Kalavõrkudest 3D-printimiseni: Rootsi disainimessil esitleti põnevaid suundi mööblitootmises

Vaata fotosid!

Herleven töötas välja viisi, kuidas toota pehmet mööblit, kasutades tootmisjääke.Foto: Erakogu

Ümbertöödeldud kalavõrkudest detailid, tootmisjääkidest tehtud pehme mööbel ja süsinikneutraalne tootmine – veebruari alguses toimunud Skandinaavia mööblituru tähtsündmus Stockholm Furniture Fair tõi kokku disainimaailma tegijad nii Skandinaaviast ja lähiriikidest. Oma väljapanekuga osales juba 50-aastase traditsiooniga sündmusel ka kodumaine kontorimööbli tootja Intuit by Softrend. Räägime muljetest ja messi kõige väljapaistvamatest töödest. 

Jätkusuutlikkus nii kommunikatsiooni kui praktikasse!

Kõige rohkem tõusis tänavu esile üks märksõna – sustainability ehk jätkusuutlikkus. “Eelmisel aastal oli see keskne teema messi korralduses ja kommunikatsioonis, kuid seda ei olnud nii tugevalt tunda osalejate seas. Kui seekord läksid ja rääkisid ettevõtete ja brändidega, siis oli keskseks jututeemaks keskkond – kuidas antud ettevõte panustab kliima eesmärkidesse ning kuidas nende tooted on eriti keskkonnasõbralikud,” kirjeldab Softrendi ja Intuit by Softrend tootedisainer Karl Kukk. 

Intuit by Softrend peadisainer Martin Pärn toob messilt keskkonnateadliku suuna esindajana välja eelkõige välimööblit pakkuva Vestre, kelle sõnum keerleb minimaalse süsiniku tarbimise ja kohalike materjalide valiku ümber. “Mitab on võtnud suuna ringmajandusele – nende messiboks oli taaskasutatud ja pehmet mööblit disainiva ning tootva firmana pakuvad nad ka teiste ettevõtete diivanite renoveerimist,” räägib Pärn.

Vestre sõnum keerles minimaalse süsiniku tarbimise ja kohalike materjalide valiku ümber.Foto: Erakogu

Ta jätkab, et samasse teemasse panustavad ka materjalitootjad, kes üritavad luua ökoloogilisi taaskasutatavaid materjale. Ringmajanduse näitena toob Tarkett sel aastal turule üles võetud PVC-põrandaplaatidest taastoodetud põrandamaterjalide seeria IQ Loop. Ümbertöödeldud plastist valmistatakse erinevaid materjale, näiteks fassaadi-, terrassi ja muude kattematerjalide tootja GOP.

Nii Karl Kuke, Martin Pärna kui Softrendi ja Intuit by Softrend sisekujundaja Katariina Kalda sõnul oli mess varasematega võrreldes märgatavalt väiksem.

Millised olid innovaatilised disainilahendused?

“Sellist disainilahendust, mida poleks kunagi varem näinud, oli ainult üks – Leedu ettevõte nimega Herleven on välja töötanud viisi, kuidas toota pehmet mööblit, kasutades tootmisjääke,” räägib Kukk.

Toode koosneb kolmest komponendist: ümbertöödeldud poroloonist (chipfoam) – sisu, mis annab tootele vormi; latekskiht, mis teeb porolooni niiskuskindlamaks; ning nende välja töötatud pinnakattekiht, mis pihustatakse peale nagu värv. 

Pinnakate on tehtud kas kanga-, naha- või korgijääkidest. “Ei saa öelda, et see oleks kõige meeldivam toode, mille peal istuda, aga kindlasti kõige unikaalsem lahendus ning kokkuvõttes väga keskkonnasõbralik ja innovaatiline,” sõnab Kukk. 

Teine innavatsioon, mis on vaikselt tuure kogumas ja mis aasta-aastalt aina rohkem kasutust leiab, on 3D-printimine. “Kui mõni aasta tagasi oli 3D-printimine proof of concept, siis nüüd pärast messil käimist tundub see praktiline viis mööbli tootmiseks. Rääkisin ka ühe ettevõttega, kes prinditud mööbliga väljas oli,” ütleb Softrendi ja Intuit by Softrend tootedisainer Lauri Visnapuu. “Nende sõnul on 3D-printimisel mitmeid eeliseid, nagu näiteks kuluefektiivsus.” 

Tööjõu vähenemine mööblitööstuses on pannud otsima uusi tehnoloogiaid. Kuna printeri töötund on inimese töötunnist odavam, siis võimaldab see tavapäraste konkurentide kõrval toota mööblit kuluefektiivsemalt. Samuti võimaldab mööbli printimine olla paremini kooskõlas tulevaste regulatsioonidega. Näiteks on 3D-printimine jäägivaba.

Teine innavatsioon, mis on vaikselt tuure kogumas ja mis aasta-aastalt aina rohkem kasutust leiab, on 3D-printimine.

Kesksel kohal oli aga ka puitmaterjali kasutamine. “Ma ei tea, kas see trend on relevantne ainult Skandinaavias, aga suur osa tooteid oli täispuidust, massiivsete puitdetailidega või siis vähemalt kvaliteetse spooniga kaetud. Naturaalne puit oli kindlasti trend ja seda kasutati nii õue- kui sisemööbli puhul,” märgib Kukk. “Samaaegselt igasugused kavalad tehnoloogiad ja materjalid puidu ja puidutööstuse jääkide väärindamiseks on ka kindlasti trend.” 

Järgmisest artiklist saad lugeda lähemalt, millised konkreetsed tooted jäid Intuiti meeskonnale kõige rohkem silma ning mis valikuga oli Intuit ise väljas. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.