10 soovitust, mis aitavad küberpätid eemale hoida

Mugavuse juures ei tohi unustada turvalisusega seotud küsimusi.Foto: OIXIO

Küberturvalisuse küsimustele tähelepanu pööramine on iga ettevõtte juures äärmiselt oluline. Harida tuleb nii ettevõtte juhtkonda kui töötajaid. Mugavuse juures ei tohi unustada turvalisuse küsimusi. Esialgu tüütuna näiv mitmikautentimine või kordumatute paroolide kasutamine võib päästa ettevõtte tunduvalt suurematest probleemidest. Siin on 10 asja, millele tuleb tähelepanu pöörata, et hoida IT-alane hügieen kontrolli all.

1. Kasuta 7ug€vaid 5alaS~0nu ja muuda neid vähemalt 1 kord aastas. Veel parem – kasuta sõnade asemel lauseid, näiteks: Ma_0l€n_t3adlik_P@r00likasuta/a.

2. Parool ei tohi olla sinuga otseselt seostatav, seega unusta ära oma nimi, sünnipäev jne!

Igas rakenduses või kontos kasuta erinevat parooli. Kui kasutad igal pool sama parooli, siis piisab kui ühes kohas läheb parool “rändama” ja kõik su kontod on maailmale lahti.

3. Eri teenuste jaoks kasuta erinevaid e-posti kontosid (tööasjad eraldi isiklikest).

tööalased, näiteks nimi.perenimi(at)domeen.ee
isiklikud, näiteks nimi.perenimi(at)gmail.com
erinevad testkontod – seal oleks hea kasutada hoopis kolmandat meiliaadressi.

4. Hoia oma arvuti ja nutiseadmete tarkvara uuendatuna. Ka viirusetõrje. Uuendatud tarkvara töötab kõige paremini uuemate rünnakute vastu. Küberkurjategijad ei maga ning arenevad pidevalt edasi.

5. Autendi arvutisse ilma administraatori õigusteta kasutajana. Kui selle lause lugemine tundub esialgu ainult segadust tekitav, siis tasub pöörduda ettevõtte IT-administraatori poole. Ettevõtte IT-osakond ei vaata kindlasti sellisele küsimusele kuidagi viltu.

6. Enne kui vajutad veebilingile, mõtle, kas usaldad seda. Kas see tegevus on ohutu? Ja siis mõtle korra veel. Kas igat isuäratavat marja on ikka vaja suhu toppida?

7. Ära kasuta avalikku WiFi ühendust, vaid loo „hotspot“ oma telefonist. Kõlab võibolla uskumatuna, aga just avalikes võrkudes oled sa kõige haavatavam!

8. Eri veebirakenduste ja muude kontode registreerimisel ära kasuta sotsiaalvõrgustike kontosid. “Login with FB” ei ole hea mõte!

9. Ära kirjuta paroole kuhugi kaustikussse! Aga kuna pea ei ole prügikast, siis kasuta paroolihaldurit, näiteks: https://www.lastpass.com/

10. Kasuta mitmeastmelist autentimist. Küsi vajadusel taaskord nõu oma IT-administraatorilt. Usu, ka see on asjalik küsimus, mis võib nii mõnegi pahanduse ära hoida.

OIXIO annab kõigis küberturvalisust puudutavates küsimustes hea meelega nõu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.