Toome teieni 10 viimast kontoritrendi: mis on teemas ja mis mitte?

Kui varem hinnati eelkõige kinnisvaranäitajaid, siis nüüd liigub fookuspunkt sellele, kuidas saaksid inimesed kontoris paremini toimida ja tööd teha.Foto: Sergey Melnikov

Nüüd, kui aina enam ettevõtteid mõistab, et töökeskkond kui selline on jäädavalt muutunud, keskendutakse aina rohkem sellele, kuidas kontor saaks inimestele võimalikult palju pakkuda. 

Selleks et kontor käiks kaasas kiirelt muutuvate vajadustega ja kohaneks ka inimeste pideva pendeldamisega, tehakse töökohal mitmeid muudatusi. 

Kui varem hinnati eelkõige kinnisvaranäitajaid, siis nüüd liigub fookuspunkt sellele, kuidas saaksid inimesed kontoris paremini toimida ja tööd teha. Kunagise mõtteviisi “üks ja sama sobib kõigile” asemel keskendutakse paremini kureeritud kontoritele, virtuaalsete kohtumiste asemel eelistatakse taas näost näkku kohtumisi, staatilised monotoonsed büroohooned muutuvad dünaamilisteks keskkondadeks, täielikult avatud kontorid jaotatakse eri avatuse astmega ruumideks ning esikohale seatakse valikuvõimalused ja töötajate heaolu. 

Siin on kümme töökohatrendi, mida sel aastal jälgida

In: inimeste tulemuslikkus / Out: kinnisvaranäitajad

Äritegevuse edu sõltub lõppkokkuvõttes inimeste tulemuslikkusest. Seda peaks toetama ka töökoht, kus inimesed saavad luua ühtse kogukonna ja töökultuuri ning talendid areneda. 

Selleks ongi vaja ruumi, kus saab teha tööd vastavalt vajadusele – nii üksi kui kollektiivselt. Gensleri värsked 15 riiki ja 16 000 kontorit hõlmavad globaalsed töökohauuringud näitavad, et paremini kavandatud, inimkesksetel töökohtadel on üksikisikutele, meeskondadele ja äritulemustele märkimisväärne mõju. 

Enam ei tööta vanad viisid edu mõõtmisel kinnisvara tõhususe, tiheduse, täituvuse ja töökohtade arvu järgi.

Vaja on ruume, kus saab teha tööd vastavalt vajadusele – nii üksi kui kollektiivselt. Pildil Softrend by Intuit toolid.Foto: Intuit

In: kureeritud sihtkoht / Out: universaalne planeerimine

Uus töökoht on köitev sihtkoht, kus on valikuid erinevateks kogemusteks. Töötajad ootavad sellelt kõike, mida kontor on traditsiooniliselt pakkunud (tehnoloogia, mentorlus, sotsialiseerumine), aga ka mugavusi, millega nad on harjunud kodus (privaatsus, hea akustika, värske õhk). 

Muidugi on töökoht iga organisatsiooni puhul erinev, nii demograafia, võimaluste kui funktsioonide poolest. Aga tänapäeval on täiesti out universaalne avatud kontor, mis justkui peaks sobima kõigile ettevõtetele.

In: piisavalt valikuid / Out: istekohtade pärast võitlemine

Nagu algajad roolijad õpivad enne kiirteele suundumist sõitma tühjas parklas, peaks ka uues kontoris enne lõpliku kujunduse kinnitamist läbi mõtlema, kuidas hakkavad paiknema sotsiaalsed ruumid, meeskonnaruumid, töölauad ja fookusruumid. 

Kui kontoris on töökohti inimestest rohkem, saate mugavalt erinevaid variante proovida, teades, et mõni istekoht on alati vaba. Nii saavad inimeste eelistused ja harjumused kujuneda loomulikult. Töökohtade nappus on tänapäeval out – näiteks kui 80 töölauda on mõeldud 100 inimese peale, tekib töötajatel lõpuks hirm, et nad ei leiagi kuskil kohta. 

Just Groupi kontor Londonis.Foto: Soren Kristensen

In: feromoonid / Out: virtuaalne suhtlus

Näost näkku suhete loomine ei ole samaväärne virtuaalse suhtlusega. Silmast silma kohtumise võlu ei väljendu ainult sõnade vahetamises, oluline on ka kehakeel kõigi oma peente nüanssidega ning feromoonide alateadlik vahetus samal ajal (feromoonid saadavad keemilisi signaale, mis mängivad rolli inimeste külgetõmbe ja sideme loomisel). 

Seega on in füüsilised ruumid, kus inimesed saavad luua tõelisi sidemeid, millega tekib usaldus ja empaatia. Out on suhtlus, mis sisaldab vaid virtuaalset ühendust ja netikohtumisi. 

In: mitmekesine piirkond / Out: üksluisus

Piirkonnad, kus asuvad nii kontorid, elukohad, restoranid kui poed ning kus on ligipääs ühistranspordile ja rohelisi parke, tõmbavad jätkuvalt nii ettevõtteid kui inimesi. 

Väga in on elav linnapiirkond, kus kõik need mugavused on kas 20-minutilise jalutuskäigu või rattasõidu kaugusel. Out on piirkond, kus ei ole midagi muud peale parklate ja büroohoonete. 

In: looduslähedus / Out: ainult siseruumit

Ihaldusväärseks on muutunud ka aiad, hoovid ja pargid, mida saab kasutada ergonoomiliste töökohtadena. Päevavalgus, värske õhk ja elusloodus soodustavad keskendumist ja aitavad olla loomingulisemad ja tervemad. Out on ranged, antiseptilised töökohad, kus kõik elav tunneb end ebamugavalt. 

In: privaatsus / Out: avatus

Võimalus keskenduda oma töösse privaatses keskkonnas on olulisem kui kunagi varem – üks olulisemaid põhjuseid, miks kontorisse tullakse, ongi see, et seal on võimalik keskenduda. Seejuures on tähtis kombineerida individuaalne töö meeskonnatööga. Seda ei saa jagada aga nädalapäevade või asukoha järgi – need režiimid vahetuvad pidevalt, ka ühe päeva jooksul. 

Seetõttu võiks töökohas olla nii kinniseid fookusruume, vaikseid tsoone kui raamatukogusid – nii ei pea tegema tööd vaid laua taga. Mis on aga out? Kui peamine koht töösse süvenemiseks on avatud planeeringuga kontor. 

In: üldisem heaolu / Out: vaid hüvede pakkumine

Inimesed tahavad teha koostööd ettevõtetega, kelle kultuur sobib nende isiklike väärtustega ja kes hoolivad oma inimestest. Töötajate heaolu eeldab rohkemat kui konkurentsivõimelist palka või jõusaali kasutamise võimalust.

Kui mõelda töötajate heaolule, siis peaks pakkuma terviklikku lähenemist, näiteks ruume mõtete värskendamiseks, akude laadimiseks, puhkamiseks, teistega suhtlemiseks, tunnete peegeldamiseks. See teeb head nii üksikisikule kui kogu kollektiivile. Out – fitness kui heaolu sünonüüm.

Lithuanian Railwaysi kontor Vilniuses.Foto: Lukas Jusas

In: töökoha ökosüsteemid / Out: üürniku pind

Praegusel hübriidtöötamisajastul ei tööta inimesed enam ühes kohas, vaid eelistavad erinevaid töökohti – nii kontoris kui ka väljaspool kontorit. Hea keskkond ei tähenda ainuüksi püüdlemist kvaliteedi, vaid ka mitmekesiste kogemuste suunas. See tähendab et hea töökeskkond võiks hõlmata ka restorane, kauplusi ja parke, et pakkuda töötajale mitmekülgseid kogemusi.

Töökoha ökosüsteem ulatub kontoriseintest väljapoole, pakkudes töötajatele kohvikuid, raamatukogusid ja väliruume täiendavate töökohtadena, kohtumisteks, suhtlemiseks, lõõgastumiseks ja akude laadimiseks. Out – üüripinnad, mis peale töötamise muid tegevusi ei soodusta.

In: töörõõm / Out: fomo (fear of missing out, eesti k ilmajäämishirm)

Inimestele on oluline tööst rõõmu tunda – töötajad lähevad särama keskkondades, mis toetavad nende vaimutööd, aga kasuks tuleb ka hea töökogemus – seesugune, mis sütitab nii südame kui hinge. 

Ainuüksi see, kui tunned rõõmu sellest, et saad teha tähendusrikast tööd, suurendab sisemist motivatsiooni, eesmärgitunnet ja rahulolu. Veel on oluline teistega suhtlemine, kogukonda kuulumine ja sellest kõigest rõõmu tundmine. 

In: dünaamiline töökoht / Out: staatilisus

Kuna töö tegemine on dünaamiline, peaksid töökohad kohanema nii töö kui töötajate ootuste muutumisega. Paraku on pärast pandeemia-aastaid ehitatud ümber vaid 38% töökohtadest. Parimad töökohad kujundatakse pidevate muutustega arvestavalt. Hea näide siin on jaemüügikeskkonnad, mida pidevalt uuendatakse. 

Uute ideede katsetamine, disainilahenduste testimine, andmete kogumine, tagasiside küsimine ja kasutamine on alati in! Seevastu füüsilise töökoha väärtustamine, mis jääb olemuselt alati staatiliseks, on out

Pidagem meeles, et kontorid on ikkagi inimestele

Praegu on suur võimaluste aeg mõelda sellele, kuidas inimesed oma tööd teevad ning mida nad seejuures kõige enam vajavad, et anda parim nii isiklikus kui kollektiivses plaanis. Seisa vastu status quo kiusatusele ja võta omaks mõtteviis “mis kõik veel on võimalik!”. 

Peldon Rose’I kontor Londonis.Foto: Soren Kristensen

Kuskile ei ole kadumas hübriidtöö, aga ära ei kao ka kontor! Seetõttu võiks tuleviku töökohast saada paik, kus inimesed tahavad olla, tunnevad end osana suuremast eesmärgist ja kogukonnast ning kus nad teavad, et neist hoolitakse ka inimesena. On aeg seada inimesed esikohale, edendada töörõõmu ja luua töökohal kõigile tõeliselt hea tunne. 

Sõltumata, kas vaja ümber mõtestada terve kontor, vaid üks ruum või puhkenurk – Intuiti käest saad küsida disainiabi. Koostöös sisearhitektidega kaardistatakse sinu tiimi vajadused ning leitakse sobivaim lahendus.
Allikas: Gensler

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.