Viis soovitust alternatiivsete tööalade loomiseks

Töötamisalade variatiivsuse näide Lithuanian Railways kontorist Vilniuses.Foto: Lukas Jusas

See, kuidas me töötame ja mida töötajad kontorilt ootavad, on muutunud. Viimasel ajal toimivad kõige paremini just paindlikud ja hübriidsed ruumid, kus saab tööd teha mitmes erinevas lokatsioonis ja/või mitmel erineval viisil. Seetõttu võiksid ettevõtted tööruume kavandamisel arvestada töölaudade-toolide kõrval ka alternatiivsete tööalade loomisega, kirjutab Work Design Magazine

Nii on organisatsioonid suurendanud paindlikkust ja asunud planeerima kontoritesse alternatiivseid tööalasid, kasutades seda ka kui eelist värbamisel. Lisaks saab alternatiivseid tööalasid lisades hoida kokku ruutmeetritelt ning seega ka kuludelt. Hübriidkontorid või paindlikud töökohad on töötajate seas väga eelistatud, mistõttu peaksid ka organisatsioonid investeerima rohkem alternatiivsetesse töötsoonide loomisesse ning tegema paindlikke disainivalikuid.  

Kui asud hübriidkontorit looma, siis esimene soovitus on algatuseks uurida oma meeskonnalt, mida nad kõige enam kontorilt ootavad. Tasub kaaluda virtuaalsete ja hübriidmudelite kaasamist, kasutada häiriva müra piiramiseks akustikat ning luua eri tüüpi tööalasid. 

Anname teile hea hübriidkontori loomiseks ka omalt poolt mõned näpunäited. 

Kujunda ruumid vastavalt töötajate vajadustele

Et inimesed hea meelega kontoris tööl käiks, tuleb mõista, kuidas sinu ettevõtte kollektiiv kõige paremini toimib. Selleks peab planeerima, et ruumid sobiksid erineva iseloomuga tööga ning läheksid kokku ka organisatsiooni kultuuriga. 

Akustilise ja visuaalse kaitsega töö- või vestlusnurgad keset kontorit.
Foto: Intuit Office

Kontor võiks aidata inimestel teha oma tööd veelgi edukamalt ning panna nad tundma end mugavalt ja üksteisega seotuna. Sellise keskkonna loomiseks peaks küsima: millist tüüpi ruume me kõige rohkem kasutame ja mis on kõige tõhusam? Nii saad luua tasakaalustatud koosluse eri tüüpi ruumidest ja tööaladest. Soovituslik on luua võimalikult paindlikke ja eri suurusega ruume, mida saab kasutada erinevatel eesmärkidel. 

Paindlik ruumikasutus

Hea oleks, kui saaks töötajatele pakkuda võimalust keskenduda, asudes samal ajal rohkem avatud istumisala läheduses. Sellise ruumi saad luua, kasutades eraldatud ruumi orvasid, väiksemaid laudasid või kergelt liigutatavaid istmeid, et tekitada kiirelt ja vastavalt vajadusele ala kahele või väikestele tiimidele ning siis toolid-lauad tagasi liigutada. 

Koostöökeskused

Suurem koostöökeskus sobib väga hästi ürituste korraldamiseks ja sotsiaalse suhtluse edendamiseks. Seda saab kasutada nii suure koosoleku-, koolitus- kui ka kogunemiskohana. Muul ajal võib see aga näiteks kontori einela funktsiooni täita või pakkuda sobivat kohta spontaanseks töökaaslaste vaheliseks lävimiseks.

 Kontori einela saab lisaks söömisele ka töötamisala funktsiooni täita. Näide Just Group kontorist Londonis.
Foto: Intuit Office

Ühekohalised sviidid või nurgad

Keskendumist nõudvaks tööks on head akustilise kaitsega ning peamisest koostööalast kaugemal asuvad kabiinitaolised ühe inimese sviidid või nurgakesed. Oluline oleks luua kontorisse paar vaikset ala ja käputäis ruume spetsiaalselt kaugkoostöökõnede tegemiseks, et kõneleja ei häiriks teiste tähelepanu.

Tasakaal on kõige alus!

Lõpuks on oluline meeles pidada, et töökoht ei ole enam lihtsalt üks koht, kuhu kõik tulevad kokku tööd tegema. See on eri tüüpi ruumide kogum, kuhu inimesed tulevad tegema eri iseloomuga tööd – koostöö kas kohapeal või virtuaalsel kujul, keskendunud töö, aruandlus või müügitöö. 

Et kontoripäevad mööduksid edukalt, võiks töökeskkond olla ühtaegu mobiilne, autonoomne ning kohaneda kiirelt erinevate tööülesannete ja isiksustega. Mõned inimesed ei tunne end mugavalt elavas avatud keskkonnas ning teised ei pruugi olla produktiivsed vaikses ja kinnises ruumis. Kui aga mõelda töökoha ruumiplaan teadlikult läbi ja kasutada alternatiivseid võimalusi, siis leiab ka tasakaalu, mis sobib kõigile. 

Total Jobsi koostöökeskus, kus saab vabas vormis kolleegidega suhelda, einet võtta ja arutleda.Foto: Intuit Office

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.