IPS, VA, TN või isegi OLED – millist ekraanitehnoloogiat valida?

Suurimad bürood teenisid kenasid kasumeid.Foto: Shutterstock

Erinevad ekraanipaneelide tehnoloogiad pakuvad kasutajatele erinevaid eeliseid sõltuvalt vajadustest ja eelistustest. Kui hakkad valima omale uut monitori või arvutiekraani, siis pole pääsu sellistest mõistetest nagu IPS, VA ja TN, kallimad ja uuemad mudelid kasutavad veel ka OLED paneele. 

Kuid mis need täpsemalt tähendavad ning millised on nende ekraanitehnoloogiate erinevused? Siin on kõik vajalik, mida tarvis selle kohta teada, kui valmistud uut ekraani valima.

IPS (In-Plane Switching)

IPS tehnoloogia on tuntud oma väga hea värvitäpsuse ja laia vaatenurga poolest. See tähendab, et ekraanil kuvatavad värvid jäävad muutumatuks ka siis, kui vaatad pilti küljelt. 

See tehnoloogia sobib väga hästi fotode ja videotöötlusega tegelevatele proffidele, kus täpne värvide esitamine on äärmiselt oluline. Samuti pakuvad IPS-paneelid laiemat vaatenurka võrreldes TN-paneelidega, mis tähendab, et pildi selgus ja kvaliteet ei kao isegi ekraani külje alt vaadates.

VA (Vertical Alignment)

VA paneelid pakuvad head tasakaalu nii värvide täpsuse kui ka reaktsiooniaja vahel. VA tehnoloogia eeliseks on sügavad mustad toonid ja ülihea kontrastsus, mis sobib nii filmide kui mängude nautimiseks.

Kuigi VA paneelid võivad pakkuda üsna head vaatenurka küljelt vaadates, ei pruugi see olla sama lai kui IPS-paneelidel, kuid see on siiski oluliselt parem kui näiteks TN-tehnoloogia puhul.

TN (Twisted Nematic)

TN paneelid on tuntud oma väga kiire reaktsiooniaja poolest, mistõttu sobivad need hästi kiirust nõudvate mängude mängimiseks või dünaamiliste videote, näiteks märuli- või katastroofifilmide vaatamiseks. Kuid TN paneelide puuduseks on kõige kitsam vaatenurk, mis tähendab, et kui vaatate ekraani küljelt või ülaltpoolt, võib pildi selgus ja värvide täpsus märgatavalt väheneda. 

Just sellepärast ei pruugi TN paneelid olla parim valik näiteks graafilise disaini või fototöötluse jaoks, kus täpne värviesitus on väga tähtis.

Kui aga valid uut monitori või arvutiekraani oma vajadustest lähtuvalt, siis peaks muidugi arvestama oma kasutusvajadusi. Kui vajad head värvitäpsust ja laiemat vaatenurka, võib IPS olla parim valik. Kui otsid head tasakaalu kontrastsuse ja reaktsiooniaja vahel, siis VA paneelid võivad olla kõige sobivamad. Kui aga eelistada kiiret reaktsiooniaega ja oled pühendunud mängur või seiklusfilmide fänn, võib TN olla sinu valik.

OLED (Organic Light Emitting Diodes)

Lisaks traditsioonilistele taustvalgustusega ekraanitehnoloogiatele nagu IPS jt on tehnoloogia areng toonud kaasa uue ja põneva läbimurde OLED (Organic Light-Emitting Diode) paneelide näol. OLED paneelid erinevad traditsioonilistest LCD-tehnoloogiaga paneelidest, pakkudes palju paremat kontrastsust ja värvide sügavust. 

Siin on mõned peamised erinevused OLED-paneelide ja traditsiooniliste LCD-paneelide vahel, eriti kui räägime sülearvutitest:

  • Kontrastsus ja musta toonide kvaliteet: OLED-paneelid pakuvad sügavamaid musti toone ja suuremat kontrastsust võrreldes LCD-paneelidega. LCD-paneelidel on taustvalgustus, mis võib põhjustada mustade toonide heledamaks muutumist, seetõttu on nende kontrastsus OLED-paneelidega võrreldes väiksem.
  • Õhem disain: OLED-paneelid võimaldavad paindlikku ekraanitehnoloogiat, mis lubab luua õhemaid ja kergemaid seadmeid. OLED-paneelide paindlikkus võimaldab neid kohandada ka kumerate või painutatud ekraanide jaoks.
  • Energiatõhusus: OLED tarbib vähem energiat kui traditsioonilised LCD-paneelid, kuna ei vaja taustvalgustust. Iga piksel kiirgab oma valgust, mis võimaldab täpsemat energiakasutust.

Kuigi OLED-paneelidega sülearvutid pakuvad mitmeid eeliseid, tuleb märkida, et need võivad olla kallimad kui traditsioonilised LCD-paneelidega sülearvutid. Lisaks võib OLED-paneelide pikaajaline kasutamine staatilise sisu kuvamisel põhjustada nn põletusefekti, kus ekraanile jäävad püsivad jäljed.

QD-OLED – veel uuem, kuid kas ka veel parem?

Kuid on veel üks salapärane lühend, kui asud monitore valima – QD-OLED. Mida see tähendab?

QD-OLED ehk kvantpunkti-OLED on loodud ühendama OLED-i suurepärast kontrasti kvantpunktitehnoloogia erksuse ja heledusega. Lühidalt tähendab see tehnoloogia, et QD-OLED paneelides on ühendatud OLED-ekraanide ise kiirgavad pikslid ning ekraanide heledust ja värvi suurendavad omadused, kasutades punaste ja roheliste kvantpunktide valgustamiseks sinist taustavalgust. Kuna erinevalt OLEDist vahefiltreid pole, on pilt eredam ja värvid veelgi loomulikumad, kuid hind ka kallim. Neidki paneele saab nõgusate monitoride ekraanideks painutada ja leiabki m’nede laiaformaadiliste mängurimonitoride seest.

Milline ekraan sobib just sinu vajadustele, seda saad küsida OIXIO ekspertidelt, kes teavad soovitada kõige paremini sobivaid mudeleid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.