Miks pidi Rammsteini kontserdi väravas kaua ootama, aga baarileti ääres liikusid asjad kiiresti?

Rammsteini kontserdil pidid baarid ja müügipunktid teenindama 65 000 inimest. See nõuab väga vilunud teenindust ja kiiret, tõrgeteta toimivat kassasüsteemi. (c) Foto: Shutterstock
Rammsteini kontserdil pidid baarid ja müügipunktid teenindama 65 000 inimest. See nõuab väga vilunud teenindust ja kiiret, tõrgeteta toimivat kassasüsteemi.Foto: Shutterstock

Tänavust Rammsteini kontserti said fännid ikka päris kõvasti oodata. Algselt 2020. aastal toimuma pidanud suurkontsert lükati koroonapiirangute tõttu 2021. aastasse … mil selgus, et massiüritused ei tule ikka kõne alla.

Oodata said pileti ostnud pikalt ka väravas – kes käis, see teab. Kui juba sisse pääsesid, siis baarileti ääres läks asi aga juba päris kähku. Naljaga pooleks öeldes oleks võinud vaid õlu vaadist kiiremini voolata. Aga järjekordade sujuvus tulenes ühest kindlast põhjusest.

Suurkontserdil-festivalil tuleb väga lühikese ajaga müüa ära väga palju kaupa. Rammstein tõi kokku 65 000 inimest ja ürituse tipphetkedel tehti igas minutis sealsetes baarides ja müügipunktides 500 tehingut. Selleks, et niisugune süsteem püsiks, on vaja korralikku süsteemi, mugavalt kasutatavaid kassaseadmeid ja korralikku internetti.

Kassasüsteem pika kogemusega tegijalt

Sisealal vastutas kassasüsteemide eest suurürituste makselahenduste pakkumises pikka kogemust omav Ektaco, kes on oma käe ulatanud nii Metallica, Bon Jovi kui Guns’n Roses’i kontserdi korraldajatele ning kogu vaeva enda kanda võtnud festivalidel Weekend ja I Land Sound. Nende abi saab kasutada nii kogu festivaliala hallates kui ka väikeettevõtjana vaid ühte pisikest letti pidades.

Nagu öeldud, on Ektaco kassasüsteem CompuCash väga kiire. See on ka põhjus, miks süsteemi kasutatakse baarides ja ööklubides. Lihtne toimetulek järjekordadega on vaid üks probleemidest, mis nii ära hoitakse.

Kassaspetside pikk kogemus on näidanud, et suure rahvamassiga üritusel ei saa kassasüsteeme jätta hariliku internetivõrgu peale, vaid vaja läheb eraldi võrku, mis ka üles seati. Tänu sellele olid maksed erakordselt kiired. Sealjuures oli kohal ka spetsialist, kes IT-tõrgete puhul operatiivselt abi pakkus.

Kassa kasutamine teeb elu mugavamaks nii kaupmehele kui ostjale

Iseenesest on suurüritustel ja laatadel ajast aega ka ilma kassata hakkama saadud, aga korralduslikust vaatevinklist on asjal siiski mitu päris olulist eelist.

Esiteks võimaldab kassasüsteem hoida reaalajas pilku peal väga suurel hulgal müügipunktidel. Rammsteini kontserdil oli kokku sada kassat. Niiviisi jooksevad andmed muu hulgas näiteks selle kohta, millises müügipunktis oleks vaja varusid täiendada või kuhu töötajaid appi saata.

Kui muidu käib töö planeerimine suuresti korraldajate kõhutunde pealt, siis kassasüsteem võimaldab suurüritustel toimunut hiljem analüüsida. Ka Rammsteini kontserdil olid baare, kus müüdi väga palju, ja baare, kus käis küllaltki vähe inimesi. Kui kassasüsteemi kaudu täpsed andmed olemas, saab edaspidi arvestada, kas võtta rohkem inimesi tööle või tasuks mõne baari-müügipunkti asukohta hoopis liigutada. Välja joonistuvad nii ka tipptunnid, mil näiteks rohkem müüjaid korraga kuuma andma peaks.

Peast arvutama ei pea

Festivalil või laadal on alati palju sebimist ja kui arvutamine peab toimuma peast, siis on vead kerged tulema. Korralik kassasüsteem annab kindluse, et vigade tegemise võimalus viiakse miinimumini. Ka kliendid peavad peast arvutava teenindaja taga vähem ootama.

Üldiselt on CompuCash väga levinud kassasüsteem ja teenindajad, kes baaris töötavad, on tihtipeale sellega juba tuttavad. Aga ka inimesed, kellel baari-müügikogemust eriti pole, ei vaja kassasüsteemi kasutamiseks eraldi koolitust. Paari klikiga saab tehingu tehtud ja arvutamisel vigu ei teki.

Päeva lõpus saab ka kontrollida, et laoseis ja kassa klapiks. Nii on muuhulgas kontrolli all ka sularahamüük: kõik kassas tehtud liigutused registreeritakse ja oht, et töötaja midagi ettevõtte tagant näppab, on kordades väiksem.

Kassaaparaati asendab tahvelarvuti

Kassaaparaadid on muutunud väga kompaktseks, õigupoolest eraldi kassaaparaate tihti enam ei kasutatagi. Nende asemel teevad töö ära tahvelarvutid, mida on palju lihtsam üles seada ja maha võtta. Kui Weekendi festivalil veeti läbi rannaliiva suuri arvuteid, siis Rammsteini kontserdil pandi sada kassat üles paari tunniga.

Kassasüsteemist saab soovijatele kviitungi välja trükkida või meili peale saata – see on ju tegelikult seadusest tulenev kaupmehe kohustus. Tahvelarvutile saab selleks lihtsalt kviitungiprinteri külge siduda.

Erinevalt klassikalistest seadmetest ei võta tahvelarvutid letil ka kuigipalju ruumi. Muuseas: võimalik, et järgmisel suvel pole vaja enam ka tahvelarvutit, sest praegu on töös lahendus, mis viib kassaprogrammi otse pangaterminali. Letile jääbki ainult üks pisike seade, mis kogu töö ära teeb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.