Koosolek lõunalauas – vaatame, milliseid avastamata võimalusi pakub töökoha einela

Töökoha kohvik on saanud kõik-ühes koostööruumiks.Foto: Norbert Tukaj.

Kui veel üsna hiljuti oli in-house-kohvik lihtsalt üks koht, kus kõht kiiresti lõunasööki täis süüa ja taas kontorilaua taha maanduda, siis nüüd on see pigem kõik-ühes koostööruum – tutvustame töötajate einelat, mida saab sisustamisel planeerida kui laiendatud tööruumi, mis leiab kasulikku ja rikastavat rakendust terve tööpäeva vältel. Olgu selleks gruppide kogunemine, töökultuuri edendamine, alternatiivne töökoht või sotsiaalne kollegiaalne suhtlus vmt.

Kui kujundada töökoha kohvik ümber koostööruumiks, kus pingevabalt tööülesandeid täita, siis muutub ka ruumi funktsioon: see pakub võimaluse neile, kes soovivad töö tegemise kohta vahetada või n-ö üksikutele huntidele võimaluse tunda end rohkem kaasatuna. Selline lahendus annab ruumikujunduses rohkem vabadust ja pakub võimalust kasutada disainis koduseid elemente, et pidada sammu töötajate kasvavate ootustega ning aidata kaasa üldisele positiivsele kasutajakogemusele, kirjutab Work design magazine

Vaatame lähemalt, mis teeb ühest vanakooli einelast ruumi, kuhu koguneda, kus üksteisega suhelda ja miks mitte ka tööd teha.

Einela, mida saab kasutada ka töökeskkonnana.Foto: Norbert Tukaj

Kaasaegsel töökoha kohvikul peaks olema järgmised omadused:

– einela asub tsentraalsel kohal, avatud külgnevate kontori aladega ja kergesti ligipääsetav;

– võimalus kasutada ruumi terve päeva väitel. Kui vaadata einela kui multifunktsionaalne tõmbekeskus, siis pakub see töötajatele lisaks einestamisele ka kohta, kus töötada, kohtumisi korraldada, teistega suhelda ning uusi suhteid luua, ja nii ka oma akusid laadida.

– kergesti kohandatav vastavalt muutuvatele ruumi kasutusvajadustele. Kontori einela ruumide kujundamisel on kõige olulisem paindlikkus. Ruumi mööblit võiks saada kasutada ka töötajate infotundide või väiksemate kliendiürituste korraldamiseks;

– kohvik peaks pakkuma elamust, mis motiveerib töötajaid kontoris käima ja pakub mitmekülgset valikut. Kaasates seni alakasutatud ruume rohkem kontori igapäevaellu, suurendad tuntavalt töötajate produktiivsust ja üldist heaolu.

Avatud kohvikuruum on kui tühi lõuend, kus saab tõhusalt ära kasutada iga ruutmeetri.

Einela võiks ühtaegu toetada nii söömist, suhtlemist kui meeskonna- ja individuaalset tööd.Foto: Norbert Tukaj

Resimeerne mõju kontorikujunduses

Disainerid ja mööblitootjad töötavad juba mõnda aega selle kallal, et töökoha kohvikuruume mitmekesiselt ära kasutada, ning enamik disainereid kaldub selle otsinguil resimeerliku (inglise k. resimerical) kujunduse poole. Võtmesõnaks, kuidas luua kõigile sobiv dünaamiline ruum, on analüüs, kuidas saab ruum meeskondasid kokku tuua, kolleege ühendada ja tööpäeva värskendavat puhkust pakkuda.

Mida tähendab resimeerlik kujundus? Kui loome kohvikuruumid, kasutades ruumiplaneeringut ja mööblikasutust, mida soovime ka enda kodudesse, ületame lõhe töise keskkonna ja pehme elukondliku interjööri vahel ning pakume kasutajatele resimeerset disaini kogemust. Resimeerse disaini all peetakse silmas just neid erinevaid tegureid, mida armastame ka enda kodudes, ning seal on ühendatud nii mugavus, tehnoloogilised võimalused kui suupisted.

Väiksem stress, suurem mugavus

Töötajatel on muidugi mugav jääda lõunasöögiks samasse majja, kus töötatakse – jõuab rahulikult kohale, ei pea kiirustama ega muretsema kontorisse õigeks ajaks tagasi jõudmise pärast. See tähendab, et kontorimajas söömine on oluliselt aja- ja kuluefektiivsem sellest, kui valida lõunatamiseks kontorimajast väljas olev kohvik. 

Uuringud näitavad, et neile, kes tahavad käia kontoris tööd tegemas, on väga oluline koostöö ja suhtlus töökaaslastega.Foto: Hannakaisa Pekkala

Seesugune areng võimaldab kohviku kujundusel edeneda samas tempos mis kontori kujunduski. Selle tulemusena saavad kergesti ümber kohandatavas ruumis koos toimida nii suuremad meeskonnad, kes vajavad koosolekuruumi, kui ka üksinda töötavad inimesed – sel viisil on kohvikuruum kasulik ka nii enne kui pärast lõunaaega. 

Siiani käib kontorisse naasmise periood, kus ühed tahavad väga kontoris tööd teha, teised soovivad jääda pigem koju või käia töökohal kahel-kolmel päeval nädalas. Kuna paljud on võtnud omaks kaugtöö või koduse ruumi mugavused, on eluruumide elementide kohandamine äribüroode sisekujundusse väga oluline. Inimeste tagasi toomine kontorisse eeldab disaini ja planeeringu läbivaatamist, et oleks võimalus eri kohtades tööd teha. 

Uuringud näitavad, et neile, kes tahavad käia kontoris tööd tegemas, on väga oluline koostöö ja suhtlus töökaaslastega. Seetõttu on mitmed ettevõtted loonud kontorisse ruumi, mille keskkond on inspireeritud kohvikutest, kus on funktsionaalsed tsoonid ja mööbel, mis ühtaegu toetab nii söömist, suhtlemist kui meeskonna- ja individuaalset tööd.

Intuitis usume, et kaasaegne kontori einela võib olla enamat kui lihtsalt lõunastamise paik. Tutvu Intuiti funktsionaalse mööbliga siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.