Pöörane mõte: katame osa linnaruumist päikesepaneelidega ja hoiame elektri pealt kokku

Päikesepaneelid muutuvad üha populaarsemaks energiaallikaks.Foto: Shutterstock

Elektri hinnaralliga seoses on järjest rohkem räägitud sellest, kuidas tarbimise pealt kokku hoida. Üheks võimaluseks on kas ettevõtte hoone katusele või siis mõnele väikesele maalapile päikesepaneelid paigaldada. Kuidas see aga kerge vaevaga ära teha? 

Päikeseenergia on parim ja lihtsaim viis toota ise sajaprotsendiliselt puhast energiat ning hoida kokku ka elektrikuludelt. Eesti Energia andmetel on päikesepaneelide müük viimasel ajal hüppeliselt kasvanud. 

Energia hinnaralli annab alternatiivsete võimaluste kasutamisele ainult hoogu juurde. 2020. aastal avaldas Nielsen uuringu, millest selgus, et lausa 66 protsenti Eesti elanikest on huvitatud päikesepaneelide paigaldamisest. Kusjuures iga kümnes vastaja ütles, et tal on kindel plaan päikesepaneelid ka paigaldada. 

Nii on siinsete inimesteni jõudnud arusaamine, et Eesti on piisavalt hea koht, kus päikesest elektrienergiat toota. Aastane päikesekiirguse hulk on meil umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal. Samas töötavad paneelid siin madalama õhutemperatuuri tõttu parema tootlikkusega. Päikesepaneelide töö kõrgaeg on Eestis näiteks aprillis-mais, kui ilmad on pilvitud ja väljas veel piisavalt jahe. 

Päikesepaneelid on tegelikult ka kõige lihtsamad ja hooldusvabamad elektrienergia tootmise süsteemid. Selleks, et võrguühendusega elektrit toota, läheb vaja päikesepaneele, nende kinnitusi ja inverterit. 

Kõik vajalik on olemas ettevõttetele mõeldud kauplemisplatvormilt merXu. 

Näiteks on valikus 6204 päikesepaneeli 183 müüjalt. Võib valida väiksemate paneelide vahel, või soetada hoopis Nano päikesepaneeli, mida on lihtne paigaldada. Selline täielik päikesesüsteem sobib keskmise suurusega majapidamistele või ettevõttele. Veidi üle 10 000 euro maksva lahenduse hulka kuulub NS Mayor 6.5 akusalvesti ja kõik ühes lahendus. 

merXu platvormilt leiab ka laia valiku päikesepaneelide kinnitusi ning invertereid. 

Selliste süsteemide elueaks peetakse 30-50 aastat. Lisaks sellele, et nii saab vähendada võrgust võetava elektri hulka, saab ülejäänu müüa elektrivõrku. 

Moodne taaskasutus

Kuna päikesepaneelide elueaks arvatakse praegu olevat umbes 30 aastat, siis tundub ühe sellise katusele või maalapile paigaldamine üsna hea investeeringuna. Kui päikesepaneel vananeb, on sellest võimalik umbes 95 protsenti taaskasutada. Prognooside kohaselt on 2030. aastaks 60 miljonit uut paneeli toodetud näiteks taaskasutatud päikesepaneelidest.

Eesti Energia on loonud päikesepaneelide paigaldusest huvitatutele ka kalkulaatori, mis arvutab välja, kui suur oleks planeeritava elektrijaama orienteeruv maksumus, aastane toodang ja rahaline võit. 

Tervele linnale päikesefarm

Kui tundub mõeldamatu, et mõni Eesti linn võiks täielikult minna üle päikesepaneelidest saadava energia tarbimisele, siis tegelikult ei ole selles midagi võimatut. Näiteks otsustas Suurbritannias asuva Manchesteri linnavolikogu, et päikeseenergia kasutamine annab linnale suurema kindlustunde tulevaste kulude osas ning toetaks ka sealset kliimamuutuse tegevuskava. 

Taastuvenergia otsene tootmine parandaks ka energiajulgeolekut. Manchester peab vajalikuks osta oma päikesefarm ka selleks, et vähendada süsinikdioksiidi heitkogust. Miks siis ei võiks sellest mõtlemisest alustuseks eeskuju võtta kodumaised ettevõtjad ja miks ka mitte mõni omavalitsus.  

Kui aga ei ole võimalik tervele linnale või alevile päikeseparki ehitada, siis võib alustada väikestest sammudest keskkonnasäästlikkuse poole. Näiteks võib tänavavalgustuse muuta päikesepaneelide peal töötavaks. MerXu tootevalikus on saadaval mitu erinevat päikesepaneeliga tänavavalgustit

MerXu on veebipõhine kauplemisplatvorm Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni ettevõtetele, kes tegutsevad B2B sektoris – nii väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele kui ka suurtele üksustele. MerXu loob turvalise ärikeskkonna, mis ühendab kontrollitud ostjaid ja müüjaid ning võimaldab neil teha otsetehinguid või pidada läbirääkimisi. MerXu tegutseb Tšehhis, Eestis, Poolas, Leedus, Ungaris, Rumeenias, Slovakkias ja Saksamaal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.