Veebidisaini ABC: mida peab teadma disainer ja veebi tellija?

Foto:Canva Studio

Veebidisaini valdkond on praegu kiiresti arenev ja võib muuta ettevõtte e-äri edukamaks kui varem, kui on hästi tehtud. Iga külastaja saab teha veebilehel tänu disainile midagi kasulikku – olgu selleks uue toote ostmine, uudiskirjaga liitumine või hinnapäringu esitamine. Kuidas aga veebidisainerina veebilehti luua, selle kohta annab põhjalikku nõu Rain Traagel veebidisaini ettevõttest Weebi OÜ. Neid olulisi tegevusjuhiseid ja näiteid tasub piiluda ka veebi tellijal, et teada, millega disainerid tegelevad.

Millised on alustava veebidisaineri peamised oskused, mida osata?

Veebidisain nõuab üsna mitmeid oskusi, et luua atraktiivseid ja kasutajasõbralikke veebisaite. Kui soovid saada heaks veebidisaineriks, siis alustuseks peaksid olema tuttav järgmiste asjadega:

 • Adobe XD või Figma kasutamine: Need on tööriistad, mis aitavad veebidisaineril luua interaktiivseid prototüüpe ja kogeda kasutajakogemust enne tegeliku veebilehe loomist.
 • Värvipsühholoogia mõistmine: Värvide valikul on suur mõju kasutajate tunnetele ja käitumisele. Alustav veebidisainer peaks mõistma, kuidas erinevad värvid mõjutavad kasutajakogemust. Õppides värvide psühholoogiat, saab luua veebilehti, mis kõnetavad sihtrühma õigesti.
 • Tüpograafia: Tüpograafia hõlmab fontide valikut, nende suurust, joondamist, vahede määramist ja muid tekstiga seotud aspekte. Tüpograafia mõistmine on vajalik selleks, et tagada teksti loetavus ja visuaalne atraktiivsus.
 • Kasutajakogemuse (UX) disain: UX disain on oluline, kuna see tagab, et veebileht on kasutajasõbralik ja efektiivne. Näiteks võiks õppida, kuidas luua kasutajate teekondi, prototüüpe ja kasutajaliidese kujundust.
 • Responsiivne disain: Alustav veebidisainer peaks olema kursis responsiivse (responsive) disaini põhimõtetega, mis lubavad veebilehtedel dünaamiliselt kohanduda erinevatele seadmetele vastavalt nende ekraanisuurusele. See tagab parema kasutuskogemuse kõikjal, olgu selleks siis arvuti, tahvelarvuti või nutitelefon. Näiteks võiks uurida tundliku disaini raamistikke nagu Bootstrap või Foundation.

Millised on veebidisaini uusimad trendid?

Veebidisaini põnevaim osa seisneb võimaluses luua visuaalselt ligitõmbavaid ja funktsionaalseid veebilehti. See on valdkond, mis areneb kiiresti ja pakub lõputult loomingulisi võimalusi ja uusi väljakutseid.

Hetkel on mõned olulisemad trendid järgmised.

 • 3D-elemendid ja illustratsioonid: nende kasutamine veebis muutub üha populaarsemaks, lisades lehtedele sügavust ja visuaalset huvi.
 • Interaktsioonid: väikesed animatsioonid ja interaktsioonid, näiteks nupule vajutamisel ilmuvad efektid või liikuvad elemendid muudavad kasutajakogemuse meeldejäävamaks.
 • Custom fontide kasutamine: unikaalsete fontide kasutamine annab veebilehtedele individuaalsuse ja aitab brändil välja paista.
 • Kohandatud illustratsioonid ja graafika: käsitsi joonistatud illustratsioonid annavad veebilehtedele isikupära ning aitavad brändil eristuda.
 • Geomeetrilised kujundid ja mustrid: geomeetrilised kujundid ja mustrid võivad anda veebilehtedele kaasaegse ja korrapärase välimuse, samuti aidata suunata kasutajate tähelepanu.

Kuidas saaks Eestis õppida ja täiustada oma veebidisaini oskusi?

Eestis on mitmeid võimalusi veebidisaini õppimiseks ja oskuste täiendamiseks.

 • Õppeasutused: siin on mitmeid ülikoole ja kolledžeid, mis pakuvad disaini ja veebidisaini programme. Näiteks Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Kunstiakadeemia pakuvad disainierialasid, kus saab õppida veebidisaini.
 • Töötoad ja seminarid: mitmed disainiorganisatsioonid ja koolid korraldavad regulaarselt töötubasid ja seminare, kus saab praktilisi kogemusi otse valdkonna spetsialistidelt. Mõned ettevõtted või disainistuudiod võivad pakkuda spetsiaalseid töötubasid või koolitusi, mis on suunatud konkreetsetele oskustele või tööriistadele.
 • Disainikogukonnad sotsiaalmeedias: Liitumine disain veebidisaini kogukondadega sotsiaalmeediaplatformidel võib pakkuda võimalusi õppida teiste kogemustest, saada tagasisidet ning olla kursis valdkonna uusimate suundumustega.
 • Online kursused ja koolitused: paljudelt online platvormidelt leiab veebidisaini kursusi ja koolitusi. Näiteks Veebikool, Coursera, Udemy ja LinkedIn Learning pakuvad mitmeid veebidisaini õppematerjale.
 • Iseseisev õppimine: praktiline kogemus on väärtuslik osa õppimisest. Paljud edukad veebidisainerid on iseõppijad, kes on õppinud veebidisaini iseenda kogemuste ja online ressursside kaudu. Näiteks enda projektide või portfoolio loomine annab võimaluse rakendada õpitud oskusi ja näidata neid potentsiaalsetele tööandjatele.

Millised on veebidisaineri kõige kasulikumad ressursid või tööriistad?

Veebidisainerina on oluline kasutada ressursse ja tööriistu, mis lihtsustavad tööd ja täiustavad oskusi.

Mõned olulisemad neist on järgmised.

 • Adobe Creative Cloud: Photoshop, Illustrator ja XD on veebidisainerite jaoks olulised tööriistad.
 • Figma: see on koostöödisaini tööriist, mis lubab meeskonnal koos töötada ja prototüüpe luua.
 • Google Fonts: Pakub laia valikut tasuta ja kergesti kasutatavaid fonte ehk kirjastiile, mis aitavad veebidisaineritel leida sobiva tekstistiili vastavalt projekti vajadustele.
 • Coolors: Värvipalettide loomise tööriist, mis aitab veebidisaineritel leida harmoonilisi värviskeeme ja eksperimenteerida erinevate kombinatsioonidega.
 • Unsplash ja Pexels: Need platvormid pakuvad kvaliteetseid tasuta pilte, mis on suurepärane ressurss veebisaitide jaoks.

Kuidas leida kodulehe jaoks sobivaid kujundusi?

Kujunduste valik sõltub projekti suurusest ja eesmärkidest. Oluline on mõista, millal on vaja alustada nullist, et täielikult rahuldada klienti unikaalse disainiga. Kodulehe jaoks sobivate kujunduste leidmine võib olla väljakutse, eriti kui alustada täielikult nullist.

Siin on selleks mõned nõuanded.

 • Valmiskujundused: nende kasutamine võib olla hea kiirete projektide jaoks, kus on piiratud eelarve ja aeg. Näiteks saab kasutada WordPressi teemasid nagu Divi või Elementor, et kiiresti luua professionaalne veebileht.
 • Kohandatud kujundused: suuremate projektide jaoks, eriti brändiga seotud projektide puhul võib olla kasulik alustada nullist ja luua kohandatud kujundus, mis vastab täpselt kliendi vajadustele.
 • Kombineerimine: mõnikord võib kombineerida valmiskujundusi ja kohandatud kujundust. Näiteks võib kasutada WordPressi teemat kui alust ja lisada sellele kohandatud disainielemente, et saavutada soovitud välimus ja funktsionaalsus.
Foto: Tranmautritam, Pexels.

Lõppkokkuvõttes sõltub kujunduste valik veebilehe omaniku konkreetsetest vajadustest ja eesmärkidest. Väiksemate projektide jaoks võivad valmiskujundused olla kiireks ja efektiivseks lahenduseks, samas kui suuremate projektidega on kohandatud kujundus olulisem brändi identiteedi ja spetsiifiliste nõuete jaoks.

Kuidas mõista kodulehe tellija vajadusi, et luua tema jaoks kõige parem disain?

Kliendi vajaduste mõistmine on väga oluline, et luua veebidisain, mis vastab tema ootustele ja eesmärkidele.

Siin on rohkem näiteid sammude kohta, mis aitavad mõista kodulehe tellija vajadusi ja luua nende jaoks parima veebidisaini.

 • Kliendiga suhtlemine: oluline on suhelda ja küsida küsimusi veebilehe eesmärkide, sihtrühma ja brändi kohta. Näiteks võib küsida, milline on brändi sõnum, millised on peamised kodulehe eesmärgid ja kellele on veebileht täpsemalt suunatud.
 • Värvi- ja tüpograafia valik: küsi kliendilt eelistusi värvi ja tüpograafia osas. Kui on olemas brändi värvid või logo, integreeri need disaini, et säilitada visuaalne ühtsus.
 • Konkurentsi analüüs: vaata konkurentide veebisaite ja õpi, mis toimib ja mis mitte. Näiteks võiks uurida konkurentide navigatsiooni, visuaalset stiili ja kasutajakogemust.
 • Prototüüpimine: loo prototüüp või traditsiooniline kujundus, et näidata kliendile, kuidas veebileht hakkab välja nägema ja toimima. Näiteks võib kasutada Figma või Sketchi, et luua interaktiivseid prototüüpe.
 • Skaleeritavus ja tulevikukindlus: arvesta veebidisaini loomisel tulevikuga. Küsi kliendilt tulevikuplaanide kohtaja kindlusta, et disain oleks kohandatav vastavalt arengule.

Kuidas saab veebidisainer õppida ja kohaneda kiiresti muutuva valdkonnaga?

Veebidisainerina on oluline pidevalt õppida ja kohaneda. Siin on mõned näited ja soovitused:

 • Trendide jälgimine: oluline on olla teadlik uutest trendidest veebidisainis. See hõlmab värviskeemide, interaktsioonide ja teiste disainielementide arengu jälgimist.
 • Sotsiaalmeedia kogukonnad: liitu sotsiaalmeedia platvormide ja kanalitega, kus disainerid jagavad oma töid ja arutlevad disaini teemadel. Samuti võiks osaleda disainikogukondades nagu näiteks Behance, et saada inspiratsiooni ja tagasisidet.
 • Projektid: oma oskuste arendamiseks ja uute teadmiste omandamiseks võta vastu erinevaid kliendiprojekte, alusta isiklikke projekte, otsi kogemust vabatahtliku või praktikandina.  Praktiline kogemus erinevate projektidega aitab mõista erinevaid vajadusi ja väljakutseid.
 • Ettevõtlusoskused: kui plaanid töötada iseseisvalt või vabakutselisena, arenda ka ettevõtlusoskusi. See hõlmab klientide haldamist, eelarve koostamist, ajaplaneerimist ja turundust.
 • Veebiseminarid ja konverentsid: osale veebiseminaridel ja konverentsidel, kus eksperdid jagavad oma teadmisi ja kogemusi. See aitab olla kursis uusimate arengutega ja laiendada oma silmaringi.

Praktilised nipid, kuidas luua kasutajasõbralik ja atraktiivne veebidisain

Kasutajasõbraliku ja atraktiivse veebidisaini loomiseks on oluline järgida teatavaid põhimõtteid ja kasutada mõningaid nippe.

 • Lihtsus: hoia disain lihtne ja selge. Vähenda liigset infot ja häirivaid elemente. Näiteks võib Google’i veebileht olla hea näide lihtsast ja minimalistlikust disainist.
 • Värvipsühholoogia: mõista, kuidas erinevad värvid mõjutavad kasutajate emotsioone ja käitumist. Vali värvipalett, mis peegeldab brändi isiksust ja loob soovitud emotsionaalse reageeringu. Värvid mõjutavad emotsioone ja kasutajakogemust palju.
 • Mobiilikasutajale esmane mõtlemine: mõtle kõigepealt mobiilikasutajatele ja taga, et veebisait oleks mobiilseadmetel hästi kasutatav. Proovi kasutada mobiilseadmete sõbralikku disaini, mis kohandub erinevate ekraanisuurustega.
 • Visuaalne sisu: kasuta kvaliteetseid pilte ja graafikat. Lisa illustratsioone ja ikoonide abil selgitavat sisu, et hõlbustada kasutajate arusaamist. Veendu, et visuaalsed elemendid toetavad brändi sõnumit ja identiteeti.
 • Kiire laadimine: Kasuta piltide optimeerimisel JPEG formaati ja muid uuemaid veebiformaate, mis on kompaktsed. Enne piltide üleslaadimist veendu, et need oleksid juba eelnevalt kohandatud õigete mõõtmetega, et vältida pikka laadimisaega suurte piltidega.

Veebidisaineri suurimad väljakutsed

Veebidisainerid võivad kokku puutuda suurte väljakutsetega. Siin on mõned, millega tihti kokku puututakse.

 • Kliendi ootuste juhtimine: kliendid võivad omada ebarealistlikke ootusi või muuta oma nõudmisi projekti käigus. Loo selged lepingud ja hinnakirjad, tutvusta selgelt projekti piiranguid ja hoia klienti regulaarselt kursis edenemisega.
 • Kiire tehnoloogiline areng: kiiresti arenev tehnoloogia võib tekitada survet püsida kursis uusimate trendide ja vahenditega. Pühendu regulaarsele eneseõppele, jälgi disaini- ja arendusblogisid, osale koolitustel ja konverentsidel ning liitu veebidisainerite kogukondadega.
 • Sisuhalduse raskused: kliendid võivad mitte mõista vajadust pakkuda kvaliteetset sisu või ei suuda seda õigeaegselt esitada. Selgita kliendile sisu tähtsust ja aita koostada selge, atraktiivne ja asjakohane sisu. Vajadusel kaasa Copywritingu spetsialiste.
Foto: Davide Baraldi, Pexels.

Iga väljakutse puhul on oluline paindlikkus, suhtlus ja valmisolek õppida uusi oskusi. Hoolikas planeerimine ja teadlikkus võimalikest takistustest aitavad neid ületada ja tagavad eduka veebidisaini projekti.

Häid näiteid õnnestunud veebidisainiprojektidest

Inspiratsiooniks võib vaadata mõnesid õnnestunud veebiprojekte, millest eeskuju võtta.

 • Wise: Veebileht annab selgelt teada nende teenuste eelistest, kasutab arusaadavat keelt ja hõlbustab kasutajate jaoks rahaülekande protsessi. Disain on minimalistlik, kuid samas informatiivne.
 • Tallinna Lennujaam: Veebileht on hea näide funktsionaalsest ja informatiivsest disainist. Reisijad leiavad kiiresti vajalikku teavet lendude, teenuste ja lennujaama info kohta. Lihtne navigatsioon ja oluliste punktide esiletõstmine muudavad selle reisijatele mugavaks ja kiireks kasutamiseks.
 • AirBnB: Veebileht on suurepärane näide mobiilsest esmase mõtlemisest. Nad pakuvad hästi struktureeritud ja kasutajasõbralikku veebikogemust, mis sobib ideaalselt nii arvutis kui ka mobiilseadmetes.

Need näited aitavad näidata erinevaid lähenemisviise ja stiile veebidisainile ning pakuvad inspiratsiooni, kuidas saab omaenda disainiprojektides kasutada erinevaid disainipõhimõtteid ja tehnikaid. Iga näide kajastab hästi läbimõeldud disainipõhimõtteid, mis toetavad nende veebide eesmärke ja kasutajakogemust.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla