Mis on mis digiturunduses ja kuidas selle mõju äriedule aina kasvatada?

Kõik on üha enam üle kolinud digitaalsesse maailma, nii kliendid kui firmad, seega ka turundus ei saa sellest kõrvale hoida. vastupidi: digimaailmas on tekkinud nii palju uusi võimalusi, et see määrab kindlalt iga ettevõtte äriedu. Kuidas uusi võimalusi ettevõtetele oma toodete ja teenuste turundamiseks ära kasutada?

Alustada võib mõnede põhimõistetega tutvumisest. Siin need ongi lühidalt lahti seletatult.

Digitaalne turundus viib ettevõtete sõnumi ja brändi potentsiaalsete klientideni, kes enamasti on kättesaadavad just digimaailmas, kui ei otsita just kindlat nn offline nišši: tänaval möödujaid, vanemaid inimesi, kes internetti ei kasuta vms. Mis siis on täpsemalt digitaalne turundus, millised on mõned selle põhimõisted ning kuidas ettevõte saaks oma veebilehte digitaalselt turundada ja milliseid kanaleid kasutada?

Digitaalne turundus hõlmab kõiki turundustegevusi, mis toimuvad digitaalses keskkonnas, sealhulgas veebisaitidel, sotsiaalmeedias, e-posti teel ja otsingumootorites. Digitaalne turundus pakub ettevõtetele mitmeid eeliseid, sealhulgas laiemat ulatust, paremat mõõdetavust ja suuremat isikupärastamise võimalust, võrreldes mõnede traditsiooniliste turundusmeetoditega.

Siin on mõned põhimõisted, mis on seotud digitaalse turundusega.

1. Veebianalüütika

See on protsess andmete kogumiseks, mõõtmiseks, analüüsimiseks ja tõlgendamiseks veebilehtede ja digitaalsete kanalite tegevuse ja toimimise kohta.

Veebianalüütika aitab ettevõtetel mõista veebilehe külastajate käitumist, liiklust, konversioone ja palju muud, mis aitab teha teadlikke otsuseid digiturunduse strateegiate osas. Parim viis veebianalüütikat teha on lisada oma kodulehele mõni vastav analüütikavahend. Selleks sobib veebimajutuse klientidele iseteenindusest tasuta kättesaadav Plausible või ka maailmas levinud Google Analytics, mis läks 1. juulil üle uuele 4. põlvkonna süsteemile.

2. Sotsiaalmeedia turundus

See hõlmab turundustegevusi erinevatel sotsiaalmeedia platvormidel, nagu näiteks Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, LinkedIn jne. Sotsiaalmeedia pakub ettevõtetele väga head võimalust suhelda oma sihtrühmaga seal, kus nad palju aega veedavad ning jagada sisu, mis on kasulik klientidele. Koos sellega aga saab luua bränditeadlikkust ja suurendada klientide lojaalsust, sest nad pöörduvad nende jaoks kasuliku ettevõtte teenuste ja toodete juurde uuesti tagasi.

Sotsiaalmeedia turunduses on lisaks tasulistele võimalustele osta platvormidelt reklaame veel üks uus ja põnev kanal – suunamudijad ehk influencerid. Kui leiad oma valdkonna fänni või lojaalse sotsiaalmeediastaari, siis võib vastastikusest koostööst palju kasu sündida.

3. Otsingumootorite turundus

(ehk Search Engine Marketing – SEM) katab tegevusi, mis aitavad parandada ettevõtte nähtavust kõikvõimalikes otsingumootorites. tavaliselt keskendutakse Google´ile, kuid ka näiteks Bingi otsingumootorit ei maksa unustada.

SEM sisaldab kahte peamist komponenti – otsingumootorite optimeerimine (Search Engine Optimization – SEO) ja tasulised otsingureklaamid (pay-per-click – PPC ja muud tasulised võimalused reklaami levitada).

Foto: Tumisu, Pixabay

SEO aitab parandada veebilehe positsiooni orgaanilistes otsingutulemustes, tõstes lehekülje tulemustes ettepoole esimeste vastuste hulka kasutaja otsingunimekirjas, samas kui PPC võimaldab ettevõtetel reklaame kuvada otsingumootorites vastavalt valitud märksõnadele ja maksta selle eest, kui palju sellel reklaamil on klõpsatud või kui palju näidatud (näiteks CPM ehk cost per mil ehk teatud näitamiste arvu (miljoni näitamise) pealt tasumine).

4. E-posti turundus

uudiskirjad ja elektronpostiturundus on hea ja odav võimalus saata sõnumeid potentsiaalsetele ja olemasolevatele klientidele nende e-posti aadressidele. See ei maksa tavaliselt midagi, kuid ettevaatlik tuleb olla e-psti nimekirjade koostamisel: kõik erakasutajad peavad olema nõusoleku andnud, et soovivad neid e-kirju saada.

E-posti turundus on väga hea viis otseseks suhtluseks kliendiga, pakkudes väärtuslikku sisu, sooduspakkumisi või teavet uute toodete kohta. Iga kirja saab ka personaliseerida vastavalt kliendi andmetele ja teha just talle sobiv e-kiri.

Kuidas oma veebilehte digitaalselt turundada?

Nüüd, kui oleme tuttavaks saanud mõnede kõige olulisemate ja elementaarsemate digitaalse turunduse põhimõistega, on aeg teada saada, kuidas selle teadmisega oma veebilehte edukalt turundama hakata. Siin on mõned sammud, mis tuleks järgmisena teha.

  1. Optimeeri oma veebileht otsingumootorite jaoks (SEO): Kasuta märksõnauuringuid, et teada saada, milliseid otsingusõnu sinu sihtrühm veebist otsides kasutab. Integreeri need märksõnad oma veebilehe sisusse ja meta-andmetesse, et parandada nähtavust otsingutulemustes.
  2. Loo kvaliteetset sisu: Jaga oma teadmisi ja oskusi sisukate blogipostituste, artiklite või videote kaudu. Kvaliteetne sisu meelitab lugejaid ja suurendab bränditeadlikkust.
  3. Tee sotsiaalmeedias turundust: Loo oma ettevõttele sotsiaalmeediaprofiilid ning jaga seal regulaarselt sisu, mis on huvitav ja väärtuslik sinu sihtrühmale. Suhtle oma jälgijatega, vasta nende küsimustele ja kommentaaridele ning kasuta sotsiaalmeediat reklaamikanalina.
  4. E-posti turundus: Kogu oma veebilehe külastajatelt e-posti aadresse ning saada neile regulaarselt huvitavat sisu või pakkumisi. Hoolitse selle eest, et su e-kirjad oleksid personaliseeritud ja väärtuslikud vastuvõtjate jaoks.
  5. Vajadusel osta tasulisi reklaame: Kasuta Google AdWordsi või sotsiaalmeedia reklaame, et jõuda laiema sihtrühmani ja suurendada oma veebilehe külastatavust. Sea selged eesmärgid ja jälgi reklaamide tulemuslikkust, et mõista, millised kanalid toovad sulle parimaid tulemusi.

Digitaalne turundus on seega igale ettevõtetele praegu äärmiselt oluline, kuna see aitab jõuda oma sihtrühmani, kes on digikanalites. See pakub ettevõtetele suuremat ulatust, mõõdetavust ja suhtlusvõimalusi klientidega. Optimeerides veebilehte otsingumootorite jaoks, luues kvaliteetset sisu, kasutades sotsiaalmeediat, e-posti turundust ja tasulisi reklaame, saab firma oma digitaalse turunduse strateegiaid tõhusalt kasutada ja saavutada suuremat edu.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.