OIXIO blogi

Kuidas teha Extreme Networksi abiga võrk, mis keerulistel hetkedel alt ei veaks?

Enamus ettevõtteid on juba ammu selja taha jätnud või suutnud vältida selle etapi, kui firma jaoks osteti lihtsaid kodukasutaja võrguseadmeid ning siis ühel hetkel avastati, et need polegi alati nii töökindlad, et äri seisma ei jääks. Võrguseadmete maailmas on küll väga vastupidavaid äriseadmeid, mis eraldi hästi töötavad, kuid on vaja veel üht täiendavat taset – sellist süsteemi, mis töötaks korralikult koos kõigi seadmete ja pilveteenustega. Üks selline kõikehaarav võrgulahendus ongi Extreme Networks.

Enamus ettevõtteid on juba ammu selja taha jätnud või suutnud vältida selle etapi, kui firma jaoks osteti lihtsaid kodukasutaja võrguseadmeid ning siis ühel hetkel avastati, et need polegi alati nii töökindlad, et äri seisma ei jääks. Võrguseadmete maailmas on küll väga vastupidavaid äriseadmeid, mis eraldi hästi töötavad, kuid on vaja veel üht täiendavat taset – sellist süsteemi, mis töötaks korralikult koos kõigi seadmete ja pilveteenustega. Üks selline kõikehaarav võrgulahendus ongi Extreme Networks.

Selleks, et mõista, mida täpsemalt 1996. aastal asutatud USA võrgufirma Extreme Networks pakub, saab nende tegevusvaldkonnad jagada neljaks.

Need neli valdkonda on järgmised.

WiFi koos pilvega

Tavaline WiFi mõne pääsupunktiga (Access Point’iga) võib tõesti edukalt eksisteerida mõnes kodus, kuid vähegi suuremate ruumidega ja keerulisema võrguga ettevõttes on vaja juba ühendada WiFi jaamu ühtsesse võrku ja leviala sujuvalt laiendada. Extreme Networks pakub WiFi pääsupunkte uusima kuuenda põlvkonna WiFi standardiga.

Lisaks ribalaiuse kõige optimaalsemale kasutamisele ja raadiolainete suunamisele aitab Extreme Networks veel ka oma WiFi võrku pilvepõhiselt juhtida. Pilvehaldusega võib ühendada riistvara korraliku haldustarkvaraga, mis vähendab tööaega selle kõige haldamiseks ning muudab võrgu töökindlamaks. Lihtsamaks muutub kõik juurutamisest kasutajatoeni.

Peale selle aitab võrku parima tervise juures hoida masinõpe, mis jälgib parimaid praktikaid võrguhalduses ning teab võrgu hetkeseisu. Jõudlust kohandatakse vastavalt sellele, et ka muutuvates oludes saaksid kõik kasutajad oma ühenduse korraliku kvaliteediga kätte.

Switchid aitavad liiklust suunata 

Extreme Networks’i switchid on targad võrguseadmed – lisaks lihtsalt pakettide suunamisele aitavad need ka turvalisust suurendada rollipõhiste poliitikate, linkide krüpteerimise ja segmenteerimisega. Kõik paketid saavad turvaliselt liikuda just neisse seadmetesse ja võrgusegmentidesse, kuhu ette nähtud. Ettevõttele endale jääb täielik kontroll selle üle, mis kuhu läbi switchide pääseb. Extreme Switchid kaitsevad ka võrgurünnakute, häkkimiste ja muude ootamatuste eest, ilma et peaks öösel kedagi administraatoritest üles ajama, et võrku käsitsi kaitsma asuda. 

Siingi aitab süsteemi koos hoida nii perifeeria- kui tuumikvõrgu switchide ühine pilvepõhine haldus. Pilves võib toiminguid automatiseerida ja lihtsustada, et võrguspetsialistidel oleks rohkem aega tegeleda muude olulisemate asjadega.

Võrguautomaatika ehk Extreme Fabric aitab kõiki vajalikke toiminguid automatiseerida. Extreme’iga saavad kliendid valida endale sobiva Extreme Fabric´i lahenduse, mis sobib kõige paremini ettevõtte soovitud kasutusele ja võrgu nõuetele. Olenemata sellest, kas vajatakse ülikoolilinnaku võrgu või teenusepakkuja andmekeskuse automatiseerimist ja kohandamist, pakub Extreme kõigile sobivaid lahendusi.

Pilvepõhine ligipääsukontroll – alati uusimate reeglitega

Kuidas hallata kõigi seadmete ligipääse võrgule ja neid lubasid ettevõtte korporatiivsetele nõuetele vastavusse viia? Iga seadmega seda eraldi teha oleks väga tülikas ja aeganõudev, kuid õnneks on ka selle jaoks olemas pilvelahendused, mis kuuluvad Extreme Networksi tööriistade hulka. 

Pilvepõhine NAC (Network Access Control) ehk ExtremeCloud A3 tagab tarkvaraliselt lõppseadmetele võrguligipääsu kontorolli ja seda saab teha ühes kohas – pilvelahenduses. Muudatused saadetakse automaatselt edasi kõigile võrguseadmetele, mida konkreetne muudatus puudutab. Ise ei pea ükshaaval seadmeid enam seadistama.

ExtremeCloud A3 katab oma isikliku seadme töövõrku toojate (BYOD) võrguligipääsude, võrgu iseteeninduse (näiteks avaliku võrgu kasutajate), automaatse võrguressursside eraldamise ja kõigi seadmete ligipääsukontrolli haldamise, lisaks on komplektis sisseehitatud RADIUS server. Kuna pilv haldab kõiki seadmeid, siis kõigis võrguseadmetes ongi alati uusimad reeglid ja poliitikad. Seega see hetk puudub, mil mõni muudatus mõnda võrguseadmesse pole veel jõudnud, kuna keegi alles seadistab mõnda teist seadet. Kõik käib hetkega üle kogu ettevõtte võrgu.

Lisaks kontrollib A3, kas võrku ühendatud seade ikka vastab kõigile korporatiivsetele nõuetele nii turvatarkvara ja -lahenduste olemasolu poolest. Alles siis, kui turvatase on nõutud tasemel, lastakse seadmel ühendus luua. 

Ligipääs tagatakse veel lisaks vastavalt kehtestatud turvareeglitele – millistesse ettevõtte erinevatesse andmebaasidesse, rakendustesse, alamvõrkudesse seadet võib lubada vastavalt selle turvalisuse tasemele. Teatud õigustega võib ju olla lubatud ligipääs raamatupidamisele, teiste õigustega aga ainult kliendihaldusprogrammi.

Kuidas hallata automaatselt ja kiiresti?

Võrguhaldus peab käima automaatselt ja kiiresti, kui ettevõte tahab oma võrku kasutada efektiivselt ja liigse bürokraatiata. Kiirustamine aga kipub enamasti turvalisust vähendama. Siin tulevadki appi automatiseerimine ja tehisintellekt, mis teevad otsustavatel hetkedel rutiinse töö inimeste eest ära.

ExtremeCloud IQ on Extreme Networks’i vastav lahendus, mis on alati 100% ajakohane kogu Extreme Networks’i tooteportfelli ulatuses ning katab nii WiFi pääsupunktide, switchide kui ruuterite halduse keskselt, üle pilveteenuse. Selleks kasutatakse masinõpet ja selle poolt treenitavat tehisintellekti, haaratud on võrguseadmed nii traadita kui kaabliga võrgus. Pilveteenus jälgib, aitab tõrke põhjusi otsida ning tõlgendab miljoneid võrgu- ja kasutaja-andmeid. Saadaval on see kõik nii avaliku kui privaatvõrgu jaoks. Lahendust saab kasutada ka oma kontoris, ilma pilve ühendamata. Mõnikord on see ettevõttele väga vajalik täiendavaks turvalisuseks – kõik töötab ka siis, kui välisühendus puudub.

Extreme Management Center tagab aga kogu Extreme Networks’i tooteportfelli mugava halduse nii juhtimis- kui analüütikapaneelidega, mis annavad võrgu hetkeolukorrast hea graafilise ülevaate ning pakub täielikku vaadet nii võrgukasutajatest, võrguseadmetest, rakendustest kui topoloogiast. See on üks keskne andmekeskus ja administraatorite töölaud, mida jagatakse kõigi rakenduse kasutajatega. Muidugi saab seda juhtimispaneeli vastavalt iga kasutaja vajadustele seadistada.

Extreme Fabric Automation on veel üks mugav võrguseadistuste automatiseerimise tööriist, mis vähendab näiteks võrguühenduse provisjoneerimisele kuluvat aega päevadelt sekunditeni.

Täislahendus tagab tohutu kokkuhoiu nii ajas kui töömahus

Täislahendus, mis katab võrgu perifeeriaseadmetest kesksete andmekeskuste ja tuumikvõrguni annab kõrge kvaliteediga võrgu, mida osaliselt juhib tehisintellekt ning mille kõik rutiinsed tegevused on automatiseeritud. Extreme Networks’i lahendus kasutab Broadcomi tehnoloogiat ja pilvehalduslahendust, mis on sertifitseeritud ISO/IEC 27001 nõuetele vastavaks. Euroopa ettevõtete jaoks on kindlasti oluline ka võrgu vastavus GDPR-i nõuetel ning seegi on lahendusel olemas.

Tohutu kokkuhoid saabub, kui võrk toimib automaatselt, reageerib intsidentidele ise ja õpib miljonitest andmebaasi kogutud juhtumitest, mida tehisintellekt rakendab ettevõtte hüvanguks. Seega saab Extreme Networks’i abiga oma võrku juhtida ja kaitsta maailma kogemuse põhjal ning suur osa tegevusi tehakse ära juba automaatselt, ilma et peaks ise hakkama nuputama, mida edasi teha. paljud tegevused, milleks enne kulus päevi, saavad nüüd tehtud sekunditega.

Vaata lähemalt Extreme Networksi lahenduste kohta siit ja küsi OIXIOlt pakkumist oma ettevõttele!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate DigiPRO ja Ärigeeniuse olulisematest lugudest.