Katre Kulbok Äristarteri 5. saates: teine vaatus ehk kuidas äris kannapööret teha ja millegi muuga tegelema hakata

Ripsmetehnikuna alustanud Katre Kulbok otsustas hiljuti teha oma äris pöörde ja keskenduda ilusalongi pidamisest hoopis coachingu ja koolituse valdkonnale. Teda küsitleb Katrin Hinrikus-Karu United Dream Studiost.

Veel enne, kui kannapöördest äris lugema hakkad, vaata kindlasti ka Katre Kulboki loo algust Äristarteris, kust selgub, kuidas tema esimene äri alguse sai ja miks ühel hetkel tundus, et peab hakkama tegelema millegi sootuks muuga.

Katre Kulbok alustas oma esimest äri ripsmetehnikuna ja juba aasta pärast tasus ilusalong end ära. Kuid siis saabus kannapööre – uueks põhiäriks sai hoopis coaching ehk personaalne koolitus ja esimeseks teemaks Passion test – naiste kirgede ja eesmärkide koolitus. Sellega puutus aga Katre kokku vaheldumisi – kord tegi, kord ei teinud, ripsmetehniku töö oli alati turvaliseks taganemiseks olemas.

Elus toimunud muutuste tõttu ja üksi elama kolides toimus ka äris suurem muutus ja ümberplaneerimine: “Ma teadsin juba aastaid, et muutus peab toimuma. Ilu valdkond polnud enam see, millega tahtnuks põhjalikumalt edasi tegeleda. Eelmisel suvel näiteks otsustasin, et pean saama Balile puhkama. Olin salongis töötamist enne vähendanud paari päevani nädalas, unistus Balist sai aga peamiseks tõukeks, et midagi nüüd ette võtta,” räägib Katre Kulbok. “Olin juba saavutanud piisava sissetuleku, et salongist loobuda, kuid ikka oli hirm, et äkki Coach´imise töö ei lähe tulevikus nii hästi.”

Kui lennupiletid olid käes ja puhkus Balil võis alata, loobuski Katre salongitööst.

Passion testile leidis ta aga oma esimesed kliendid tutvusringkonnast ja sotsiaalmeediast. Põhiliselt algas see uus äri pihta sotsiaalmeedia reklaamidest. Kindlat plaani polnud, Katre alustas lihtsalt Instagramis ja Facebookis “buustimisest” ning kliendid hakkasidki tulema. Uus äri läks üsna ladusalt käima.

Elu muutus avalikuks

Sellest ajast hakkas Katre väga avatult sotsiaalmeedias oma elust rääkima, et inimesed saaksid end temaga seostada. “Mul oli tegelikult endal ka abi vaja,” tunnistab Katre, “sellepärast hakkasingi Coaching´uga tegelema.”

Kõige parem müük on tema arvates just see, kui näidata teistele, kes sa ise oled ja mida tead.

Alguses tuli ka hinnanguid, mida oli koolitajana raskem vastu võtta, aga samas sai lähedastelt vajalikku tunnustust ja tuge edasi tegutsemiseks. 

Nüüd on coaching´ut ja enesearenduse koolitust saanud juba päris palju naisi. Selle juures aga Katre veel pidama ei jää – järgmisena tahab ta ettevõtluses veel midagi uut ette võtta ja järgmise kannapöörde teha.

“Kui enne ajasid sa taga väliseid asju – maja, autod, reisid, siis tänaseks pole need enam nii olulised,” annab ta vihje, mida järgmisena plaanibette võtta. “Olen ju jooksnud 24/7 ringi nagu orav rattas, aga kas ma siis seda tahtsingi? Soovid küll kasvavad, kuid tänaseks pole ma näinud, et samamoodi jätkates tempo väheneks. Kui jäängi selle juurde, et pakun inimestele enesearmastuse väljakutset, siis mis saab siis, kui ka see end ammendab? Kas viitsiksin samamoodi jätkata? Ma pole selles kindel.”

Oma uute plaanide kohta ta siiski praegu rohkem midagi täpsemalt ei räägi.

Mida soovitada alustavale ettevõtjale?

Katre soovitab oma kogemusest – kui sul on teistele tõesti midagi anda, siis anna. Väärtuse andmine ei pea aga olema alati läbi ettevõtluse, see võib olla ka palgatöö. Peaasi, et see, mida teed, loob väärtust ja tekitab sinus hea tunde. Seda peab nautima.

Muidugi on ka ettevõtluses tegevusi, mida sa ei naudi, aga see on igal pool niimoodi.

“Ma ei läheks siiski elu sees praegu palgatööle tagasi,” võtab ta kokku oma ettevõtlusteekonna. “Mul on veel nii palju ära teha. Samas tuleb mõelda, kas niimoodi igapäevaselt ringi jooksmine teeb mind õnnelikuks.”

Mis on see, mis paneb tegutsema?

Vabadus on Katre jaoks põhiline, miks ta ettevõtlusega tegeleb: “Vabadus on tänaseks see, et ma jooksen iga päev ringi, nagu orav rattas. See tekitab küsimuse, kas see on siis see vabadus, mida ma olen ette kujutanud? Praegu tunnen küll, et olen ise õnnelik ja rahul, aga midagi peab muutuma, minu vabadus võiks olla teistmoodi.”

See, mis paneb tegutsema, on ajas alati muutuv. “Naisi tahan ma endiselt aidata,” võtab Katre kokku, mis tema praegustes plaanides ei muutu. “Ettevõtluses soovitatakse kindlat fookust ja teekonda, aga peab olema ka oskus lahti lasta ja uuega edasi minna.”

Kuidas olla oma aja peremees?

Kui alustada ettevõtlust, siis tuleb Katre arvates esiteks leida see väärtus, mida tahad teistele luua ja teiseks peab mõtlema, kas oled valmis seda igapäevaselt tegema, kas see teeb sind lõpuks õnnelikuks? Kui alustad ettevõtlusega, siis kas oled valmis selle nimel mingitest asjadest elus loobuma?

“Olen vähem sõpradega aega veetnud ja väljas käinud,” toob Katre näite loobumistest. “Tuleb olla ka valmis õppima antud valdkonnas ja mitte keskpäraselt oma asja teha. Tuleb käia end arendamas, panustada enesearengusse ja olla tipus. Sinu ettevõte ei kasva suuremaks, kui sina ise, ettevõte on sinu enda peegeldus. Kui tahad, et ettevõte kasvaks, peadki ise kasvama.”

Loe eelmist osa intervjuust Katre Kulbokiga siit.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.