Avaliku sektori veebide ja rakenduste ligipääsetavus on paranenud, kui esineb ka mitmesuguseid puudujääke.
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) teostas vahemikus 18. juuli-8. detsember 2023 seire 132 veebi ning 8 mobiilirakenduse digiligipääsetavuse üle, mille tulemusel tuvastati mitmesuguseid ligipääsetavusnõuete puudujääke. Samas on paranenud nende veebide ja mobiilirakenduste ligipääsetavus, mida monitooriti põhjalikult ka 2022. aastal.
Eelmisel nädalal avaldas TTJA aruande Eesti avaliku sektori digiligipääsetavusest 2023. aastal. TTJA digiligipääsetavuse ekspert Harri Puskar ütles, et taaskord saab nentida, et digikeskkondade ligipääsetavus on teinud uusi edusamme, aga palju tööd on veel ees. “Põhjalikult monitooritud veebide tulemusi vaadates märkab, et riikliku taseme veebides on rohkem ligipääsetavuse puudujääke võrreldes kohaliku taseme veebidega“.
Mobiilirakenduste seires tuvastati kõige rohkem tugitehnoloogiate kasutamisega seotud probleeme (näiteks ei ole nuppude nimetused ekraanilugejatele korrektselt esitatud). Mitte-veebiliste dokumentide (PDF- ja Word-formaadis dokumendid) seires tuvastati kolm puudujääki arvukatel juhtudel – korrastamata teave ja seosed, puuduv või ebakorrektne pealkiri ning probleemid kasutajaliidese elementidega (näiteks ei ole pealkirjad esitatud pealkirja-stiilis).
Viit konkreetset veebi ja kaht mobiilirakendust seirati põhjalikult nii 2022. kui ka 2023. aastal. Kõigi nende ligipääsetavus paranes aasta jooksul, keskmiselt vähenes viie veebi mittevastavuste protsent 3,5 protsenti ja kahe rakenduse protsent 2,7 protsenti. „Töö nende veebide ja rakendustega jätkub. TTJA-le on esitatud enamike veebide ja rakenduste kohta ka tagasiside, kuidas kavatsetakse tuvastatud mittevastavused korrastada,“ sõnas ta.
2023. aasta jooksul toimus ka aktiivselt vihjepõhine järelevalve ja asutuste nõustamine. TTJA nõustas teabevaldajaid, kuidas kajastada digiligipääsetavust riigihangete dokumentides ja protsessis, kuidas kohalduvad ligipääsetavusnõuded erasektori veebis avaldatud avaliku sektori sisule, milliseid tööriistu kasutada digiligipääsetavuse testimiseks ning selgitati, kuidas tagada e-õppematerjalide digiligipääsetavus ning testida digiligipääsetavust. Lisaks algatati kuus vihjepõhist järelevalvemenetlust, mis on tänase seisuga pooleli. Ühtegi ettekirjutust TTJA 2023. aastal ei teinud.