Konkurentsipiirangu kokkulepe ei ole ühepoolne tehing

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ei olnud seaduse mõttes töötaja.Foto: Shutterstock.

Ühel heal päeval sai Eesti Energia (EE) uue juhatuse esimehe, kelleks osutus Hando Sutter. Kui tavaliselt sõlmitakse juhatuse esimehega juhatuse liikme leping, mis oma olemuselt on käsundusleping, siis sellele lepingule töölepingu seadus ei kohaldu ning juhatuse esimees ei ole seaduse mõttes töötaja. Seega ei kohaldu talle ka töölepingu seadusest tulenevad regulatsioonid. 

NJORDi partner Katrin Sarapi sõnul võib eeldada, et EE nõukogu otsustas, millistel tingimustel juhatuse liikme leping sõlmitakse. Üheks tingimuseks oli peale lepingu lõppemist kohalduv konkurentsi osutamise piirang kestusega 12 kuud. 

Konkurentsipiiranguga piirab EE juhatuse esimehe vabadust peale lepingu lõppemist oma tegevusala vabalt valida. “EE juhatuse esimehel on keelatud piirangu kehtivuse ajal töötada EE konkurentide juures ja heaks. Seega, oleme ühes asjas täpsed – konkurentsipiirangu eest makstav hüvitis ei ole lahkumishüvitis,” märgib Sarap. Tavaliselt tuuakse lahkumishüvitis välja kas juhatuse või selle liikmetega sõlmitud lepingus. 

Tuleb nõustuda ettevõtja Joakim Heleniuse 30.03.2023 Postimehes avaldatud arvamusega: “Eesti Energia on põhimõtteliselt riigi omanduses olev monopol-ettevõte ning pole teada, kuhu võiks Hando Sutter tööle minna, et Eesti Energiaga konkureerida nii, et tema Eesti Energiaga seotud teadmistega oleks Eesti Energiale kahju?”Aga see teadmine on tagantjärele tarkus, mis ei aita olukorras, kus kokkulepet tuleb täita.

Meediakajastuse kohaselt otsustas nõukogu, et konkurentsikeelu hüvitise suurus 12 kuu eest on juhatuse liikme 12 kuu tasu. “Järelikult olid lepingu pooled ehk EE nõukogu ja juhatuse esimees lepingu tingimustes kokku leppinud ja see leping kehtis. Kõik pooled pidid saama aru kokkuleppe sisust ja tagajärgedest,” toob Sarap välja.

Seejärel saabus lepingu tähtaeg ja leping lõppes. Konkurentsipiirangu kokkulepet tuleb täita hoolimata sellest, kas juhatuse esimehe tööga oldi rahul. Töölepingu seaduse alusel sõlmitud konkurentsipiirangut saab tööandja ühepoolselt üles öelda. Käsunduslepingus olevat konkurentsipiirangut ei saa EE nõukogu ühepoolset üles öelda, v.a kui selles lepingus on pooled selles selgelt kokku leppinud. Muul juhul tuleb seda kokkulepet täita. Seda ka siis, kui tagantjärele tunduvad kokkuleppe tingimused ebamõistlikud, sh avalikkusele. EE aktsionärid ega üldkoosolek ei saa seda kokkulepet üles öelda. Kohalduv seadus seda lihtsalt ei võimalda.

Seega on Sarapi sõnul igati mõistlik juhatuse liikme või esimehega sõlmitavas käsunduslepingus selle sõlmimise ajal mõelda, kas näiteks konkurentsipiirangut on soov kohaldada kindlaks perioodiks või saaks seda vajadusel ka ettevõttepoolselt üles öelda. “Lisaks tasub üle vaadata, kas ja millistel tingimustel makstakse nn lahkumishüvitist.”

Mõttemäng – paneme silmad kinni, mõtleme, et oleme sarnastes kuldsetes konkurentsipiirangu kingades nagu Hando Sutter. Kui avame silmad, on meie ees kaks valikut: a) täidame kokkulepitud konkurentsipiirangut, loobudes kokkulepitud tasust, või b) täidame konkurentsipiirangu kokkulepet ja ootame seda ka lepingu teiselt poolelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.