Kodulehed kiiremaks: uus WordPress 5.8 saab pildiformaadi WebP toe

WordPressi uues versioonis 5.8 on olemas ühe uue ja aina kiiremini leviva veebis kasutatava failiformaadi WebP tugi. See aitab pilte kiiremini veebikülastajatele serveerida ning hoiab kokku veebiserveri kõvakettaruumi.

WebP on Google´i poolt juba 2010. aastal loodud pildifailivorming, mida nüüd toetab valdav enamus veebibrauseritest ja ligi 94% kasutajate seadmetest. Vaid väga väike osa seadmetest, mis püsinud 2010. aastast alates uuendamata, ei pruugi uut failiformaati mõista.

Üheks põhieeliseks teiste traditsioonilisemate failivormingute ees on veel parem kadudeta pakkimine. Võrreldes näiteks PNG pildifailidega on WebP failidel 26% väiksem maht ja samuti on WebP pildid kõige levinumast pakkimisega pildiformaadist JPEG mahu poolest ligi veerandi võrra väiksem. Piltide kvaliteet samas ei kannata.

Oma senised pildid saab kas vastava serveritarkvaraga käsurealt või mõne Plugin´i ehk lisamooduliga (WebP ExpressImagify,  EWWW Image Optimizer jt) ümber konvertida ja WordPressi leht oskab siis serveerida WebP pilte neile brauseritele, mis seda toetavad.

WordPressi arendajad on öelnud, et tegelevad kindlasti võimalusega valida WebP formaat oma kodulehele piltide vaikimisi formaadiks, millesse teisendatakse ka kõik üleslaaditavad pildid.

WebP algne, 2010. aastal Google´i poolt esitletud versioon pakkis pilte kadudega, kuid nüüd on olemas nii kadudega kui kadudeta pakkimise versioonid. Kadudeta pakkimine töötab sarnaselt varunduses kasutatavale deduplitseerimisele, kus lihtsustatult öeldes võetakse pildi sarnased osad ja salvestatakse need ühekordselt koos infoga, kust võtta see pildi osa lahtipakkimisel uuesti, mis on juba kord salvestatud.

Lisaks pakub WebP võimalusi, mida levinud JPG formaadil pole: läbipaistvat tausta nagu PNG formaadil ja animatsioone nagu GIF-piltidel. Seega saab kõik need erinevad omadused kokku viia ühte pildiformaati. Lisaks on WebP ka litsentsivaba.

Peale WebP on viimasel ajal välja tulnud veelgi kompaktsemaid pildifailiformaate nagu 2020. aastal ilmavalgust näinud AVIF ja JPEGXL. AVIF näiteks võib pildi suurust kadudeta vähendada kuni 10 korda. Nende tugi on kaalumisel WordPressi järgmistele versioonidele.

WordPress 5.8 peaks välja tulema 20. juulil, selle beetaversiooni saavad veebiarendajad juba katsetada.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.