OIXIO blogi

Millele pöörata tähelepanu, et pikendada seadme aku eluiga?

Kuidas hoolitseda oma seadmete akude eest nii, et see peaks vastu võimalikult palju laadimistsükleid.Foto: Shutterstock

Tänases mobiilses maailmas on akude vastupidavus väga oluline. Vaadake ringi kas või näiteks lennujaamas, kus inimeste vahel võib probleeme tekitada ainuüksi see, kui kahe koha peale on saadaval ainult üks vaba pistikupesa.

Arvutiakude ühe laadimistsükli vastupidavuse parandamise kohta on räägitud palju. Tunduvalt vähem on kõneaineks tulnud see, kuidas hoolitseda oma seadmete akude eest nii, et see peaks vastu võimalikult palju laadimistsükleid. 

Kasutaja õpib väga kiiresti, millised käitumismustrid aitavad akul piisavalt kaua kesta. Kuidas aga aku eest hoolitseda, et see ka kuude ja aastate möödudes võimalikult heas seisukorras oleks. Siin on mõned näpunäited, kuidas liitiumioonakude eluiga pikendada.

Hoidke akusid toatemperatuuril

See tähendab vahemikku 20-25 kraadi. Halvim, mis liitiumioonakuga juhtuda võib, on täislaetud aku liiga kõrgel temperatuuril. Seetõttu vältige võimalust jätta kuuma ilmaga oma mobiilne seade näiteks autosse laadima. Kuumus on kõige suurem faktor, mis mõjuab liitiumioonakude eluiga.

Mõelge pigem suure mahutavusega liitium-ioonaku hankimisele

Akude eluiga väheneb aja jooksul, olenemata sellest, kas neid kasutatakse või mitte. Nii et varuaku ei pruugi kesta palju kauem, kui pidevalt kasutuses olev. Akude ostmisel on oluline meeles pidada vananemise protsessi. Seega, küsige võimalusel kindlasti kõige uuema valmistamiskuupäevaga tooteid.

Kasuta aku osalist tühjenemist

Erinevalt NiCadi akudest pole liitiumioonakudel laadimismälu. See tähendab, et akude täielikku tühjendamise tsüklit ei ole vaja. Tegelikult on parem, kui aku kasutabki peamiselt osalist tühjenemist.

On üks erand. Akueksperdid soovitavad pärast 30 laadimist lasta akul korra täielikult tühjeneda. Pidevad osalised tühjenemised loovad seisundi, mida nimetatakse digitaalseks mäluks, vähendades nii seadme võimsusnäidiku täpsust. Nii et laske akul tühjenemispunktini tühjeneda ja seejärel laadige uuesti täis. Võimsusemõõtur kalibreeritakse sellisel juhul uuesti.

Väldi täielikku tühjenemist

Kui liitiumioonaku tühjeneb alla 2,5 voldi, avaneb aku sisse ehitatud ohutusahel ja aku näib olevat tühi. Originaalsest laadijast pole sellisel juhul enam mingit kasu ning ainult võimendusfunktsiooniga akuanalüsaatoritel on võimalus akut uuesti laadida.

Liitiumioonakud on tohutu edasiminek võrreldes varasemate akutüüpidega. Liitiumioonakult saada kätte 500 laadimistsüklit pole ennekuulmatu. Selle saamiseks tuleb järgida lihtsalt ülaltoodud juhiseid.

Kui mõtled osta endale uut sülearvutit, siis soeta see usaldusväärse edasimüüja käest. OIXIO on kõrgeima kliendirahuloluga IT-ettevõte Eestis ja kõigile Delli äriklassi sülearvutitele anname tasuta kaasa õnnetusjuhtumi KASKO ja IT-tugiteenuse paketi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.