Avatud ja inspireeriv keskkond, mängulisus ning palju loomulikku valgust – need on vaid mõned märksõnad, mis kirjeldavad kodumaiste edukate tehnoloogiaettevõtete kontoreid, mille loomisse on oma panuse andnud OCCO. Kolme ettevõtte – Salv, Skeleton Technologies ja Lightyear – esindajad rääkisid, mis iseloomustab idufirmade kontorite erilist atmosfääri, milliseid eesmärke peaks kontorid aitama ettevõtetel täita ning kuidas hea sisustus seda kõike toetab.
Loominguline keskkond
Finantskuritegude vastu võitleva idufirma Salv kontor veel valmis ei ole, kuid
ettevõtte kontori loomisega tegelenud projektijuht Eeva Metssalu jagas enda visiooni – mis on tema jaoks kontori puhul kõige olulisem – ning kirjeldas trende, mis tänapäevaseid start-up’ide kontoreid iseloomustavad.
“Kui üldistada, siis kipub olema nõnda, et kuna start-up’id koondavad juba varasemalt sarnastes ettevõtetes töötanud inimesi, on rõhk veidikene vabamal õhkkonnal, loomingulisusel ja meeskonnatööd soodustaval keskkonnal,” märkis Metssalu.
“Tihtipeale otsitakse loovamaid lahendusi, inspireerivat interjööri ning soovitakse lisada kontorisse ka mängulisust ja ehk vaba aja veetmise võimalusi. Samuti puuduvad enamasti kabinetid ning kogu kontor on kõigile kasutatav,” kirjeldas ta.
Koht, kus toimub maagia
Investeerimisplatvormi arendava idufirma Lightyear personali- ja kontorijuhi Sandra Villmäe sõnul on start-up-kontorid erilised eelkõige seetõttu, et seal töötavad inimesed, kes loovad koos midagi, mis muudab nende arvates maailma paremaks kohaks. “Kontoris on selline energia ja kirg, mida korporatiivmaailmas lihtsalt ei kohta. Kontor aitab seda ellu tuua – see on koht, kus toimub maagia. Seetõttu proovisime luua enda töötajatele keskkonna, mis soodustaks suhtlemist, õppimist ja ideede vahetamist.”
Ka Euroopa suurima superkondensaatorite tootja Skeleton Technologiesi äsja valmis saanud Tallinna kontori eesmärk on pakkuda talentidele kohta, kus nende ideed ja loovus lendu läheksid. “Meile oli tähtis luua oma inimestele hubane atmosfäär, kus töötajad tunneks end kui kodus,” märkis Skeleton Tecnologiesi avalike suhete juht Arnaud Castaignet.
“Üks viimasel ajal esile kerkinud joon on see, et luuakse juba nimelt kontoreid, kus on vähem töökohti, kui firmas inimesi tööl on. Mitmed inimesed töötavad kodust ning kontor on pigem kokkusaamise koht,” ütles Metssalu. “Samas tuleb taolist kontorit luues alati silmas pidada, et kontoris oleks piisavalt erinevaid alasid, et oleks mugav nii nendel, kes seal igapäevaselt töötavad, kui ka nendel, kes tulevad kontorisse töökaaslastega ajurünnakuid tegema.”
“Kuna mitmed ettevõtted võimaldavad kaugtööd, siis on kontorist saanud pigem koht, kuhu inimesed kogunevad olulisemaid koosolekuid pidama, ajurünnakuid tegema ning sotsialiseeruma. Seetõttu on oluline luua alasid, mis on just sellele tegevusele suunatud,” kirjeldas Metssalu.
Just sama praktika tõttu on aeg-ajalt ka olukordi, kus ettevõte tegelikult sooviks, et inimene käiks rohkem kohapeal koos teistega töötamas, aga ei taha seda ka kohustuslikuks teha. “Kui selline olukord on tekkinud, tulebki mõelda, et kuidas luua selline kontor, kus inimestel on mugav ja et see oleks koht, kust nad ka ise soovivad tööd teha,” selgitas Metssalu.
Samasugusel seisukohal on ka Lightyeari kollektiiv. Ettevõte saab sel aastal kahe aastaseks ning praeguseks on kogu tiimis 40 inimest — neist veidi üle poole Tallinnas. “Kuigi kodust töötamine on ka meie puhul muutunud järjest populaarsemaks, siis näeme, et suur osa meie tiimist on siiski enamasti kontoris. Sellele mõeldes oleme kontorit ehitades vaadanud veel mõned aastad tulevikku, tehes kindlaks, et uutele töötajatele, kes soovivad kontorist töötada, oleks koht olemas,” rääkis Villmäe.
“Kiire kasvuga arvestamine kontoriruumi planeerimisel on idufirmade jaoks ülioline. Hetkel oleme disaininud rohkem puhke- ning koos töötamise alasid, mis annab meile tiimi kasvades paindlikkuse osad neist tööaladeks ümber ehitada,” lisas ta.
Milliste elementide ja detailidega töötajaid inspireeriv õhkkond aga luua?
Lightyeari Tallinna kontoris on avatud põrandaplaan, kuhu jõuab palju loomulikku valgust, ergonoomiline mööbel ning mugavad istumis- ja puhkealad. “Samuti oli meile tähtis lisada mõned lõbusad detailid, nagu kott-toolid, seisulauad ja hubaste nurkadega mängutuba,” rääkis Villmäe. “Meie kontori põrandad on enamasti kaetud vaipadega, mistõttu välisjalanõudega kontoris käia ei tohi. Ukse juurest leiavad nii töötajad kui külalised endale sussid, mis jalga panna.”
Lisaks on Lightyeari kontor lemmikloomasõbralik, et muuta keskkond andekate töötajate silmis veelgi atraktiivsemaks. “Mõne kehvema päeva teeb kontorikoer alati paremaks,” sõnas Villmäe.
Ka Skeletoni uude kontorisse on töötajate lemmikloomad oodatud ning välisjalanõud tuleb seal jätta ukse taha. Samuti iseloomustavad kontorit ergonoomiline mööbel ning puhkealad, kus korraks aeg maha võtta ja arvutiekraanist puhata. Castaignet’ lemmikpaigaks kontoris on aga kööginurk, kus inimesed aeg-ajalt kogunevad ja üksteisega suhtlevad.
Skeletoni kontoris on erineva funktsiooniga alad: seal on kontorilauad ja -toolid, et saaks üksinda töösse süveneda ja keskenduda, ning avatuma pinnaga ruumid, mis on mõeldud meeskonnatööks ja ideede vahetamiseks.
Lisaväärtustena on kontoris raamatukogu, mänguruum, virgestav spordiala, massaažitooliga lõõgastumiskabiinid ja saun. “Kuna ma olen viimasel ajal ringi reisinud, siis ei ole saanud kuigi palju uues kontoris aega veeta. Ootan väga võimalust, et mõnel õhtul ka meie uus saun ära proovida,” ütles Castaignet.
Pidevalt arenev keskkond
Villmäe sõnul on tähtis ka teadvustada, et kontorikultuur kasvab ja areneb koos ettevõttega. “Kasvades jätkame meie meeskonna ja missiooni kehastavate asjade lisamist ja muutmist,” ütles ta.
OCCO aitab sisustuspartnerina ettevõtetele keskkondi luues kaasa nende väärtuste hoidmisel ja elluviimisel. Kogenud kontorite sisustajana on OCCOl kõik vajalikud teadmised, oskused ja tööriistad, et pakkuda nutikat, tõhusat ja jätkusuutlikku terviklahendust.
OCCO arendatud tehnoloogia abil on sobiva sisustuse leidmine kontoriprojektidesse kordades tõhusam ja kiirem ning jääb ära mitmete pakkujate ja partneritega suhtlemine. Tänu sellele ongi ettevõte heaks partneriks ka kiiresti kasvavatele idufirmadele, kes laienevad üle maailma ning vajavad uute kontorite loomiseks kiiret ja mugavat teenust.
Eeva Metssalu sõnul on oluline esmalt firmaga tutvuda ning süvitsi aru saada, millised inimesed seal töötavad, mismoodi töö tegemine käib ning mis on sealsete inimeste vajadused oma töökeskkonnale. “Alati on meeldiv, kui saab koostööd teha ideedele avatud ning rõõmsameelse meeskonnaga, kes on valmis oma töötajate huvisid isiklikest arvamustest kõrgemale tõstma,” lisas ta.