Dell võitis selleaastasel tehnoloogiamessil CES üsna mitu innovatsiooniauhinda: mänguriarvuti Alienware, G seeria sülearvutite, Premier klaviatuuri, UltraSharp 32 6K monitori ja virtuaalreaalsuse komplekti Concept Nyx eest.
Igal aastal hoiavad suured tehnoloogiahiiud, tootjad ja isegi idufirmad oma mõned tähtsamad uudised aasta algusse, sest jaanuari esimestel päevadel toimub Las Vegases iga-aastane maailma suurim tehnoloogiamess. Just sealse ürituse põhjal on hea aastastes trendides orientatsioon kätte saada: see, mis on Las Vegases esitlemisel, ei jää Las Vegasesse, vaid jõuab laia maailma.
Seekordne tehnoloogiamess proovis tagasi jõuda koroona-eelsesse aega ning ühtekokku külastas rohkem kui 32 eksponendiga messihalle ja hotellide konverentsisaale üle saja tuhande külalise. Meie igapäevaseid töökohti nii kontoris, kodus kui reisil muudab alanud aasta nagu ikka üsna palju – kiirelt arenevas valdkonnas ongi muutused endiselt üsna kärmed.
Kuid on ka asju, mille kohta veel kümme aastat tagasi räägiti, et need on kohe tulemas, aga tulevad siiamaani.
Virtuaalreaalsus tahab tagasi tulla
Midagi pole teha, kui 12 aastat tagasi räägiti virtuaalreaalsuse suurest tulekust, siis sama jutt kordub ka nüüd. Aga seekord on kõik teisiti, lubavad tootjad. Lisaks uutele VR mängudele ja nende mängimiseks vajalikule peavarustusele (näiteks Delli Concept Nyx) tahetakse seda kõike ka tööl rakendada. Nii ongi 2023. aastal ilmavalgust nägemas VR tööprillid, mugavad tavaprillide raskused liitreaalsuse seadmed ja isegi prillivabad 3D ekraanid on seoses sellega tagasi tulemas.
Magic Leap 2 on näiteks taoline lahendus, mis sai hiljuti sertifikaadi operatsioonisaalides kasutamiseks – on piisavalt töökindel, kvaliteetne ja lihtne kirurgidel otsustavatel hetkedel kasutamiseks. Lisaks on need prillid nüüd rohkem sarvased tavalistele prillidele, mitte suur kopsik kuklarihmadega näos, mis raske ja umbsena kuigi kaua kasutada ei luba. Magic Leap 2 meenutab pigem paksuraamilisi keevitajaprille. Liitreaalsuse rakendusega saab läbi klaaside paistva päris-maailma peale asukohapõhiselt kuvada tehismaailma asju ja tekste.
Samasugune kerge lahendus oli väljas Ajnalensil – nende pakutavate virtuaalprillide ja värvimispüstoli juhtimisseadmega võis maaler eemal Las vegases olles värvida kuskil kaugel asuvaid asju sama osavalt, nagu oleks ise maalritöökojas kohapeal.
Ära ei maksa unustada ka meie Eesti firmat Clevon (endine Cleveron), kes näitas CES-il messiboksis, kuidas saab juhtida kaugel Texases nende uues USA peakontoris asuvat kullerrobotit. Ka sellise töö jaoks ei pea enam kohale minema, vaid saab mugavalt kodus olles pakke klientidele kätte toimetada. Vaja on vaid väikese viitega kiiret andmesidevõrku, laia ekraani ning konsoolimängu jaoks kasutatavat rallirooli.
Murtavad, rullitavad ja painutatavad ekraanid
Jah, ka see trend on kestnud CES-il juba enam kui kümme aastat, kuid nüüd on tehnoloogia muidugi oluliselt edasi arenenud ja juba ammu ei näidata messil enam prototüüpe lahtirullitava ekraaniga telefonist tahvliks muutuvatest seadmetest. Ka ülikallid madalast kapist välja sõitvad end lahti keriva ekraaniga telekad on juba nähtud. Mida uut siis seekord ennustatakse?
Samsung eesotsas ja mitmed teised tootjad järel ennustavad endiselt piki- ja ristipidi kokkuvolditavate ekraanidega telefonide peatset suurt võidukäiku, kuid lisaks räägitakse nüüd ka sülearvutitest, mida saab kokku voltida või veel enam – lahti rullida.
Samsung tõi aga avalikkuse ette ekraani, mida saab muljuda mitut moodi. Ühtpidi saab seda murda kokku nagu Samsungi volditavaid telefone, kuid teistpidi võib ekraani pikemaks venitada, nii et see rullub korpusest välja. Sellise ekraaniga on plaanis näiteks tulevikus varustada erinevaid sülearvuteid. Samsung pakub ekraanipaneele teistelegi.
Esitletud prototüüp Flex Hybrid on toode, millelt kasutajad saavad nautida filme ja videoid 10,5-tollisel ekraanil kuvasuhtega 4:3 või 12,4-tollisel suuremal ekraanil kuvasuhtega 16:10. Kui ei kasuta, saab seadme poole väiksemaks kokku murda.
Kaks ekraani alati kaasas
Hübriidtöö levib ja sellega koos arenevad ka hübriidtöökohtade tööriistad. Lenovo sai selleks valmis oma uue kahe ekraaniga sülearvuti Yoga Book 9i, mis näitab, et ainult kodus või kontoris suure laua taga ei pea leppima kahe ekraaniga, selle koosluse saab vabalt igale poole kaasa võtta.
Sülearvuti alumine ja ülemine pool on puutetundlikud ekraanid, kuid lisaks on kaasas füüsiline klaviatuur ja ümbris, mis hoiab vajadusel kaht ekraani kasutaja ees tugijalana püsti. Sellised paindlikud seadmed ongi lähema aja trend, et saaks tööd teha mugavalt sõltumata asukohast.
Klaviatuurid muutuvad – ühistöö saab uued nupud ja funktsioonid
Dell esitles CES-il ka oma uut klaviatuuri, mis virtuaalkoosolekud ja kiired töökõned otse klaviatuurilt mugavalt kasutatavaks muudab.
Dell KB900 on klaviatuur, millel leiduvad puutetundlikud nupud Zoomi kõnede ja vestlusakende hetkega avamiseks. Juhtmevaba klaviatuur kestab ühe laadimisega kuni 20 päeva (kaheksatunniste tööpäevadega) ja laadimiseks kulub päevase kasutuse jaoks vaid üks minut.
Dell näitas messil veel ka uut hiirt Premier, mis on samuti juhtmevaba, kolmekuulise tööajaga ühe laadimisega ning võimalusega kasutada sama seadet kolme arvuti või mõne muu nutiseadmega. Ühendamiseks on valida kas USB adapteriga 2,4 GHz raadiolinki või Bluetoothi. Tundlikkus on reguleeritav vahemikus 800–8000 DPI ja tundlik andur lubab hiirel töötada ükskõik millistel pindadel.
Inteli protsessorid toovad jõudluses uued rekordid
Sel aastal saame näha uue põlvkonna Inteli protsessoreid, millega kiibitootja tahab tuua suurema hüppe arvutite ja sülearvutite arvutusvõimsuse arengusse.
13. põlvkonna Intel Core, mis jõuab aasta teises pooles välja tulevatesse sülearvutitesse, pakub isegi kuni 5,6 GHz taktsagedust, mis on enneolematu mobiilsete seadmete jaoks. Inteli teatel on nende uus mobiilne protsessor Core i9-13980HX maailma kiireim ja esimest korda saab sellega sülearvutisse 24 tuuma. Nende hulgas on kaheksa tippjõudlusega tuuma raskemate ülesannete jaoks nagu mängimine ja graafikatöötlus ning 14 energiasäästlikku tuuma igapäevaste tegevuste jaoks, nagu näiteks veebilehitsemine.
Muuhulgas võib nüüd selle uue põlvkonna protsessoritega arvutitest hakata leidma ka 128 GB operatiivmälu (RAM), mis tundub olevat rohkem, kui ükskõik milliseks tegevuseks vaja. Aga nagu ajaloost teame, ei julge enam keegi öelda, et sellist mälumahtu kunagi vaja poleks.
Delli ja Lenovo tooted leiad OIXIO e-poest.