Nicorex Baltic tegevjuht Diane Sirelpuu on tubakaalternatiivide äri näinud läbi erinevate ettevõtete ja ametikohtade. Üheksa aasta jooksul on tema juhtimisel kasvanud ühtseks meeskonnaks endised konkurendid ning seda turul, kus seadust muudetakse keskmiselt kaks korda aastas ning ülemineku tähtajaks on homme.
Diane isiklikuks missiooniks tegevjuhina sai inimeste omavahelise kommunikatsiooni parandamine: “Tahtsin, et inimesed ei tunneks omavahel pinget, julgeksid kõigest rääkida ning vajadusel tunnistada ka oma eksimusi,” meenutab ta aega pärast ühinemist.
Lisaks tahtis ta pidevate seadusemuudatustega hakkama saada nii, et kõik läheks inimeste jaoks ikka paremaks. Diane tõdeb, et selles sektoris tuleb ette palju üleöö kehtima hakkavaid muudatusi õigusaktides, mis omakorda toob olukordi, kus näib, et kogu ettevõtmine lendab homme vastu taevast.
Ühisel nõul ja jõul on kõigi raskustega seni siiski hakkama saadud, toomata ohvriks meeskonna mõnusat huumorit ja üksteise hoidmist.
Alustas juhina alles siis, kui oli tundma õppinud inimesi
2013. aastal alustas Diane Tallinna Ülikooli ärikorralduse tudengina tööd Elgery Group Rakvere e-sigaretipoes müügikonsultandina. Viis aastat hiljem ühines ettevõte tolleaegse konkurendiga, Nicorex Baltic. Kahest konkurendist sai ühiste eesmärkide nimel töötav organisatsioon, kuid suur muutus vajas aega harjumiseks.
Kuigi Dianele pakuti kohe ka tegevjuhi kohta, siis esialgu ta seda vastu ei võtnud. Peamiselt seetõttu, et ta ei tundnud uusi inimesi ja juhte. Küll aga jäi ta ühinenud ettevõttesse tööle ning mõne aja pärast, kui oli inimesi juba rohkem tundma õppinud, võttis vastu juhi vastutusrikka ametikoha.
See oli oluliste muutuste aeg üle ilma. Välja tuldi uute e-sigarettidega, mis tekitas vastakaid arvamusi. Diane meenutab, et tol ajal oli kogu turg sigaretitootjate käes, vähemkahjulikke alternatiive saadaval ei olnud ning tulek oli järkjärguline.
Inimeste huvi oli aga väga suur, mistõttu ettevõte kasvas ja kauplusi tuli juurde. Tänaseks kuulub Nicorex Baltic Veiplandi ketti 20 poodi, kus töötab 40 müügikonsultanti üle Eesti.
Digitaalselt kaardistatud tööprotsessid ja tänulikkuse karbike
Oma meeskonda otsib Diane enda sõnul ennekõike inimest, mitte kompetentsi. Kui inimene oma iseloomu ja omadustega on õige, siis kõik muud vajalikud oskused saab aja jooksul omandada. Niisamuti arvestab ta, et inimene sobiks meeskonna- ja ärimissiooniga tervikuna kokku.
“Töös teen asju nii iseenda kui inimeste pärast, kes siin on. Mulle meeldib, kui teised saavad kogeda sama, mis mina ja õpiksid tööd tehes midagi uut ka inimestena. Kogeda arengut ja maailma avardumist,” räägib ta.
Nicorexis töötades on Diane kokku puutunud paljude mõttemustrite ja käitumismallidega. Tema jaoks on oluline inimesi tundma õppida ja mõista, kuidas nad mõtlevad. See on ka põhjuseks, miks kõiki olulisi asju arutatakse ühiselt. Ka tööprotsessid arutatakse ühiselt läbi ning koos pannakse paika sihid ja prioriteedid.
Lisaks on nüüdseks iga meeskonnaliikme tööprotsessid digitaalselt kaardistatud, mis võimaldab saada operatiivselt n-ö online-abi. Diane sõnab, et see on väärtuslik tugisüsteem, mille abil saab vajadusel välja selgitada, kuidas midagi teha.
Tänaseks on meeskond kasvanud kokkuhoidvaks ning koos tehakse ka väikestviisi heategevust. Ühiselt on loodud tänulikkuse karbike, kuhu igaüks saab kirjutada sedeli mõne heateoga. Iga kord, kui miskit õnnestub, võetakse karbist sedeleid heategude lunastamiseks. Tihtilugu teevad seda ka kontorit külastavad koostööpartnerid.
Kui inimesed pingutavad, siis peavad nad saama ka märgatud
Juba lapsest peale on Dianel suhtumine, kui midagi teha, siis anda endast maksimum. Kui varem oli tantsutreening see, millele ta pea 12 aastat oma elust pühendas, siis praegu on fookuses ettevõte ja meeskond.
“Pühendumine paneb heas mõttes sisemiselt põlema ning teeb õnnelikuks,” märgib Diane ja lisab, et uudishimu ja tahe inimesi ning protsesse mõista on miski, mis tema isiksuse juurde kuulub. Tema jaoks on tulemustest olulisem hinnata inimeste pingutusi, probleemide lahendamist ning julgust teha ja mõelda teisiti.
“Kui inimesed pingutavad, siis peavad nad saama ka märgatud. Mulle meeldivad väikesed rõõmuhetked, kui inimene on oma tööst midagi saanud ja areneb,” tõdeb Diane. Ta lisab, et üritab alati öelda välja, kui märkab muutust ja arengut ning tunnustada pingutusi.
“Oma suurimaks töövõiduks pean praegu oskust tunnistada oma vigu. Ka oskus enese üle nalja teha on minu silmis oluline.”
Ärge pisendage suitsetaja muret
“Tihti alahinnatakse ja pisendatakse suitsetajate muret ning jäetakse mulje nagu tegemist oleks nõrkade inimestega, kes ei suuda halvast harjumusest lahti saada,” alustab Diane põhjusest, miks tubakaalternatiivide äri on tema jaoks oluline sektor, mis vajab selget ning stabiilset riiklikku poliitikat.
Aastatega on nende meeskond saanud sadu kirju ning pöördumisi neilt, kes ise või kelle lähedane on vabanenud tubakast või jätnud suitsetamise e-sigareti toel sootuks maha. “Ma ei tahaks teha midagi lihtsalt tegemise pärast,” lausub Diane lõpetuseks. “Ma näen ja olen tänulik, et töötan valdkonnas, mis loob positiivset muutust.”