TalTechi teadlane tõi turule uue karastusjoogi, mis on kasulik soolestikule, vähendab hambakattu ja maitseb suurepäraselt

Möll, mis pärast Ajujahi finaali Raw Edge’iga käima läks, on ulme!

"Raw Edge’i eesmärk on vähendada inimeste suhkrusõltuvust ja ootust üha magusamale maitsele,” ütleb ettevõtte kaasasutaja, TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor Kristel Vene.Foto: Vallo Kruuser

Vastlõppenud Ajujahi esikolmikusse jõudis sel aastal ettevõte Raw Edge, mis tuli turule samanimelise vähemagusa karastusjoogiga, millest loodetakse kõva konkurenti suhkrurohketele limonaadidele. Kaasasutaja ning TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor Kristel Vene ütleb, et  Raw Edge on arendatud silmas pidades eesmärki, et kõik, isegi lapsed, võtaksid selle omaks. 

“Jah, meie jook pole nii magus kui tavapärased limonaadid, aga me tahtsimegi tulla ainult poolele teele vastu. Täpselt nii kaugele, et oleks maitsev, aga magusus ei domineeriks, sest Raw Edge’i eesmärk on vähendada inimeste suhkrusõltuvust ja ootust üha magusamale maitsele,” viitab Vene ja räägib intervjuus, mis joogis erilist on, kuidas plaanitakse saavutada üsna ambitsioonikas eesmärk ja milline on elu iduettevõttes.

Mis andis tõuke hakata arendama probiootilist jooki?

Probiootilisi toite ja jooke on TalTechi teadlased ennegi nii uurinud kui arendanud, aga konkreetselt Raw Edge’i kontseptsioon tekkis väljaspool ülikooli, ettevõtte asutaja Mariliis Mia Topi peas. Spordilähedase inimesena soovis ta tuua turule tervisliku alternatiivi madala kalorsusega, sünteetiliste magusainetega ja kõrge kofeiinisisaldusega jookide kõrvale, mida sportlased tarvitavad tihti treeningute ajal. Lahendada oli vaja küsimus, kuidas teha naturaalset, madala kalorsusega, samas maitsvat, organismi taastavat ja kasulikku toodet. Vastuseks oli siin fermenteerimine. 

Joogi esimene prototüüp valmis Signe ja Kaarel Adambergi käe all. Mina sattusin projekti juurde kui toidu lõhna ja maitse ekspert. Kuna ma õpetan tudengitele toidu tootearendust ning kursus oli just algamas, siis pakkusin kliendile välja, et miks mitte kaasata ka tudengeid ning esitada neile kursusetöö väljakutse. Mariliis oli sellega kohe nõus. Tudengid Naatan Seeba, Karin Veide ja Linda Aasma koostasid minu ja Signe Adambergi juhendamisel lähteülesande, tegid turuanalüüsi ja tegelesid tootearendusega. Semestri lõpuks valmis juba ka päris arvestatav prototüüp. Oli ilmselge, et tootel on jumet. Sealt edasi kaasati EAS-i innovatsiooniosaku toetus, et optimeerida fermentatsiooni tingimusi; aga kõige suurem hüpe arengus toimus siis, kui saime Tervisetehnoloogiate kiirendiprogrammi, mida veavad TalTech, Tartu Ülikool, Tartu Teaduspark ja Tehnopol. 

Lisaks superheadele mentoritele ja koolitustele annab kiirendi 17 000 eurot oma äri kasvatamiseks. Kui alguses olin kaasas kui ülikooli esindaja ja tootearendaja, siis ühel hetkel saime aru, et meie koostöö, mõttemaailm, visioon on erakordselt sarnane. Raw Edge tegi pakkumise, millest ettevõtliku inimesena oli võimatu loobuda. Andsin sõrme, aga läks kogu käsi. Praegu toimetame Mariliisiga ettevõttes täiesti võrdsetel alustel ja meie dünaamika on olnud jalustrabav. Ma olen üsna veendunud, et poleks seda teekonda ette võtnud, kui see ei oleks olnud Mariliis. Start-up-elu on teekond ja meeskonna tähtsust on võimatu üle hinnata. 

Mille poolest on Raw Edge eriline ja tervisele hea?

Tervisele on Raw Edge hea igas mõttes. Me kasutame kohalikku köögiviljamahla, milles oleme suhkrusisalduse vähendanud praktiliselt miinimumini, samas kääritamisprotsessis toodavad bakterid inimese jaoks olulisi vitamiine, antioksüdante, orgaanilisi happeid. Tänapäeva inimestel on väga keeruline poest leida nii-öelda elusat toitu, mis toetaks soolestiku mikrobioomi mitmekesisust. Enamasti on toit tarbijate ja jaekettide pika säilivusaja nõudel pastöriseeritud. Meie tooted on pastöriseerimata, et kõik see hea ja kasulik, mis tooraines on ja fermentatsiooniga juurde tekib, jääks ka kenasti lõpptootesse. Heade bakterite arvukus on suur kuni säilivusaja lõpuni. Raw Edge ei kasuta põhimõtteliselt ühtegi kunstlikku lisaainet ega säilitusainet. 

Raw Edge’i teeb väga eriliseks veel see, et lisaks tervislikkusele on see ka päriselt maitsev. Saime just Parima Eesti Joogi võistlusel kulla ja kaks hõbedat. Et kui hapukapsamahl täiskasvanule on aktsepteeritav, mõnele isegi maitseb, siis lapsi seda jooma veenda võib osutuda väljakutseks. Kui me tahame päriselt terviseharjumusi muuta ja mõjutada positiivselt rahvatervist, tuleb läheneda meile harjumuspärastele toitudele. 

Joogitööstus on meeletult konkurentsitihe, aga põhjusega. Inimesed on harjunud jooma ja armastavad karastusjooke. Raw Edge ongi arendatud seda silmas pidades, et kõik, isegi lapsed, võtaksid selle omaks. Jah, meie jook pole nii magus kui tavapärased limonaadid, aga me tahtsimegi tulla ainult poolele teele vastu. Täpselt nii kaugele, et oleks maitsev, aga magusus ei domineeriks, sest Raw Edge’i eesmärk on vähendada inimeste suhkrusõltuvust ja ootust üha magusamale maitsele. 

Tean, et tarbijates on küsimusi tekitanud magusaine kasutamine retseptis. Tõsi, selleks et pisut balansseerida orgaaniliste hapete hapusust ja teha toode harjumuspärasemaks, kasutame erütritooli. Aga erütritool on looduslikult esinev suhkrualkohol ja pärineb taimsetest saadustest, nagu puuviljad ja marjad. Suhkrualkoholidest kõige tuntum on tõenäoliselt ksülitool, mida on kasutatud nätsudes ja suuhügieenis juba 1970. aastatest. 

Kaubanduslikult toodetakse erütritooli fermenteerimise teel. Erinevalt teistest suhkrualkoholidest, ringleb erütritool mõnda aega veres ja lõpuks eritub muutumatul kujul uriiniga. Uuringud näitavad, et erütritool muutub glükoosiks aeglaselt ning vajab metaboliseerimiseks vähe või üldse mitte insuliini, mis omakorda pärsib veresuhkru kiireid üles-alla liikumisi. Erinevalt sünteetilistest magustajatest, nagu sukraloos, ei ole erütritoolil leitud negatiivset mõju soole mikrobioomile. Samuti vallandab erütritool soolestiku hormooni, mis tõstab täiskõhutunnet. Sarnaselt ksülitoolile on ka eritrütool tõhus suuõõne bakterite vastu võitlemisel – see vähendab hambakattu ja hambakaariese riski. 

Ühesõnaga on erütritool kõigist olemasolevatest valikutest praegu kõige parem. Aga et Raw Edge on teaduspõhine ettevõte, järgime kogu aeg teadusuuringuid ning tootearendus on pidev protsess aina paremate toodete suunas. 

Olete Raw Edge’i nimetanud maailma päästvaks ja jätkusuutlikuks.

Raw Edge’i kõige olulisem missioon on nügida inimesi tegema tervislikumaid, vähem suhkrurikkaid ja ületöödeldud toiduvalikuid. Meie ärimudel kasutab ressurssi, kus toode jõuab olelusringi lõppu ja seda kasutatakse uue väärtuse loomiseks. 

Tegu on upcycling’u ehk väärindava ringlussevõtuga, kus kasutame fermenteerimistehnoloogiat kohaliku päritoluga tooraine nagu porgandi ja peedi väärindamiseks. Pikendame köögiviljamahla säilivusaega kahest nädalast kuue kuuni ja tõstame elutsükli lõpus oleva tooraine toiteväärtust. Eesti keskmine toorme väärindamise näitaja on madal. Keskmiselt tekitatakse Eestis 1 kg toorme kohta lisaväärtust 1 euro, mis on Euroopa Liidu keskmisest näitajast allpool. 

Raw Edge panustab läbimõeldud toidusüsteemi, kus jäätmeid tekiks minimaalselt. See aitab kaasa keskkonna väljakutsetega tegelemisel, vähendab keskkonna jalajälge ning toetab inimese tervist. Frantsiisimudel välisturgudele laienemiseks võimaldab kohaliku toorme kasutust ning seeläbi omakorda läbipaistvust toodete valmistamisel, kus saab tähelepanu pöörata vastutustundlikele tootmispraktikatele maa-, vee- ja energiakasutuses. Frantsiisimudel võimaldab koostööpartneriteks valida sarnaste väärtustega tootjad, kes tahavad edendada kohalikku (mahe)tootmist ja kogukonna elu töökohtadega läbi vastutustundlike mehhanismide. 

Kohalike toorainete kasutamine ei ole miskit uut, kuid sageli imporditakse need tsentraalsesse asukohta, kust omakorda toimub distributsioon. Keskkonnahoiu vaatest on ülioluline teadlik ja läbipaistev tegutsemine. Kohalik tootmine ja tarbetu transpordi vältimine loob eelise jätkusuutlikuks tegutsemiseks. Koostöös partneritega saab toote elutsükli jalajälge vähendades järk-järgult vähendada negatiivseid keskkonnamõjusid, olgu nendeks taastuvenergia kasutus tootmises, tõhusad ja vett säästvad seadmed või minimaalse jalajäljega kaubavedu.

Missugune on olnud TalTechi osa/toetus toote valmimise juures?

TalTechi toetust Raw Edge’i kasvule ja olemasolule üldse on raske üle hinnata. Meil on koostöö raamleping ja kogu teadusarendus toimub praegu TalTechis. Lõppemas on juba teine innovatsiooniosaku toetusmeede ning kirjutame ka EAS-i rakendusuuringute programmi taotlust. Äärmiselt kasulik oli eespool mainitud tervisekiirendi, millel oli ka rahaline toetus ning mis võimaldas teha riskantsemaid otsuseid, nagu oma fermenteri ost. 

Olen eriti tänulik ka kolleegide toetusele. Mitte kõik tööandjad ei hinda oma töötajate ettevõtlikkust või veel hullem – mõnikord saab see rangelt karistatud. Siinkohal on TalTech kindlasti teerajaja. Ma ise tunnen, et olen läbi ettevõtluskogemuse kordades parem õppejõud ja teadlane ning läbi Raw Edge’i saame tõsta ka toidutehnoloogia nähtavust ja populaarsust. See kõik töötab sümbioosis ja nagu inglise keeles öeldakse – only sky is the limit.

Kui kaua võttis toote valmis saamine aega? Missugused olid suurimad komistuskivid või takistused protsessi jooksul?

Kui lugeda alguseks esimest kohtumist ülikoolis, mis toimus 2020. aasta lõpus, ja mõelda kuni turule tulemiseni 2023. aasta mais, siis on läinud kaks ja pool aastat. Komistuskivisid oli, aga need said kenasti ületatud ja tagantjärele mõeldes olid nii mõnedki neist isegi head. 

Näiteks kui olime katsetanud suurkorporatsiooni Christian Hanseni spetsiaalselt köögiviljamahlade fermentatsiooniks arendatud tehniliste bakteritüvedega ja leidnud meile sobivaima ning tahtsime seda suuremas koguses juurde tellida, siis tuli välja, et neil on see parasjagu otsas ja ei ole teada, millal üldse uus partii toodetakse. Lisaks ei soovinud ettevõte oma bakteritüve kohta üldse infot jagada. Kui küsisin, kas bakterid toodavad vitamiine ja milliseid, siis seda vastust ma ei saanudki. Nägin selles kohe väga suurt riski korporatsiooniga maadelda ja hakkasin mõtlema alternatiivide peale. 

Üks alternatiiv oli ise bakteritüvi isoleerida, aga see võtab aega. Siis sattusin juhuslikult koosolekule Tartu teadlastega ja tekkis mõte kasutada hoopis meie enda teadlaste juba isoleeritud tüvesid. Tegime kõik katsed otsast peale BioCC käest saadud erinevate piimhappebakterite tüvedega ja meie suurimaks rõõmuks kõige paremad tulemused andiski just TENSIA – nende patenteeritud, kliiniliselt testitud probiootiline tüvi. Tänu patendile teadsime täpselt, mis see bakter teeb, kuidas käitub, milliseid patogeenseid tüvesid tõrjub, milliseid ühendeid toodab ja mis tingimustel, et läbib ka mao happelise barjääri ja jõuab soolestikku. 

Seega lõpp hea, kõik hea. Saime hoopis parema toote tänu sellele, et üks suurfirma ei võtnud vaevaks ühe teadlase täpsustavatele küsimustele vastata. 

Kust saab Raw Edge’i juba osta?

Praegu saab jooki osta Stockmannist, Tallinna ja Tartu Kaubamajast, Coop Maksimarketitest ja suurematest Konsumitest. Peagi lisanduvad veel kaks üle-eestilist jaeketti, mida veel avalikustada ei saa. Kõige lihtsam on vaadata müügikohti meie kodulehelt, mis pidevalt täieneb. 

Kas joogi vastu on huvi tuntud ka välismaal?

Septembri alguses olime väljas toidumessi Riga Food 2023 innovatsioonisektsioonis koos teiste toidusektori iduettevõtetega ja huvi oli päris suur. Seal saimegi esimest korda otsest ja head tagasisidet oma toodetele ja mõistsime paremini oma klienti ja nende küsimusi. Samas näeb meie ärimudel ette, et me laieneme pigem frantsiisimudeli baasil, mis tähendab, et saame pakkuda mingis piirkonnas kohalikule tootjale võimalust köögiviljamahla väärindada meie tehnoloogia abil. 

Praegu oleme leidnud kaks innovatsioonist huvitatud tootjat Ühendkuningriikides ja ühe Slovakkias. Kolmas frantsiisi osapool on distribuutor, kes sooviks oma portfelli laiendada tervisliku tootega. Nende leidmisega hetkel tegelemegi. Esimene turg tundub olevat UK, seal oleme leidnud taas juhuste kokkulangemisel superägedad partnerid müügi osas. Osaleme ka Northboundi kiirendis ja töötame Põhjamaade suunas. Põhjamaades on juba terviseteadlik klient olemas. Näeme seda kasvõi läbi selle, et fermenteeritud toodete segment on seal suurem, aga edu loodame saavutada oma maitse-eelisega.   

Miks otsustasite osaleda Ajujahil ja kuidas sealne edu toote turundamisele kaasa aitab?

Ajujahis olen ka varasemalt kaasa löönud. 2017. aastal osalesin toidutööstusele mõeldud maitsevigade andmebaasiga Flavodata ning pääsesin TOP 30-sse ja kiirendisse, sealt edasi televooru kahjuks mitte. Eks see toode-teenus oli ka keeruline laiemale ringile mõistetavaks teha. Samas sain ettevõtet kiirendis väga palju edasi arendada ja väga palju uusi teadmisi omandada. 

Raw Edge on selgelt lõppkliendile suunatud toode ja juba tollal mõtlesin, et Ajujahil osalemine on just sellistele ettevõtetele äärmiselt kasulik. Loomulikult on Ajujahi kiirendiprogramm suurepärane ja ma olen väga kiirendite usku. Aga Ajujahi üks suuremaid väärtusi on tegelikult hoopis tähelepanu ja nähtavus, mida ühel start-up’il on hädasti vaja ja mida nii algfaasis ei jõuaks ise osta. See, mis möll peale nüüdset Ajujahi finaali Raw Edge’iga käima läks, on ulme. Heas mõttes. 

Väga tänulikud oleme ka Tallinna linnale tervislike eluviiside toetamise eest ning usun, et saame mitmes kohas tulevikus koostööd teha. Ja ühe suurepärase auhinna võitsime Ajujahist veel. Kuus kuud pinna kasutamist T1 keskuses. Käisime seal juba kohal ja mul polnud aimugi, kui äge ja võimas keskus sellest on saamas. Kõik need sportimisvõimalused, meelelahutus, toidukohad … Kõik on nii uus, toreda vibe’iga, et lihtsalt mõnus on seal olla. Ja meie sobime sinna suurepäraselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.