Moodsas kontoris kohustuslik: 8 ala, mis teevad tööl viibimisest elamuse

Oleme jõudnud ajastusse, mil lisaväärtust pakkuvate mugavuste loomine pole tööandjale enam valikuline.Foto: Intuit

Pandeemia muutis inimesed kodulembesteks. Kuidas töötajad tagasi kontorisse meelitada, on saanud miljoni dollari küsimuseks. Ettevõtted üle maailma on asunud ajusid ragistama, milliseid mugavusi töötajatele lisaks einelatele ja kohvikutele veel pakkuda. Otsitakse võimalusi, kuidas kujundada kontor, mis poleks pelgalt efektiivse töö tegemise koht, vaid ka terviklik keskkond, kus viibimine pakub mitmekülgseid elamusi. 

Oleme jõudnud ajastusse, mil lisaväärtust pakkuvate mugavuste loomine pole tööandjale enam valikuline.

Gensler viis 2022. aastal USA-s läbi töökoha uuringu, mille käigus küsitleti rohkem kui 2000 kontoritöötajat. Nende vastustest selgus, et parima tööl käimise kogemuse tagavad just need allpool toodud kaheksa ala. 

Alad individuaalseks tööks

Enamik inimesi eelistab keskendumiseks ruumi, kus pole müra, visuaalseid segajaid ega muud häirivat. Klassikaline avatud kontor taolisi tingimusi ei taga. Töötajad, kes vajavad süvenemiseks rahu ja privaatsust, hindavad Gensleri uuringu kohaselt kõige kõrgemalt nelja individuaalseks tööks mõeldud ala.

  1. Vaikne tsoon

Vaikseks tööks mõeldud tsooni loomine on enamasti pelgalt kokkuleppe küsimus ega pruugi ruumi füüsilist ümberkorraldamist nõuda. Kui kõik peavad kinni reeglist, et vaikses tsoonis valjusid (telefoni)vestlusi ei peeta, võibki sellest piisata. Kindlasti leiavad lärmakamad töörühmad omale grupitööks sobivama paiga. 

Fotoallkiri: Intuit by Softrendi Augusti sarja tugitoole ümbritsevad akustilise kangaga kaetud kõrged paneelid, mis võimaldavad vaikses tsoonis ka telefonivestlusi pidada. SK ID Solutions kontor Tallinnas. Disain: Iseasi.Foto: Märt Lillesiim 
  1. Vabakasutusega privaatsed töökohad

Järjest olulisemaks on muutumas valikuvabadus. Töötajad ei taha olla aheldatud ühe konkreetse töölaua külge. Kui tekitad kontori eri nurkadesse individuaalseks tööks mõeldud töökohti, annad töötajale vabaduse valida, kus ja kuidas ta parasjagu tööd teha soovib. Valikuvabadusel on tööefektiivsusele positiivne efekt.

Intuiti August Workbay „saarekesed“, kuhu mahub üksi töötama või kahekesi privaatselt vestlema. Shell Energy Poland kontor Poolas.Foto: Intuit
  1. Süvenemisala 

Suure osa töönädalast veedavad kontoriasukad üksi, tegeledes tööga, mis eeldab põhjalikku keskendumist. Enamasti eelistatakse seda teha rahus ja vaikuses. Luues kontorisse süvenemiseks täiesti eraldi ala, mis on sisustatud müra summutava mööbliga, pakud töötajatele keskendumiseks ideaalseid tingimusi. 

Uksega suletavasse eraldi ruumi saab varjuda süvenemist nõudvaks tööks. Intuiti diivan Meeter seob ruumi sisemuse ja selle esise tervikuks. Softrend Eesti kontor Tallinnas- Disain: Ace of Space.Foto: Märt Lillesiim
  1. Raamatukogu 

Kontorikeskkonnas ei ole raamatukogu just tavapärane ruum, kuid selle kontorisse rajamine on muutumas üha populaarsemaks. Kusjuures raamatud ise polegi fookuses. Kuna kõik teavad, et raamatukogus ollakse vaikselt ja omavahel vesteldakse sosinal, on see hea koht, kus segamatult tööd teha. 

Ent raamatukogu ei pea sisustama üksnes riiulite, suure töölaua ja seda ümbritsevate toolidega. Tänapäeval on palju rohkem valikuvõimalusi, kuidas raamatukogu hubaseks ja individuaalseks tööks sobivaks kujundada. 

Kõrgete seintega mugav Intuiti diivan August pakub privaatsust ja tagab vaikuse.Foto: Intuit

Alad ühistööks

Konventsionaalne koosolekuruum sobib konventsionaalseteks koosolekuteks, kuid mitte tiimitööks selle tänapäevases tähenduses. Kaasaegne tiimitöö eeldab suuremat paindlikkust ja loovust sütitavat keskkonda, kus on olemas kõik ühistööks vajalikud vahendid.

  1. Koostööala

Viljakaks rühmatööks ei piisa alati tunnisest koosolekust või poolepäevasest workshop’ist. Tegelikult ei piisa neist peaaegu kunagi. Kaasaegses kontoris peab meeskondadel olema kogu aeg võimalus kiirelt koguneda ja olulisi teemasid arutada ilma koosolekuruumi broneerimata. Koostööala on mõeldud just selleks, et ideid visualiseerida ja omavahel nõu pidada. See ala peaks olema absoluutselt igas büroos. 

Eraldi ruumi asemel on võimalik koostööalasid luua ka avatud kontorisse. Tänu mobiilsele ja just kiireteks koosolekuteks mõeldud mööblile ei jää pidamata ükski stand-up ega välkmiiting.

Nii Intuiti koosolekulaud Rolf kui omapärased tugitoolid Hubert on ratastel ja liiguvad sinna, kus tiim neid vajab. Softrend Eesti kontor Tallinnas. Disain: Ace of Space.Foto: Märt Lillesiim
  1. Innovatsioonikeskus 

Innovatsioonikeskus toob kokku meeskonnad, kes töötavad eri valdkondades, kuid kellel on ühine eesmärk. Sageli vajab toote väljatöötamine põhjalikku ajurünnakut, millest tuleb osa võtta nii ettevõtte teoreetikutel kui praktikutel. Ruumis, kus on testimiseks vajalikud tehnilised vahendid ja sisustus, mille keskel on kõigil pingevaba olla, tekib inimeste vahel sünergia, millest sünnivad suured asjad.

Alad lõõgastumiseks

Inimese mentaalne ja füüsiline heaolu pole oluline ainuüksi tema isikliku tervise seisukohalt, vaid mängib suurt rolli ka tööalaselt. Kõik ettevõtted soovivad, et nende töötajad oleksid produktiivsed, tunneksid oma tööst rõõmu ja jääksid ettevõttele lojaalseks. Uuringu kohaselt mõjutasid töötajate heaolu enim need alad. 

  1. Uinaku- või puhketuba 

Mõnele inimesele annab kohvi asemel samaväärse turgutava efekti hoopis lühike uinak. Edumeelsed ettevõtted on nõus seda neile ka võimaldama. Ajakirja Forbes andmetel taastavad lühikesed uinakud tähelepanuvõimet, suurendavad tööviljakust ja vähendavad tööalaseid vigu. 

Kuhugi pole kadunud nõudlus ka traditsiooniliste puhkealade järele. Diivanid koos abilaudade ja funktsionaalsete riiulite-toetuspindadega on kohad, kus töötajad lõõgastuvad meeleldi nii üksi kui ka koos kolleegidega. Puhkenurk, mis mõjub oma hubasuses just nagu kodune elutuba, maandab pingeid ja parandab meeleolu.

NB! Uinakute kõrval või asemel on heaks enese laadimise viisiks ka meditatsioon või jooga. Mõned ettevõtted on panustanud hoopis mediteerimistoa loomisse.

Soliidne, kuid privaatne ja pikutamiseks sobiv Intuiti diivan Frankie on jõudnud juba paljude ettevõtete puhketubadesse. Pipedrive’i kontor Tallinnas.
Foto: Janek Tischler
  1. Töötamiseks sobiv väliala 

Pandeemia tõi õhukvaliteedi olulisuse meie kõigi teadvusse ja teadupärast on värskeim ning tervislikem õhk õues. Seega tasub võimaldada ka tööajal värskes õhus viibimist – olgu katusel, terrassil või hoovialal. Õige mööbli olemasolul saab ka välialal kontoritööd teha.

On mõistetav, et kõike ja kohe pole võimalik igal tööandjal oma töötajatele pakkuda. Seepärast tasub algust teha jõukohaste pingutustega. Miks mitte panna pead kokku hoopis naabruskonna ettevõtetega – sageli on võimalik luua alasid, mis on mitme ettevõtte töötajate ühiskasutuses. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.