Tartu Ülikool pakub ainulaadset võimalust saada osa Aasia ärikultuurist

Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut korraldab koolituse, mis aitab navigeerida Aasia ärimaastikul.Foto: Johan Skytte poliitikauuringute instituut

Äri liigub üha enam Aasia suunas ja ka üha enam Eesti ettevõtjaid on pilgud sinnapoole pööranud. Aga selleks, et kaugel idas edukalt äri ajada, tuleb teada, millised on nende kultuuri ja äri eripärad. 

Aasia on maailma suurim majanduspiirkond ja aastaks 2040 moodustab see hinnanguliselt üle 50 protsendi maailma SKTst ja 40 protsenti maailma tarbimisest. Eesti ekspordimahud Aasiasse on jätkuvalt kasvutrendis ning Aasia turgudega lõimumine on eduka äritegevuse kasvatamiseks vältimatu. Aasia turud on juhtpositsioonil mitmes tänapäeva olulisemas valdkonnas, nagu e-kaubandus, ettevõtlus ja tehisintellekt. 

“Aasia turgudele laienemine on praegu väga aktuaalne, sest tegemist on ühe suurima turuga, kus kultuur ja kombed on mõnevõrra erinevad USAst ja Euroopast, mistõttu on edukaks äritegemiseks vajalik ka nendega tutvumine,” rääkis Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi projektijuht Kristel Birgit Potsepp.

Uus koolitus tutvustab Ida- ja Kagu-Aasia eripärasid

Selleks, et ka Eesti ettevõtjad, startup’id ja eri alade eksperdid saaksid osa Aasia boonustest, alustab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut koolitustesarja “Äri eripärad Ida- ja Kagu-Aasias”.

17. märtsil algavat koolitustesarja viib läbi Singapurist pärit Johan Skytte poliitikauuringute instituudi külalisprofessor, majandusteadlane, ärimees ja konsultant Joseph Chee Phong Lau. Professor Lau on varasemalt teinud koolitusi nii USAs kui Aasias. 

Kursuse eesmärk on anda algteadmisi äritegevuse taustast Ida- ja Kagu-Aasia riikide turgudel. Erilist tähelepanu pööratakse võimalikele kitsaskohtadele äritegemisel ja viisidele, kuidas neid vältida. Kursus koosneb kaheksast koolitusest, võimalik on registreerida igale koolitusele eraldi või osaleda kõigi. Võimalus on registreerida ka kolmele kursusele, millega kaasneb 20 protsendiline soodustus. Kogu koolituspaketiga kaasneb 30 protsendiline soodustus.

“Koolitusel räägitakse nii kultuurilisest kui käitumuslikust taustast. Lisaks vaadatakse nende riikide investeerimiskliimasid, turgudega seotud riske ja seda, kuidas neid riske maandada,” selgitas Potsepp.

Koolituse info. Foto: Johan Skytte poliitikauuringute instituut

Eraldi käsitletakse Hiina, Jaapani, Korea ja teiste Vaikse ookeani piirkonna riikide eripärasid. Lisaks vaadeldakse lähemalt erinevate mindset’ide kujunemist, Tangi dünastia kultuuri levikut ja selle allakäiku ning Mingi dünastia ja välismaalaste teemat. 

Koolitusel keskendutakse igale riigile eraldi ja tutvustatakse ka nende õiguslikku raamistikku. 

Kursuse läbijad mõistavad paremini Ida- ja Kagu-Aasia riikide majanduse toimimise põhimõtteid ja oskavad hinnata nende riikide äri- ja investeerimiskliimat. Nad saavad vajalikke teadmisi nende riikide poliitikas ja majanduses navigeerimiseks ning ettevõtluse kultuurilise ja sotsioloogilise mõõtme mõistmiseks, samuti oskavad edaspidi navigeerida ka ressurssides, et leida asjakohast teavet äriülevaadetest kuni juriidiliste dokumentideni.

Potsepa sõnul oodatakse koolitusele huvilisi nii avalikust kui ka erasektorist. “Avalikust sektorist on meil varasemalt olnud Välisministeeriumiga väga hea ja pikaajaline koostöö. See koolitus sobib näiteks äridiplomaatia, ettevõtluse või majandusega tegelevatele inimestele.” 

Esimene koolitus algab 17. märtsil ja viimane toimub 6. mail. Info koolituse maksumuse ja muu vajaliku kohta leiab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kodulehelt

Programmi astujal peab olema olemas bakalaureusekraad või sellele vastav haridustase.

Joseph Chee Phong Lau. Foto: Johan Skytte Poliitikauuringute Instituut

Aasia ekspert professor Lau

Joseph Chee Phong Lau annab lisaks koolitusele ka Tartu Ülikooli Aasia keskuses külalisõppejõuna loenguid. “Idee teha sealsest äriajamisest eraldi koolitus tekkiski seetõttu, et tal on hästi ainulaadsed teadmised teemast, mille kohta puuduvad otseselt õpikud ja raamatud,” rääkis Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi projektijuht Kristel Birgit Potsepp.

Lau on pärit Singapurist ning tal on lai teadmistepagas nii Aasia sotsiaalsetest kui ka majanduslikest tavadest. Ta on töötanud ka erinevates Aasia tehnoloogiaettevõtetes. 

Johan Skytte poliitikauuringute instituut

Tartu Ülikooli all toimetav Johan Skytte poliitikauuringute instituudis õpetatakse bakalaureuseastmes riigiteadusi ja magistriastmes on erinevatel õppekavadel võimalik õppida nii eesti kui inglise keeles. Johan Skytte instituudis on rahvusvaheline ja mitmekesine akadeemiline personal, kes jagavad enda ekspertiisi nii Eestist kui välismaalt. 

Skytte instituudis korraldatakse lisaks õppekavadele ka täiendkoolitusi, suve- ja talvekoole, MOOC-e ja rahvusvahelisi projekte. Peamiselt tegeletakse riiki- ja ühiskonda puudutavate teemadega, aga eelkõige keskendutakse ühele maailma kõige väärtuslikumale loodusvarale – inimesele. Koolitusi on võimalik ka oma ettevõttele tellida. 

Ühiskonna paremaks ning sügavamaks mõistmiseks on Skytte instituudis sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus (RAKE), ELi ja Venemaa uuringute keskus ning mitmeid huvitavaid akadeemilisi töörühmi, kus mõtestatakse ühiskondlikke muutusi ning otsitakse lahendusi elulistele probleemidele. 

Rohkem infot Johan Skytte instituudi kohta leiab nende kodulehelt

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.