Hot desking, rohkem taimi ja vähem stressi: rohebürood annavad töötajatele hoogu juurde

Rohelised bürood on töötajasõbralikumad juba seepärast, et seal on parem õhukvaliteet ja tavakontorist väiksem energiakulu.Foto: OCCO

Kontori keskkonnasäästlikumaks kujundamisel tasub mõelda lisaks energiakuludele ka töötajate heaolule ja tootlikkusele. Nn rohelised bürood on töötajasõbralikumad juba seepärast, et seal on parem õhukvaliteet ja tavakontorist väiksem energiakulu.

Selleks, et kontorit keskkonnasäästlikumaks muuta, on tegelikult arvatust palju rohkem võimalusi. Võib mõelda sisekujundusele, valgusele või taaskasutusele. Toome välja mõned soovitused, kuidas seda kõike saavutada.

Kontor olgu materjalitõhus

Materjali efektiivne kasutus on iga keskkonnasõbraliku hoone ja kontori rajamisel ülioluline. See tähendab, et tuleb valida materjalid, mis on säästlikud nii välis- kui ka siseruumides, madalama lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldusega või on nende valmistamisel kasutatud palju taaskasutatud materjale. 

Näiteks on OCCO sisustatud Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse ehk TEHIKu kontori väikestes koosolekuruumides taaskasutatud materjalidest akustilised seinapaneelid. Paneele valmistatakse nii kasutatud veepudelitest kui ka männiokastest ning neid saab kasutada ka eralduspaneelidena kontorilaudade vahel, et luua privaatsust.

Kontoriruumi muudavad looduslähedasemaks ja keskkonnasõbralikumaks erinevad puidu tekstuurid nagu näiteks puidust lae- või seinapaneelid. Lisaks sellele, et puit on taastuv ja ringlusse võetav materjal, lisab see ruumile juurde soojust ja hubasust.

OCCO sisustatud Esvika kontoris on kasutatud puidust laepaneele, mis lisavad ruumile juurde soojust ja hubasust.Foto: OCCO

Looduslik valgus tõstab tootlikkust

Harvardi ülikooli teadlased avastasid, et keskkonnasõbralikus kontoris töötavad inimesed on rohkem kui kaks korda tootlikumad kui tavalistes kontorites. Osaliselt oli selle põhjuseks loomuliku valgustuse suurenemine büroohoones.

Looduslik valgus keskkonnasõbralikus kontoris avaldab positiivset mõju töötajatele ja nende tervisele. Ka võib see avaldada positiivset mõju energiakasutusele, kuna nii saab vähendada kunstlikku valgustust kogu hoones.

Looduslikku valgust saab suurendada, kui lisada rohkem aknaid (kui võimalik, siis ka katusele). Klaasseinad või vaheseinte puudumine võivad aidata maksimeerida loomulikku valgust kontoriinterjööris. Abiks võib olla ka tööalade paigutamine looduslikele valgusallikatele lähemale. 

Kombineeri vana uuega

Üks tõeliselt vastutustundlik kontor peaks hoolitsema selle eest, et taaskasutatakse nii palju kui võimalik. Ringlussevõtt on suurepärane viis jätkusuutlikkuse edendamiseks, kuna see säästab ressursse, hoiab ära reostuse ja väldib prügilasse ladestamist.

Näiteks, kui kontor kolitakse uuele pinnale, siis on teretulnud sobitada sisustamisel omavahel vana kasutuskõlblikku mööblit uuega. Nii anname mööblile justkui uue elu ja väldime selle sattumist prügimäele. OCCO klient Stell andis näiteks kontori sisustamisel ülesandeks kasutada jätkusuutlikkuse nimel võimalikult palju olemasolevat mööblit ning see integreerida uuega.

OCCO sai Stelli kontori sisustamisel ülesandeks kasutada jätkusuutlikkuse nimel võimalikult palju olemasolevat mööblit ning see integreerida uuega.Foto: OCCO

Hot desking ehk tark ruumikasutus

Kui kontoriruum kipub kiire kasvu tõttu kitsaks jääma ning kõikidele töötajatele enam igapäevast töölauda ei jagu, siis on mõistlik kasutada hübriid- ja kaugtöö võimalusi. Nii on võimalik kontoriruumi targalt ära kasutada ilma kõiki ruume otstarbetuna seisvate laudadega koormamata. 

Vastavalt iga ettevõtte iseloomule ja töötajate kontoris käimise regulaarsusele saab otsustada, kes saavad omale isiklikud lauad ning kes kasutavad jagatavaid laudasid. 

Aeg-ajalt käijatele saab kontorisse paigutada lukustatavad kapid, kuhu saab näiteks enda klaviatuuri, kohvitassi või sussid jätta, et neid asju ei peaks kaasas kandma.

Looduslähedus ja biofiilia

Kokkupuude loodusega tööajal parandab tervist ja heaolu rohkem kui välilsooduse vaatamine siseruumist ning see on seotud madalama stressitasemega. Seega veendu, et sinu töökohas leiduks piisavalt rohelust erinevate taimede näol.

Lisaks stressimaandamisele, puhastavad taimed õhku ja aitavad kaasa produktiivsusele ja loomingulisusele. Klassikaliste potitaimede asemel, on võimalik taimi kasutada näiteks rippuvates lillepottides kontori puhkealadel ja koosolekuruumides. Kaval nipp on rohelust kasutada ära ka ruumieraldajatena, istutades sobivad taimed taimekastidesse.

TEHIKu kontorist leiab 300 erinevas suuruses ja sordis õhku puhastavat taime.Foto: OCCO

Töölaua all ei ole prügikaste

Suuremat osa kontoris tekkivatest jäätmetest – paberist, tetrapakenditest – saab taaskasutada ning toidujäätmeid ja paberrätikuid kompostida. Kui aga mõelda, kas visata oma prügi individuaalsesse prügikasti või tõusta püsti, et see eraldi sorteerimise prügikasti visata, valime suure tõenäosusega kiireima ja lähima võimaluse, sest prügikast on ju sealsamas töölaua all. 

Kasutades aga vaid sorteerimiseks mõeldud prügikaste ning paigutades need valitud kohtadesse, näiteks köögi- ja söögialade juurde, soodustame ka töötajate liikumist.

Muutuge paberivabaks

Paljud kontoritöötajad teavad, mida tähendab, kui vajalikul hetkel saab printeris paber otsa. Tegelikult võiks aga mõelda hoopis sellele, et pidevalt printeri juures midagi välja trükkimise asemel võiks ettevõtte muutuda paberivabaks ja jagada vajalikke faile koosoleku ajal ekraanil, saates neid asjaosalistele meili peale või laadida ühisesse pilve. 

Kui aga tõesti ei saa muutuda päris paberivabaks, siis võiks mõelda sellele, et järgmisel korral printida paberi mõlemale poolele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.