Pakendisaaste on tohutu probleem: Eesti ettevõte RAIKU on leidnud mullikilele loodusliku alternatiivi

RAIKU kaasasutaja Karl Pärtel ütleb, et tööstusettevõtetel on nutikas AIRE programmides osaleda, olenemata organisatsiooni või projekti suurusest. Arendustegevust on võimalik rahastada AIRE abiga – see vähendab oluliselt riske ettevõttele ning lubab innovatsiooniga tegeleda, kaasates väliseid eksperte.Foto: AIRE

Äsja toimus Pariisis tuntud pakendimess Luxepack, kus Eesti ettevõte RAIKU võitis oma uuendusliku pakendimaterjaliga peaauhinna Green Packaging Award. Maailmakuulsate brändide hulgas leidus kümneid piloteerimishuvilisi, kes soovivad edaspidi kasutada mullikile asemel saadetiste kaitsmiseks RAIKU pakketäitematerjali – täpsemalt puidust vedrusid, kangaid ja matte. 

Miks on uuenduslik materjal hädavajalik ning mille poolest on see TalTechi teadlaste abiga loodud toode eriline, räägib RAIKU kaasasutaja Karl Pärtel.  

Kuidas ja miks tekkis idee hakata looma uut pakkematerjali? 

See suurepärane idee tekkis RAIKU kaasasutajal Rain Randsbergil, kui ta analüüsis pakendisektori tekitatud tohutut jalajälge. Ideest on saanud nüüdseks teostus: teeme uuenduslikke puidust vedrusid, kangaid ja matte, mida saab kasutada saadetistes mullikile asemel pehmendusena, ning me ei kasuta tootmisprotsessis ühtegi kemikaali, mis tähendab, et toode, kuhu iganes ta ka ei satu, on keskkonnale päriselt ohutu.

Täielikult ehk 100 protsenti komposteeruv materjal on väga vajalik, et lahendada pakendisektori oluline probleem – igal aastal tekib ainuüksi Euroopas kümnetes miljonites tonnides pakendijäätmeid, mida ei taaskäidelda. Selle mure lahendamisel on Euroopa Liidul väga madalad eesmärgid, näiteks 2030. aastaks on eesmärk taaskäidelda 70 protsenti ehk alla kolmveerandi pakendimaterjale (praegu on see näitaja 63 protsenti). See tähendab, et strateegia kohaselt aktsepteeritakse tohutut pakendisaastet ka järgnevate kümnendite lõikes.

Meie meelest on probleemiks nii madal taaskäitlus kui ka komposiitmaterjalid, kus kasutatakse kümneid kemikaale, sealhulgas nii ühekordsed plastid kui ka paber ja papp. Paberi tootmine nõuab tohutult ressursse, kuid paraku on see peamine pakkematerjal – umbes 50 protsenti turust. 

RAIKU üks peamine keskkonnaalane eelis on ohutu toode pärast oma eluiga, ükskõik kas see jõuab loodusesse, prügimäele või põletusse. Tegemist on sisuliselt tavalise keemiliselt töötlemata puiduga, mille loodus saab ise ringlusesse võtta. Olulise kohana iseloomustab meie tootmisprotsessi ka ülimadal ressursikasutus võrreldes alternatiivsete materjalidega – suudame puidule anda kuni 20 korda enam mahtu, meil läheb vaja murdosa vett ja energiat võrreldes paberitööstusega ning kokkuvõttes on meil vähemalt 10 korda väiksem CO2 jalajälg. Kui meil kulub mitu korda vähem puitu sama ühiku pakendimaterjali tootmiseks, säästame metsa. Suudame väärindada puitu maksimaalselt ning oleme ka selle näitaja poolest kordades kõrgemal kohal kui keskmine Eesti puidutööstus.

Klientidele saame lisaks väikesele jalajäljele pakkuda ka väga heade kaitseomadustega pakendimaterjali tänu selle vedrustruktuurile. Vedru on meile tuttav näiteks autode amortisatsioonis või madratsites, kus selle eesmärk on pehmendada lööki. Siiani on RAIKU pakendimaterjalile tulnud turult väga hea tagasiside. Näiteks ühel kliendil möödus tänu RAIKUle esimene kiire Black Friday nii, et ükski teele pandud toode ei läinud katki. Luksuskaupade sektor on toonud välja ka meie toodete ilusa väljanägemise, seega pakub RAIKU lisandväärtust ka siis, kui lõpptarbija kätte saadud paki avab.

Kas saate avaldada mõned ettevõtted, kus RAIKU pakendeid juba kasutatakse?

Praegu on meil esmased koostööd käimas Eesti, Soome, Rootsi ja ka mõnede teiste riikide ettevõtetega. Välja saan tuua näiteks Tilk! biokosmeetika, Soil of Beauty, Fibenol, Ökopood, Circulate8.

Tegelikult on kümneid ettevõtteid, kes ootavad, et saaksime tootmismahtu suurendada ning neile pehmendusmaterjali tarnida. Äsja toimus Pariisis tuntud pakendimess Luxepack, kus võitsime peaauhinna Green Packaging Award ning saime kümneid piloteerimishuvilisi maailmakuulsatelt brändidelt.

See tähendab, et oleme nüüdseks põhjalikult näinud, et meie tooted on turul väga innovaatilised ning nende vastu on väga suur huvi rahvusvahelises mastaabis. Peamine pudelikael ongi praegu tootmismahu suurendamine ning arendustsükli kiire läbimine, kuid see on paratamatu, kui hakkad uut tööstustehnoloogiat arendama nullist.

Miks kaasasite uue pakendimaterjali arendustöösse TalTechi teadlased?

TalTech on ideaalne arenduspartner – sisuliselt kogu RAIKU meeskond on TalTechi haridusega ning see ülikool on korduvalt ennast tõestanud kui tugev platvorm kompetentside kaasamiseks ja erinevate arendusprotsesside toetamiseks. Meie koostöö algas pea samal hetkel, kui ettevõtte lõime – TalTech toetas meid prototüüpide osade valmistamisega ning eraldi märkimist vajab ka Puidulabor, mis on projektis olnud ülimalt kasulik puidu-uuringute ja toormaterjali valmistamisega. 

Projekti juures oli abiks ka tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE. Millist abi neilt saite?

Meil on vaja kiiret ja automatiseeritud mahutootmist. AIRE projektidega olemegi saanud kaasata TalTechi teadlased oma arendustöösse – meie AIRE projektid keskenduvad nii masinnägemise kui ka robootika kaasamisse tootmisprotsessides. Tegemist on väga oluliste arendusküsimuste lahendamisega ning AIRE abiga saame kaasata kompetentse, millele meil varem ligipääsu ei olnud. 

Oleme nii AIRE meeskonnale kui ka TalTechile väga tänulikud ning soovime õhutada ka teisi tööstusettevõtteid nende programmides osalema, olenemata organisatsiooni või projekti suurusest. Arendustegevust on võimalik rahastada AIRE abiga – see vähendab oluliselt riske ettevõttele ning lubab innovatsiooniga tegeleda kaasates väliseid eksperte. Polegi ühtegi vastuargumenti, miks sellele abile mitte kandideerida!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.