Käid ikka veel shoppamas eurodest pungil rahakott taskus? Neli põhjust, miks see jama on

Ülemaailmne digitaalsete maksete tööstus on viimastel aastatel näinud palju uuendusi, sealhulgas mobiilseid rahakotte, reaalajas makseid ja krüptovaluutasid.Foto: Shutterstock

Kas sularaha on maailmast tõesti kadumas? Ainuüksi eelmisel aastal liigutati erinevate digimaksetena 4,1 triljonit eurot ning seda kaugeltki mitte ainult tänu koroonaplahvatusele. On mitu head põhjust, miks e-rahakott on parem, kui kogu aeg krabisevat kaasas kanda.

Digimaksete koguväärtus oli 2019. aastal 3,5 triljonit eurot. Aastal 2020 jõudis see ligi 4,1 triljoni euroni. Maailma maksetealase aastaaruande kohaselt on COVID 19 pandeemia põhjustanud jahmatava 53 protsendilise digikanalite kasutamise kasvu, julgustades jaekliente kaaluma uusi makseviise. 

Eestis oli Eesti Panga andmetel 2020.a e-kaubanduse käive 1,43 miljardit eurot. Keskmine e-ostlemise kuukäive sealjuures oli 120 miljonit, millest 40% tellisid eestlased piiriüleselt (peamiselt Aasiast) sisse. E-makselahendused on tulnud, et jääda ja siin polegi midagi imestada, sest põhjuseid, miks digilahendusi kasutada on mitu.

1. Aeg on raha

Nutiseadmed on saanud meie igapäevaelu loomulikuks osaks. Selle kaudu me suhtleme, ajame tööasju, hoiame kodul ja lastel silma peal. Ühtlasi toimetame oma igapäevaseid rahaasju – maksame maksud, ostleme, investeerime jne. Selle asemel, et rahapakiga kuskile füüsiliselt kohale minna, saame asjad paari klikiga korda – ajavõit missugune.

Kaupmehe seisukohaltki hoiab e-lahendus kokku aega ja kulusid. Näiteks on e-arvete väljastamisel ühe arve töötlemise keskmine kulu 81% väiksem kui tavapäraste lahendustega. Samas kulub aga ühe e-arve töötlemiseks keskmiselt 77% vähem aega.

2. Mugavus loeb

Ega ilmaasjata öelda, et kui sind pole internetis, siis pole sind täna olemaski. E-kaubanduse kiire kasv on levinud igasse ärivaldkonda. Eriti praeguses pandeemia olukorras, kus maailm on paiguti lukus ja inimesed kodust väljas ei käigi, osteldaksegi mugavalt oma kodust. 

Ülemaailmne digitaalsete maksete tööstus on viimastel aastatel näinud palju uuendusi, sealhulgas mobiilseid rahakotte, reaalajas makseid ja krüptovaluutasid. Massiline digitaliseerimine sunnib lõppkasutajaid nõudma kiireid ja piirideta makseid, olgu need siis jaemüügi ostud või äritehingud. E-makseplatvorme kasutades võidavad kõik – nii ostja kui kaupmees.

3. Osta praegu, maksa hiljem

Erinevad uuenduslike ja kasutajasõbralike makselahendused pakuvad võimalust osta kohe, kuid maksta hiljem. Need võimaldavad ostjal võtta toote ostmiseks väikese intressita laenu. Samas annab see toote- ja teenusepakkujatele konkurentsieelise, pakkudes oma klientidele rohkem paindlikkust ja suuremat valikut. 

4. Turvalisus on tagatud

Digitaalsete maksesüsteemide osas on tarbija jaoks kindlasti üks olulisemaid küsimusi turvalisus. Inimeste andmed on nüüd ohus rohkem kui kunagi varem. 

Google’i andmetel kasvas isikuandmete õngitsemise veebilehtede arv mullu pandeemia ajal 350%. Positiivne on aga see, et selle aasta alguses muutus EL-is kohustuslikuks uus turvalisuse protokoll. See on palju kasutajasõbralikum kui eelmine ning ühildub paremini nutiseadmete ja rakendusesiseste tehingutega. 

Koroona kriis suurendas ka Eestis e-ostlejate arvu Maksekeskuse andmetel vähemalt 50%. Emori prognoosi kohaselt ostetakse 2025.a juba 10% esmatarbekaupadest e-kanalitest, praegu on osakaal 6%. Seda, kas sularaha kaobki päriselt, peab näitama aeg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.