Päikesepaneelid: kuhu suunas areneb päikesepaneelide tehnoloogia ja millist lahendust oma ettevõttele valida?

Clioxi hoone katusele paigaldatud päikesepaneelid Tartus.Foto: Liis Reiman


Päikesepaneelide paigaldamine on viimastel aastatel Eestis väga aktuaalseks teemaks muutunud. Seda kinnitab ka Elektrilevi elektritootjate liitumistaotluse arvu oluline kasv. On ju päikeseenergia võrreldes näiteks mõne teise taastuvenergia liigiga nagu näiteks tuuleenergia kindlasti stabiilsem ja kättesaadavam. Samuti vajavad päikesepaneelid vähem ruumi ja hooldust kui tuulegeneraatorid. Hetkel on kasulikum toota energiat enda tarbeks, kuid iga päevaga muutuvad päikesepaneelid koos akulahendusega populaarsemaks ja ka kättesaadavamaks.

Päikesepaneelid: trendid maailmas

Kui veel mõni aeg tagasi kasvas päikesepaneelide võimsus väga kiiresti, siis tänaseks on päikesepaneelidel välja kujunenud kindlad võimsused ja mõõdud. Päikesepaneelide mõõdud määravad tihti ka päikesepaneelide kasutuse. Nii kasutatakse näiteks 2,4 meetrist päikesepaneeli maapaigaldustel, lamekatusele seda paigaldada ei saa. Saksamaal on aga riiklik regulatsioon, kus suuremaid kui 2 m2 päikesepaneele katusele paigaldada ei tohigi. Nii ei saa ka seal paigaldatavad päikesepaneelid olla võimsamad kui 440-450 kW.

Päikesepaneelide hind

Päikesepaneeli hinna kiire langus on viimase kümne aasta jooksul olnud märkimisväärne ja nii on päikesepaneelide paigaldamine muutunud oluliselt taskukohasemaks. Tänasel päeval on päikesepaneelid 94% odavamad kui 1989. aastal (allikas: Rocket Solar). Selline päikesepaneelide hindade areng on kaasa toonud ka olukorra, kus üha rohkem on hakatud investeerima päikesepaneelidesse.

Allikas: https://www.rocketsolar.com/

Päikesepaneelide hinna languse on tinginud nii tehnoloogia kiire areng kui ka tihe konkurents
päikesepaneelide tootjate seas, sest tootjate arv on viimaste aastatega oluliselt kasvanud.

Päikesepaneelide paigaldus

Maailmas on pead tõstmas kaks uut lähenemist päikesepaneelide paigaldusele lisaks tavapaigaldustele.

  1. Agrivoltaics – see on lahendus, kus üritatakse kombineerida põllumajandust koos
    kahepoolsete ehk bifacial päikesepaneelidega. Päikesepaneelid paigaldatakse 90° nurga all
    ida-läänesuunaliselt ning päikesepaneelide vahele jäetakse piisavalt lai maa-ala põllumaa
    harimiseks.
  1. Floating ehk ujuvad päikesepaneelid – see on lahendus, kus päikesepaneelid kinnitatakse
    ujuvatele pantoonidele, hoides neid veekogu pinnal.
Hollandis Zwolles asub üks Euroopa suurimaid ujuv päikesepargi farme. Bomhofsplase vees hõljub 72 000 päikesepaneeli.Foto: Shutterstock

Kui agrivoltaics lahendust võib juba Eestis kohata, siis ujuvaid päikesepaneele veel mitte. Eestis ja ka mujal Euroopas on aga kasvavaks trendiks ida-läänesuunaline päikesepaneelide paigaldamine. See on kindlasti tingitud ka elektri börsihinna suurtest kõikumistest.

Mis on ida-läänesuunalise paigalduse eelis?

Ida-läänesuunalise paigalduse eeliseks on asjaolu, et selline paigaldis toodab päeva jooksul ühtlasemat elektritoodangut, mis võib aidata suurendada omatarbimist. Mida madalam on katuse kaldenurk, seda ühtlasem on süsteemi toodang. Nii on võimalik osaliselt katta elektri kulu kõrge elektri börsihinnaga aegadel oma toodetud elektriga. Sellise lahendusega on tootlus ehk veidi väiksem kui ehk lõunasuunalise paigaldisega, kuid rahaline võit on kindlasti suurem.

Päikesepaneelidest rääkides ei saa ümber ega üle päikesepaneelide akulahendusest. Eesti liitumisel Euroopa sagedusalaga tekivad Eesti turul paindlikkusteenused. Paindlikkus võimaldab Eesti turul juhitava aku käitamise eest tulu teenida. Hetkel on see tulu Eestis marginaalne, Küll aitavad akusalvestusega päikesepaneelid vähendada sõltuvust võrgust ja kasutada akusse salvestatud päikeseenergiat siis, kui päike ei paista. See omakorda kiirendab ka päikesepaneelide tasuvusaega.

Päikesepaneelide off-grid lahendus

Tihti aetakse off-grid lahendus segamini hübriidlahendusega. Mis on erinevus off-grid ehk võrguvabal lahendusel ja hübriidlahendusel või kas on?

Võrguvaba ehk off-grid lahendus on mõeldud eelkõige tagama elektrivarustust kohtades, kus võrku ei olegi ning hakkama peab saama päikesepaneelide ja generaatoriga.

Üldistatult võib öelda nii, et hübriidlahendus on ennekõike mõeldud aitama suuremast hädast välja
lühiajaliste võrgukatkestuste ajaks ning suurendama omatarvet laadides akud täis oma päikeseenergiaga ja müües salvestatud energiat siis, kui päike ei paista. Kusjuures mõnede seadmetega võib juhtuda, et elektrikatkestusi see ei olegi mõeldud taluma.

Juba praegu aitavad akud ühtlustada energiavooge, tõsta omatarvet ning soovi korral ka müüa
ülejäävat elektrit kalli börsihinnaga tundidel. Eesti liitumisega Euroopa sagedusalaga laienevad
võimalused veelgi ja oma akuga saab hakata pakkuma paindlikkusteenuseid varustuskindluse tõstmiseks.

Päikesepaneelide akud on mõlema paigaldise tüübi juures üks olulisemaid komponente.

Kokkuvõtteks julgustame kõiki ettevõtteid kaaluma päikesepaneelide paigaldamist oma ettevõttele,
kui te veel ei ole seda teinud. Päikesepaneelide paigaldamiseks on ettevõttetele abiks riiklikud
toetused. Hetkel on EASil avatud „Ettevõtja varustuskindluse toetuse“ meede, mille kaudu on võimalik päikeseenergiasüsteemile taotleda kuni 50% toetust. Tasub märkimist, et tänu toetusele jääb suuremasse päikeseparki tehtud investeeringu tasuvusaeg alla nelja aasta isegi käesoleva aasta rekordsoodsate elektri börsihindade juures.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.