3 head tööriista, millega oma WordPressi lehte hinnata

WordPress on maailmas kõige enam kasutatav platvorm ja WordPressis on kõige lihtsam kodulehte teha, aga kui see on ükskord üleval, siis tuleks üle vaadata, kas kõik sai kõige paremini tehtud ning millised on võimalikud kitsaskohad. Need kolm head abivahendit aitavadki seda hinnata.

1. PageSpeed Insights – sest kiirus on otsimootorite jaoks väga tähtis

On asju, mida veebitegija ise oma hea arvuti ja suure monitori tagant ei pruugi näha, küll aga märkavad seda tuhanded veebikülastajad oma pisikeste ekraanide ja aeglaste nutiseadmetega – nimelt seda, et koduleht on nende jaoks liiga aeglane.

Paljud uuringud on näidanud, et piisab juba mõnest sekundist, kui aeglus saab määravaks ja lõpuni allalaadimist ära ootamata lahkutakse juba kodulehelt, ükskõik kui hea sisu siis sel ka oleks.

Selleks, et neist kasutajatest mitte ilma jääda, tee oma kodulehele kiirustest. Töövahendiks, mis selle põhjalikult ära teeb, on PageSpeed Insights.

Kõige parem on aga see, et testimisvahendi tegi valmis Google ise – muidugi nad teavad, mille järgi kiirust on vaja hinnata, et see nende otsimootori jaoks parim oleks.

Ainukeseks puuduseks ehk võikski olla see, et tulemus kehtib just Google´i otsingu kohta, aga see ongi tavaliselt kõige olulisem.

Analüüs võtab aega mõned sekundid ning lisaks paljudele muudele soovitustele joonistatakse välja üldine skoor protsentides. Mida lähemal sajale, seda parem. Samas ei maksa kehvemast tulemusest ära kohkuda, sest olemas on täpsed soovitused, mida kodulehe kiiruse parandamiseks tasub ette võtta.

2. GTMetrix – kui kiiresti pilt ette tuleb?

Hea on see, et GTmetrix töötab kõigi otsimootorite ja kõigi elujuhtumite jaoks, mõõtes puhast ja toorest kodulehe laadimise kiirust.

See tulemus sobib nii Google´i kui teiste otsimootorite jaoks optimeerimiseks. Mitte nii hea on aga soovituste vähesus. Samas on tulemus selge ja arusaadav ning lihtsate arvude keeles, mida enamik inimesi mõistavad.

Koondhindele lisaks näidatakse erinevate komponentide laadimiskiirusi ja siis saab juba ise vaadata, mis veebiosa või programmikood liiga kaua aega võtab.

Kui konto luua, saab analüüsida põhjalikumalt, näiteks mõõta kiirust erinevatest asukohtadest veebi poole pöördudes, mis on samuti oluline teada.

GTmetrixil on veel üks hea omadus – saad oma lehte näiteks konkurendi omaga võrrelda. Selleks peab Compare lahtrisse (nupp paremal menüüs ülal) sisestama konkureeriva veebiaadressi.

3. WebPageTest – ülevaade laadimisaegadest igalt poolt maailmast

Selle testiga saad proovida oma veebi külastust erinevatest seadmetest, brauseritest ja asukohtadest, mis on reaalsed ja asuvad üle maailma erinevates kohtades.

Tegemist on hea testiga just neile, kes tahavad ka väljaspool Eestit oma saiti kiirelt ja vigadeta näidata ning proovida, kas ikka kõigis brauserites ning platvormidel kõik korralikult töötab. Vigade analüüs tehakse samuti ja näidatakse, milliseid veateateid võib veeb erinevates seadistustes näidata.

Vahest tuleb oodata testijärjekorras küll mõnikümmend minutit, kuna eespool võib olla tuhandeid saite, enamasti aga saab testida üsna kiirelt mõne minuti jooksul.

Mida veel jälgida, et koduleht oleks kiire? Loe täpsemalt SIIT!

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.