Kas ootad, et praktika peaks olema tasustatud? Sellele küsimusele ühest vastust ei ole. On neid, kes leiavad et praktikant peab kindlasti palka saama. Ja on neid, kelle arvates praktikant alles õpib ja sellega seoses on ta ettevõttele pigem kulu.Foto: Shutterstock

Vähe on erialasid, kus õpingute jooksul poleks vaja läbida praktika. See on ootuspärane kutseõppes, bakalaureusekraadi omandades ja magistritasemel. Selleks, et praktika läheks asja ette, toome välja kolm nippi, mis kõrva taha panna.

Esiteks pane paika ootused

Kõik algab sellest, millised ootused sul praktikale on. On inimesi, kes tahavad selle lihtsalt kiirelt kaelast ära saada. Sellisel juhul ehk ei ole tõesti mõtet, et kuhu minna või mida seal täpselt teha. Kui leiad praktikanti otsiva ettevõtte, haara võimalusest kinni ja saadki praktika tehtud.

Mõned ettevõtted kasutavad praktikat lihtsalt toreda tasuta tööjõuna ning praktikantidele antakse töid, mida keegi teine teha ei viitsi või ei taha. Ettevõttele on see kasulik, kuid praktikandile on see väheväärtuslik lahendus.

On aga ka neid inimesi, kes tahavad et praktika toetaks õpinguid ning soovivad sellest võimalusest maksimumi võtta. Sellel teisel juhul on vaja veidike rohkem tähelepanu pöörata, kuhu kandideerida ning millele oma praktika kulutada.

Kas ootad, et praktika peaks olema tasustatud? Sellele küsimusele ühest vastust ei ole. On neid, kes leiavad et praktikant peab kindlasti palka saama. Ja on neid, kelle arvates praktikant alles õpib ja sellega seoses on ta ettevõttele pigem kulu. Palju sõltub sellest, millises valdkonnas tegutseda ja kuidas on seal traditsiooniks kujunenud.

Küll aga pead vaatama enda rahakotti, kas sul on võimalik teha tasustamata praktikat? Mõnikord võivad saadavad boonused üle kaaluda selle, et sul ei ole sel hetkel sissetulekut. Kas on see parim viis, et jalg ukse vahele saada, võimalus omandada kogemusi, mida mujal ei saa või võimalus luua kontaktiring, mida tulevikus ära kasutada?

Ehk aitab mingid jooksvad kulud katta krediitkaart või targasti võetud kiirlaen? Täiesti mõistetav on ka see, kui tasustamata praktika lihtsalt ei ole võimalik. Sellisel juhul võib juhtuda, et praktikakoha leidmiseks läheb rohkem aega.

Teiseks vali hea ajastus

Väga tihti otsitakse praktikakohta kevadeks, mil see on tihedamini koolitöösse planeeritud. Või siis suvel, mil ei toimu õpinguid ehk praktikat ei pea loengutega kombineerima. Seega, kui sul on võimalik teha praktikat sügisesel-talvisel ajal, võib see olla parem mõte. Paljudes töökohtades on praktikakohti piiratud hulgal ja teed enda elu lihtsamaks, minnes vähem populaarsel ajal.

Väga meeldiv on ka see, kui praktikast kujuneb töökoht. See ei pruugi juhtuda, ent seda tasub oma praktikakohta valides uurida, et kui sobivus on olemas, siis kas oleks võimalus töökoha saamiseks. Seetõttu võib eriti hea olla just talvine praktika tegemine. Selliselt näeb ettevõte sind ära ning ehk on valmis sinu oskusi ja teadmisi ära kasutama ja paluma sind appi suviste puhkuste või kiirete perioodide suurenenud tööjõu katmiseks.

Kolmandaks veendu saadavas kasus

Ideaalses maailmas on praktika kasulik nii sinu kui ettevõtte jaoks. Kulutades aega eeltööle, praktikakoha valimisele ja kandideerimisele, on suurem tõenäosus praktika õnnestumiseks. Lisaks koolis õpitule maini praktikakohale kandideerimisel oma teisi oskusi ja huvisid. Seda ei tasu peljata. Väga tihti juhtub, et just kandidaadi erihuvi või hobi osutub eristavaks faktoriks ning kallutab ettevõtet sinu kasuks otsustama.

Samas ei pea praktikakoht vastama 100% sinu soovidele. Olge julge ning vaata kõrvalvaldkondi, kust saadav kogemus võib osutuda üllatavalt kasulikuks. Paindlikkus suurendab taaskord võimalusi, et leiad praktikakoha, mis vastab sinu ootustele, toimub õigel ajal ning toob kasu nii lühemas kui pikemas plaanis.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.