Standard Booksi blogi

Ettevõttele teadmiseks: kuidas kasutada firmaautot erasõitudeks?

Kui soovid kasutada enda ettevõtte firmaautot ka erasõitudeks, siis tuleb arvestada, et sellega kaasneb erisoodustusmaks.

Erisoodustusmaksu määrab auto vanus ja võimsus

Firmaautode erakasutuse maksustamine on tehtud aastate jooksul võimalikult lihtsaks. Esiteks peab ettevõte otsustama, kas sõiduauto erakasutus on lubatud.

Kui vastus on jaatav, toimub erisoodustuse maksustamine vastavalt auto võimsusele. Erisoodustuse summa arvutatakse lihtsa tehtega: kilovati hind tuleb korrutada auto kilovattide arvuga. Kilovati hinnaks on enamik autode puhul 1,96 eurot, kuid üle 5 aasta vanuse sõiduauto korral on see odavam – 1,47 eurot.

Näiteks kui ettevõttes on kasutuses kuni 5 aasta vanune ja 110kw võimusega sõiduauto, siis arvutatakse järgnevalt:

Võimsus * kilovatihind  110*1,96=215.6
tulumaks: 215.6*25%=53.9 eurot
sotsiaalmaks (215.6+53.9)*33%=88.94 eurot
maksud kokku: 53.9 + 88.94 = 142.84 eurot

Täpsemalt saab lugeda sõidukitega seotud maksuarvestuse kohta EMTA kodulehelt

Kontrolli, kas liiklusregistrisse on tehtud märge  

Kui ettevõte aga endale kuuluvat sõiduautot erasõitudeks kasutada ei luba, tuleb selle kohta teha kindlasti märge maanteeameti liiklusregistris. Kui sellist märget liiklusregistrisse tehtud pole, siis eeldatakse, et autot kasutatakse ka erasõitudeks. Seljuhul peab ettevõtte tasuma maksud erisoodustuselt. 

Seda, mis eesmärgil ettevõtte autot kasutatakse, saab määrata lihtsalt internetikeskkonnas: selleks tuleb logida sisse Maanteeameti e-teenindusse, valida alamjaotus „sõiduk“ ning seejärel vajutada soovitud sõiduki vaates nupule „töösõitudeks määramine“.

Kui sul ei ole võimalik toimingut internetis teha, saab liiklusregistrisse vajaliku sissekande tegemiseks pöörduda ka lähimasse Maanteeameti teenindusbüroosse. 

Äriasjade haldamiseks on mõistlik kasutada majandustarkvara. Vaata, kuidas ettevõtted on Standard Booksi äritarkvara enda kasuks tööle pannud ning tutvu võimalustega lähemalt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.