Kui oled sülearvutiga reisil mõnes avalikus kohas tööd teinud, oled kindlasti tajunud ka pilke kuklal: möödujad heidavad kas kogemata või meelega pilgu arvutikasutaja ekraanile. Pea igas masinas on isiklikku infot ja ärisaladusi, mida ei ole hea võhivõõrastega jagada. Mida siis teha, kas tõesti peaks reisil olles tegutsema arvutiekraan hõlma all?
Õnneks on olemas ka mugavamaid lahendusi, millega ei pea avalikus kohas või isegi avatud kontoris ebamugavust tundma ja võimlema hakkama.
Privaatsusfiltrid: monitori ja sülearvuti pimendavad abivahendid
Privaatsusfiltrid on just sellised lahendused, mida vaja kõrvalolijate eest ekraanipildi varjamisel. Need töötavad lihtsa “ribikardina” põhimõttel: arvutikasutaja ise vaatab enam-vähem otse ekraani suunas ja näeb kõike, aga kõrvaltvaatajad heidavad pilgu küljelt suurema nurga alt, mille puhul ekraanifilter muutub läbipaistmatuks.
Seega näha on info vaid otsevaates, teised näevad tumendatud ekraanipinda.
Spetsiaalsete kihtidega ekraanikatted on mõeldud ka muuks kui vaid privaatsuse kaitseks.
Peegeldusvastased filtrid vähendavad ekraanil peegeldusi, mis aitab parandada nähtavust eredas valguses. See võib olla kasulik kontoris, kus arvutitöökoht on akna all ja päike paistab monitorile või sülearvutile peale. Ehkki mõned ekraanid on kaetud peegeldusvastase kattega juba tehases, võib sellest väheks jääda või kui on kasutusel läikiv ekraan (millel on ka oma eelised, näiteks kirkamana tunduvad värvid), siis on matist kattest palju abi.
Privaatsusfiltrid on aga ehitatud nii, et neid saab näha ainult otse ekraani ees olev inimene. Tööpõhimõtteks on ekraanil justkui ristipidi “ribikardinate” kasutamine: mida suurema nurga alt läbi selle filtri vaatad, seda kitsamast pilust pilt läbi mahub kuni täieliku pimendamiseni. Natuke muutub ka otse arvuti ees istuja ekraanipilt tumedamaks, kuid see enamasti ei sega.
Need privaatsusfiltrid võivad lisaks olla ka peegeldumisvastase ja UV-kattega, sõrmejälgi hülgava pinnaga kui ka sinist valgust neelavad, et oleks võimalik silmi väsitamata pikalt kasutada.
Millistele seadmetele ekraanifiltrid sobivad?
Ekraanifiltreid on saadaval paljudele erinevatele seadmetele, isegi suurematele monitoridele. Delli sülearvutitele on olemas privaatsusfiltreid pea kõigile suurustele, monitoridest leidub ekraanikaitseid aga isegi kuni 27- ja 34-tollistele kuvaritele (näiteks 3M-ilt ja Targuselt). Delli sülearvuti ekraanifiltrid on 60-kraadise vaatenurgaga (nähtavus kuni 30 kraadi mõlemas küljesuunas) ning need on väga õhukesed (0,29 mm), et võimalikult vähe otse arvuti ees istuva inimese vaadet takistada.
Kui sülearvuti ekraan on puutetundlik, siis leidub ka selliseid ekraanifiltreid, mis säilitavad puutetundlikkuse ning on sõrmejälgi hülgava kattega.
Monitoride puhul sobivad tavaliselt filtrid nii tasapinnalise kui nõgusa paneeliga, sest need on painutatavad. Peaasi, et kuvasuhe on õige. Sülearvuti puhul on hea üle vaadata, kas filtril peaks olema ka mõni väljavõte näiteks arvutikaanel ekraani servas oleva kaamera-ava ja muude sensorite jaoks. Konkreetsetele mudelitele on tavaliselt olemas ka ekraanifiltrid, mis andurite ja kaamerate avasid ei kata.
Ekraanifiltrid on tavaliselt kahe erineva kinnitusvõimalusega: nii-öelda puhtama välimuse jaoks sobivad kahepoolse teibiga peaaegu nähtamatud kinnitused, mis jäävad filtri pinna alla. Kui aga monitor või sülearvuti on laiemate ja siledate vabade äärtega, võib sobida ka peale kleebitav kinnitusriba.
Miks neid peaks kasutama?
Põhilisi põhjuseid, miks peaks ekraanifiltreid kasutama, on kaks ja need ongi juba eelnevast välja tulnud: esiteks andmete kaitsmiseks ja privaatsuseks ning teiseks silmade mugavuse jaoks. Kuid abivahenditest on veelgi enam kasu: sülearvuti puhul näiteks aitab ekraanifilter kaitsta ka sülearvuti enda paneeli kriimustuste eest.
Kokkuvõtteks võib öelda, et ekraanifiltrid ja privaatsusfiltrid on väärtuslikud lisaseadmed, mis aitavad parandada nii sinu privaatsust kui töömugavust. Ära lase teistel näha, mida ekraanil teed – investeeri ekraanifiltritesse ja naudi turvalisemat ja pingevabamat tööd.
Küsi ekraanifiltrite kohta lähemalt OIXIO spetsialistidelt!