NJORDi partner Katrin Sarap: tööandjal pole kunagi olnud töötajale ainuõigust

Tööandja ei ole kunagi omanud ainuõigust töötajale.Foto: Shutterstock

NJORDi partnerile Katrin Sarapile jäi meediast silma pealkiri „Uued seadused: tööandja kaotas ainuõiguse töötajale“. Selline pealkiri on tema jaoks mõnevõrra üllatav ning segadust tekitav – vaatamata töölepingu seaduses olevale konkurentsipiirangu kokkuleppe täiendusele pole tööandja kunagi omanud ainuõigust töötajale.

Pärast kokkulepitud tööaega on töötaja olnud ja on endiselt vaba töötama kus tahes, kuniks see ei ole vastuolus töölepingus kokkulepitud konkurentsipiiranguga.

Kuni eelmise aasta augustini kehtinud töölepingu seaduse kohaselt ei saanud tööandjal olla kunagi ainuõigust töötajale tulenevalt igaühe põhiõigusest vabalt valida tegevusala, elukutset ja töökohta. Praktikas on tulnud ette olukordi, kus töölepingus on selle põhimõtte vastu eksitud. Näiteks on töötajal keelatud peale tööpäeva lõppu ilma tööandja eelneva kirjaliku nõusolekuta sõlmida kas tasulisi või tasuta töö-, töövõtu- või muid tsiviilõiguslikke lepinguid.

Ehk sisuliselt peaks töötaja vabatahtlikuna lemmiklooma jalutajaks saamise eel küsima tööandjalt kirjaliku loa. See ei ole kindlasti vajalik ega mõistlik ning ei ole seotud kuidagi tööandja tegevusega. Sellist apsakat on saanud töölepingu muudatusega lahendada.

Alates eelmise aasta augustist on töölepingu seadust täiendatud regulatsiooniga, mille kohaselt tööandja ei tohi keelata töötajal töötada teise tööandja juures, välja arvatud kui pooled on sõlminud konkurentsipiirangu kokkuleppe. Seega on tegemist seni kehtinud olukorra fikseerimisega ka töölepingu seaduses.

Loe ka lisaks, mis on veel töölepingu seaduses muutunud. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.