elektrihindade juures see investeering end ära tasuda umbes seitsme aastaga. 

Kui soovid oma kodule või ettevõttele päikesepaneele paigaldada, tuleks enne analüüsida, millised on kõige sobivamad ja kuhu oleks mõistlik need üles seada. Neile küsimustele vastas hiljuti Rohegeeniuses Tallinna Tehnikaülikooli teadur Taavi Raadik, kes on päikeseenergia valdkonnas tegutsenud 17 aastat.

Tema sõnul on tegemist puhtalt rohelise tootmisega, kus päikesepatarei töö on võrdne tavalise patareiga. Kui paneelid muundavad päikeseenergia elektrienergiaks, ei toimu otsest kulumist, sest puuduvad liikuvad osad. Samuti ei tekita päikesepatareid müra ega saasta loodust.

“Kui päikesepatarei element on päikese käes, siis toimub energia tootmine ning see on justkui tavaline täis patarei, mis annab välja energiat. Kuid kui element päikese käes ei ole, on see nagu tavaline patarei, mis on tühjaks saanud.” 

Eesti Energia andmetel on päikesepaneelide müük viimasel ajal hüppeliselt kasvanud. Energia hinnaralli annab alternatiivsete võimaluste kasutamisele ainult hoogu juurde. 2020. aastal avaldas Nielsen uuringu, millest selgus, et lausa 66 protsenti Eesti elanikest on huvitatud päikesepaneelide paigaldamisest. Kusjuures iga kümnes vastaja ütles, et tal on kindel plaan päikesepaneelid ka paigaldada. Praegu võib aga arvata, et huviliste arv on oluliselt kasvanud.

Päikesepaneelid katusele või maalapile

Inimesteni on jõudnud arusaamine, et Eesti on piisavalt hea koht, kus päikesest elektrienergiat toota. Aastane päikesekiirguse hulk on meil umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal. Samas töötavad paneelid siin madalama õhutemperatuuri tõttu parema tootlikkusega. Päikesepaneelide töö kõrgaeg ongi Eestis aprillis-mais, kui taevas on pilvitu ja väljas on veel piisavalt jahe. 

Üheks võimaluseks on paigaldada päikesepaneelid hoone katusele või mõnele väikesele maalapile. Kuidas see töö aga kerge vaevaga ära teha? 

Päikesepaneelid on tegelikult ka kõige lihtsamad ja hooldusvabamad elektrienergia tootmise süsteemid. Selleks, et võrguühendusega elektrit toota, läheb vaja päikesepaneele, nende kinnitusi ja inverterit. 

Muidugi võib päikesepaneelide paigalduse tellida mõnelt sellega tegelevalt ettevõttelt, kuid samas on kõik vajalik olemas ettevõtetele mõeldud kauplemisplatvormil merXu

Kuna päikesepaneelide elueaks arvatakse praegu olevat umbes 30 aastat, siis tundub ühe sellise katusele või maalapile paigaldamine üsna hea investeeringuna. Kui päikesepaneel vananeb, on sellest võimalik umbes 95 protsenti taaskasutada. Prognooside kohaselt on 2030. aastaks 60 miljonit uut paneeli toodetud taaskasutatud päikesepaneelidest.

Eesti Energia pakub päikesepaneelide paigaldusest huvitatutele ka kalkulaatorit, mis arvutab hetkega välja, kui suur oleks planeeritava elektrijaama orienteeruv maksumus, aastane toodang ja rahaline võit. 

Millist päikesepaneeli valida?

Päikesepatarei efektiivsust näitab see, mitu protsenti talle langevast päikeseenergiast suudab paneel elektrienergiaks konverteerida. 

Kõige levinumad on räni päikesepatareid, mis moodustavad 91 protsenti kogu turust ja neid on kolme tüüpi. Kõige efektiivsemad ja levinumad neist on monokristallilised räni päikesepatareid, mille efektiivsus on 20 protsendi ringis. 

Päikeseenergia hulk, mis ühele ruutmeetrile langeb, on üldjuhul konstantne suurus 1000 W/m2, seega sellist tüüpi päikesepatareide väljundvõimsus on umbes 200 W iga paigaldatud ruutmeetri kohta. 

Neile järgnevad polükristallilised räni päikesepatareid, mille efektiivsus on umbes 16–17 protsenti, seega 160–170 W iga paigaldatud ruutmeetri kohata. Need on odavamad, aga seetõttu ka vähem efektiivsed. 

Kõige vähem levinud on amorfsed räni päikesepatareid – need suudavad peale langenud päikesest elektrienergiaks muundada vaid seitse protsenti. Kui mono- ja polükristallilised paneelid on jäigad, siis amorfseid paneele on võimalik isegi rulli keerata. Seetõttu leiavad need kasutust erilahendustes, kus on vaja, et päikesepatarei painduks, näiteks tekstiili integreeritud, matkajatele mõeldud lahendused ja ümarad-kumerad pinnad.

Kuidas päikesepaneele paigaldada?

Päikesepaneelide paigaldamiseks on viis võimalust. Kõige enam paigaldatakse Eestis meie kliima tõttu paneele viilkatustele

Spetsialistide sõnul võiksid paneelid olla ideaalis 41-kraadise nurga all ning asuda lõuna pool. Kui paigaldada paneelid põhja poole, siis need elektrit sisuliselt ei tooda, kuna päike ei paista paneelidele peale. 

Teise võimalusena paigaldatakse paneele lamekatustele, nii suurte tööstushoonete kui ka kortermajade puhul. Lamekatuste eeliseks on see, et päikesepaneelid saab seal sättida lõuna suunda ning ideaalse nurga alla. 

Paneele paigaldatakse ka maapinnale – nii on üles ehitatud päikesepargid. Seda meetodit kasutatakse ka juhul, kui puudub võimalus paneele katusele paigaldada. 

Veel leiab näiteid, kus päikesepaneelid on paigaldatud maja fassaadidele ning rõdupiireteks. Üks efektiivsemaid lahendusi on nn päikese jälgimissüsteem, mis võimaldab paneelil püüda päikest vastavalt päikese liikumisele, sest süsteem reguleerib nurka päikese suhtes. 

Selline süsteem on efektiivne: päikselisematel perioodidel võib see toota 30 protsenti rohkem elektrienergiat kui fikseeritud süsteemid. 

Kõik vajalik kätte ühest kohast

Kõik päikeseelektri tootmiseks vajalik on olemas ettevõtetele mõeldud kauplemisplatvormil merXu. 

Näiteks on valikus 656 päikesepaneeli 106 müüjalt. Valida saab väiksemate paneelide vahel või soetada hoopis 10-kilovatine NIBE fotogalvaaniline päikesepaneelide süsteem, mida on lihtne paigaldada. Selline täielik päikesesüsteem sobib keskmise suurusega majapidamistele või ettevõttele ja maksab veidi üle 14 000 euro. 

MerXu platvormilt leiab ka laia valiku päikesepaneelide kinnitusi ning invertereid. 

Selliste süsteemide elueaks loetakse 30–50 aastat. Lisaks sellele, et nii saab vähendada võrgust võetava elektri hulka, saab ülejäänu müüa elektrivõrku. 

Lisaks erinevatele toodetele pakutakse merXus ka päikesepaneelide projekteerimise teenust

MerXu on veebipõhine kauplemisplatvorm Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni ettevõtetele, kes tegutsevad B2B sektoris – nii väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele kui ka suurtele üksustele. MerXu loob turvalise ärikeskkonna, mis ühendab kontrollitud ostjaid ja müüjaid ning võimaldab neil teha otsetehinguid või pidada läbirääkimisi. MerXu tegutseb Tšehhis, Eestis, Poolas, Leedus, Ungaris, Rumeenias, Slovakkias ja Saksamaal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.