Kuidas vastata kliendi vajadustele ning leida teenused, mida armastatakse ja ostetakse?

Kuidas tekitada dialoogi klientide ja koostööpartneritega ning kuidas see rasketel aegadel aitab ettevõtetel olla efektiivsem ja hoida fookust?Foto: Shutterstock

Muutuste ajastu nõuab kiiremini uute meetodite kasutuselevõttu, aga eriti muutust mõtlemises. “Meil on tarvis vajaduspõhiseid teenuseid-tooteid. Siiani on puudunud proaktiivne ideekorje – vanamoodne turu-uuring või statistika ei ole dialoog sihtrühmadega,” tõdes tänavusel Paide Arvamusfestivalil väga tabavalt Marek Mühlberg Rohelistest.

Kuidas tekitada dialoogi klientide ja koostööpartneritega ning kuidas see rasketel aegadel aitab ettevõtetel olla efektiivsem ja hoida fookust, arutleb artiklis teenusedisainer ja brändistrateeg Mari Arnover, kes käib praktikuna oma teadmisi jagamas ka Tartu Ülikooli Pärnu kolledži teenusedisaini magistriõppes.

Kliendi mõtete lugemine

Kas juhina oled tihti mõelnud, et küll oleks lihtne, kui suudaks lugeda klientide mõtteid ja tuua turule uued kontseptsioonid, teenused ja tooted, mida kliendid armastavad ja on seega kasumlikud?

Praegu on see juba võimalik – siis kui kaasame kliendid äriarendusse varem – enne toote turule toomist. Ja ma ei räägi siin kirjalikust küsitlusest “millist teenust sa tahaksid?”, sest kliendid ei ole äriarendajad. Ma räägin päris dialoogist, kus inimesi kuulatakse ja mõistetakse – nende elustiili, harjumusi, aga ka seda, mis tekitab peavalu ja paneb sotsiaalmeedias sõpradega jagama ja kiruma. Mis oleks kui suunaks selle info hoopis ettevõttesse?

Illustratsioon: Ken Juks

Dialoog on äriarengu kütus

“Ma poleks arvanud, et kliendiuuringul saab olla nii võimas mõju – polnud enne kogemust. Nüüd aga peale uuringut on meil laual Nõmme turu arenguprojektid pooleteiseks aastaks ning arusaam, mida Nõmme kogukond ja turu külastajad vajavad,” sõnab Nõmme turu juhataja Kersti Otteson.

Ka ehitusvaldkonnas on mõistlik esitada enne kopa maha löömist küsimusi. Näiteks järgmisi:

  • milline on täna ootus kodule ridaelamus?
  • kes on sihtrühm?
  • kui suur peab olema panipaik ja kodukontor?

Nii alustas Pineredi kinnisvaraarendus. “Meie soov oli paremini mõista oma klientide vajadusi ja ootuseid uue kodu rajamisel. Lisaks teadsime, et tugeva brändi loomine on meie äri jaoks eluliselt vajalik, kuid me ei osanud õigest otsast peale hakata. Katsusime iseseisvalt mõtestada, aga see kõik jäi väga kuivaks. Täna oleme seda väga tugevalt oma äriloogikasse sisse põiminud ja tööd tugeva brändi üles ehitamise kallal jätkub kindlasti veel päris mitmeks aastaks,” tõdes Pineredi juhtkond.

Lühidalt: aegadel, kus kindlust homse osas on vähem, annab dialoog koos mõtestamisega ärieduks tõuke – olla efektiivsem, teha seda, mis päriselt kliendile korda läheb ja viia tegevused vastavusse ka brändi lubadustega.

Kõike ei peagi ise teadma ja oskama – väärt partnerid aitavad värske pilguga küsida õigeid küsimusi ning mõista seoseid. Selleks, et tekiks paremad kliendisuhted, parem kommunikatsioon ja vajaduspõhised tooted-teenused. Kliendiuuringud – aitame mõista kliente ja mõtestada ärisid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla