Selleks, et tulevikus kõik vajalikud ressursid ühtäkki Maa pealt otsa ei saaks, tuleb praegune majandusmudel ehk “tooda-tarbi-viska-minema” kiiremas korras välja vahetada. Parim alternatiiv sellele on ringmajandus. Räägime, kuidas toimiks see mööblisektoris ning mis sammud peab tegema, et vana toode saaks uue ja uhke kuue.
Kas uus mööbel on ikka vajalik?
Kas teadsid, et ühe kontoritooli tootmisel eraldub keskkonda 110 kilogrammi süsinikdioksiidi (CO2)? Ja kui vana kontoritool ära visata ning uus asemele osta, on jalajälg juba 220 kilogrammi CO2 suurune. Kuidas siis oleks kõige mõistlikum toimida? Ikka taaskäitlemisega – nii saad vähendada jalajälge lausa poole võrra.
Miks ringmajandus? Keskkonnaamet kirjutab, et ringmajandus on tõhus alternatiiv praegu valdavale lineaarsele majandusmudelile ehk “tooda-tarbi-viska-minema”. Praegune lähenemine eeldab suurt kogust sisendit ning tekitab palju kasutuid jäätmeid. Selline lahendus ei ole aga jätkusuutlik ning pikemas perspektiivis ei suuda tagada ei inimkonna ega keskkonna heaolu. Ringmajanduse põhimõte on kasutada tõhusalt olemasolevaid materjale, toetudes kolmele peamisele pidepunktile: korduskasutus, parandamine ja ringlusesse võtmine.
Seepärast ongi OCCO võtnud eesmärgiks suurendada mööblisektoris jätkusuutlikkust ja vastutustundlikkust, et rohkem pandaks rõhku taaskasutusele ja ringmajandusele. Seda saab teha, pikendades mööbli elutsüklit, kasutades vastutustundlikult juba toodetud materjale ning mõeldes taaskasutuseks veel uusi ja paremaid lähenemisviise.
“Oleme uhked, olles siinkohal eesliinil, edendades jätkusuutlikkust ja taaskasutamist mööbli valdkonnas ning loodame, et ka teised tootjad järgivad meie eeskuju,” ütleb OCCO COO Jarmo Oidermaa. “Selleks kompenseerime kogu toodete transpordist tekkinud jalajälje ning väljastame kliendile ka vastavad sertifikaadid,” sõnab Oidermaa. Suures pildis on plaanis võtta ringlusesse võimalikult palju vana mööblit.
Kuidas saab vana mööbel uue kuue?
1. Vana mööbel võetakse lahti ja viiakse lattu, kus algab mööbli uus elutsükkel.
2. Eksperdid hindavad mööbli seisukorda ning teevad vajalikud parandused. Ringlusesse saadetakse vaid töökorras tooted.
3. Kõik tooted, mis kvaliteedikontrolli ei läbi, lähevad taaskäitlusesse. Seal eraldatakse kõik materjalid – plast, kangas, puit, metall ja muud osad – ning taaskäideldakse eraldi.
4. Lõpuks läbivad tooted viimase kontrolli ja lähevadki taas ringlusesse.
Eesmärk on võtta keskkonnasõbralikum suund ka transpordis: OCCO plaan on muuta oma autopark elektrist toituvaks – kolme aasta jooksul hakkab toodete transport toimuma elektriliste kaubikutega.
Järgmiseks aastaks on OCCO seadnud eesmärgi kompenseerida klientidele täielikult süsinikdioksiidi jalajälg, saata ringlusesse 60 protsenti tagastatud mööblist ning olla mööblisektori ringmajanduses suunaseadjaks. Sest kui ise head eeskuju näitad, siis võib juhtuda, et kaasa tulevad ka paljud teised!