Tallinna üürituru uus pärl: kontoriruumid, mis kulgevad läbi vana kasarmu kolme korruse

Bürooruumid tulevad läbi kolme korruse.Foto: Park Tondi

Pea sada aastat tagasi Tondile sõjaväelaste majutamiseks ehitatud kasarmu on alates 2024. aastast valmis võõrustama mitmeid ettevõtteid. Ajaloolise välisfassaadi taga peituvad minimalistliku disainiga kontorid ning üks esimesi üürnikke Olari Tõnison (Outl1ne) avaldab, mis neid ära võlus. Uue ja vana kokkusobitamise kunstist räägib hoone sisearhitekt Margit Argus (Studio Argus).

Maja, kus magasid sõdurid

Tondi sõjaväelinnak ehitati merekindluse teeninduspersonali jaoks 1912. aastal. Kompleksi kuuluvatel kasarmuhoonetel on kaks kõrget korrust ja pööning. Hoonete keskel oli pikk ühel teljel kulgev koridor ja külgedel sõjaväelaste majutusruumid. Arhitekt Argus märkis, et kuna kõiki ruume köeti ahjudega, siis torkab juba eemalt silma palju korstnaid. 

Kui ajalooliselt kasutati hooneid rohkem horisontaalselt – peamine logistika käis läbi pika koridori – siis nüüd büroodeks ümber ehitatud ühe vana kasarmu puhul on kasutatud vertikaalset loogikat. “Kasutasime ära pikad koridorid ning lõime sinna kontoriruumid, mis kulgevad läbi kolme korruse,” kirjeldas Argus. Igal bürool on pargipoolsest küljest väikese eesaiaga eraldi sissepääs. 

Igal bürool on pargipoolsest küljest väikese eesaiaga eraldi sissepääs. Foto: Park Tondi

Sisekujunduses on kesksel kohal imposantne terasest trepp, mis saab olema kas sinist, punast või musta värvi. Kui üürnik endale ruumi varakult broneerib, saab ta endale meelepärase tooni valida. “Muus osas hoiame ruume võimalikult lihtsana ning järgime peamiselt minimalistlikku printsiipi” rääkis Argus. Eelkõige soovitakse aga eksponeerida punastest tellistest seina, mis on hoone konstruktsioonis määrav.

Sisekujunduses hoiti stiil võimalikult lihtsana ning järgiti peamiselt minimalistlikku printsiipi. Foto: Park Tondi

Arguse sõnul on ruumilahendused mõeldud peamiselt väiksematele või keskmise suurusega ettevõtetele, disainibüroodele ja loovagentuuridele. Kontor on ligi kolmsada ruutmeetrit suur.

Ühe ettevõttena on omanäolisse büroohoonesse oma ettevõttega kolimas Outline OÜ, kes müüb nii digitaalseid tooteid kui tarkvaralahendusi. Ettevõtte esindaja Olari Tõnisoni sõnul langes valik Park Tondi kasuks just erilise õhkkonna ja ajaloolise väärtuse tõttu. 

 “Otsisime kontorit, millel on iseloomu ja mis sobiks meie tarkvarabutiigile. Oluline oli töökeskkond, mis toetaks loovust ja kus oleks ka kõik mugavused. Kui vaadata kesklinna poole, siis puudub enamikel hoonetel eripära, Park Tondiga seda muret ei olnud,” kirjeldas Tõnison.  Lisaks tõi ta välja hea ühenduse kesklinna ning lennujaamaga, mis teeb kohalkäimise väga mugavaks.

“Kõrged laed, industriaalne keskkond, ent avar ja valgusküllane siseruum loob inspireeriva atmosfääri ja erineb teistest samalaadsetest kontoripindadest Tallinna üüriturul,” loetles Argus uue büroo plusse.

Kõrged laed, industriaalne keskkond, ent avar ja valgusküllane siseruum loob inspireeriva atmosfääri. Foto: Park Tondi

2024. aastal vanas kasarmus valmiv kaasaegne büroohoone on osa Park Tondi elu- ja ärilinnakust, mis Tammsaare tee ja Tondi tänava vahelisele alale rajatakse. Enam kui sada aastat vanad kasarmud rekonstrueeritakse büroohooneteks ja nende kõrvale ehitatakse 3 uut hoonet. Kokku rajatakse linnakusse 48 unikaalse arhitektuuriga korterit ja 25 000 m2 kaasaegset büroopinda.

Vanas kasarmus valmiv kaasaegne büroohoone on osa Park Tondi elu- ja ärilinnakust. Foto: Park Tondi

Kui kogu kvartal saab valmis kahe aasta jooksul, siis esimesena valminud vasekarva büroohoonesse (Tammsaare tee 56) saab sisse kolida juba veebruaris. Liginullenergiaga 7-korruseline ärihoone tõuseb esile läbimõeldud ruumilahenduste, targa hooneautomaatika ning energiaefektiivsete tehnosüsteemide poolest. 

Teised etapid aadressidel Sõjakooli 1 ja Sõjakooli 6 valmivad 2024. aastaks. Rohkem infot ägeda projekti ja büroopindade kohta leiad Park Tondi kodulehelt

Piirkonda arendav US Real Estate (USRE) on Urmas Sõõrumaale kuuluv kinnisvaraettevõte, mille eesmärgiks on arendada kaasaegse arhitektuuriga terviklikku elu- ja ärikeskkonda. Üks silmapaistvamaid on Tallinna uue linna süda, Rotermanni kvartal, mis on pälvinud palju rahvusvahelist tähelepanu oma unikaalse arhitektuuri poolest. Aastaks 2026 annab USRE uue hingamise ka Merekindlusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.