6 kiiret võitu ehk kuidas väga lihtsalt oma veebilehte optimeerida?

Foto: Freepik

Kuidas tõsta veebilehe või veebipoe kasutatavust, ilma et naba paigast ei peaks tõstma ega kodulehte päris ümber tegema? Siin on kuus väga lihtsat soovitust Laura Kõrsmaalt agentuurist Experience Design. Nende järgi oma veebi täiendades võid jõuda kiire võiduni külastatavuses kui ka kodulehe optimeerimises otsingumootoritele.

Veebilehtede ja veebipoodide kasutatavus mängib olulist rolli kogu äritegevuse edendamisel. Mõned väikesed, kuid olulised muudatused võivad muuta päris palju kasutajate rahulolu ja üldist tulemust otsingumootorites. Hea kasutajamugavus võib kaasa tuua palju paremaid müügitulemusi ja tagab kasutajate lojaalsuse. Proovi neid nippe ja veendud selles ise.

1. Muuda fondi suurust

Fondi ehk kirjastiili suuruse kohandamine võib oluliselt mõjutada lehe loetavust ja ligipääsetavust. Kui tekst on liiga väike, võib see tõrjuda osa kasutajatest eemale. Suurema kirjaga on kõik paremini näha ning tekst loetavam. Kuna ekraanid muutuvad järjest paremaks, siis näevad ka suured tähed väga ilusad välja ning ekraanipinnale mahub ikkagi piisavalt teksti. Mobiilivaates aga võib suurem kiri aidata ka paremini näpuga linke tabada.

2. Muuda nuppude kontrastsust ja sõnumit

Nuppude kontrastsuse muutmine ja selge sõnumi edastamine võivad oluliselt mõjutada kasutajate tegevusi.

Kontrastsus peab olema piisavalt suur, et nupp paistaks silma ka väikese ekraaniga. Samuti on oluline tagada, et nuppudel olev tekst edastaks selgelt selle, mida kasutaja sellel klõpsates saab. Mobiilivaates on oluline luua teksti asemel arusaadavad kujutised või ikoonid, mis jäävad kasutajale lihtsasti meelde ning mida pole lihtne mõne teise nupuga segi ajada.

3. Kohenda tekste

Kasutajale suunatud väärtuspakkumiste kasutamine tekstides on oluline, et luua emotsionaalset sidet potentsiaalsete klientidega.

Liiga pikkade tekstide asemel peaks olema veebis materjal hästi liigendatud, lühike ja lihtsasti arusaadav. Peale selle on oluline kasutada lehekülgedel õigeid võtmesõnu, mis aitavad otsingumootoritel mõista, millest leht tegelikult räägib. Õigete märksõnadega pääseb ka otsingutulemustes paremale kohale ning see toob veebi rohkem külastajaid.

4. Testi kasutajate peal

Kasutajate peal testimine annab äärmiselt väärtuslikku tagasisidet selle kohta, kuidas sinu veebileht tegelikult toimib.

Testimise käigus võib selguda mitmeid takistusi, mida ise ei pruugi märgata. Oluline on jälgida mitte ainult seda, mida kasutajad ütlevad, vaid ka seda, mida nad tegelikult teevad, et paremini mõista nende käitumismustreid.

5. Tee leht kiiremaks, vahetades pildid välja

Lehe kiirus on üks olulisemaid tegureid kasutajakogemuse parendamisel. Sellest võib sõltuda ka koht Google´i otsingutulemustes, sest liiga aeglased leheküljed lükatakse otsinguroboti algoritmi järgi tahapoole ning esimeste tulemuste seas, mida otsijale kuvatakse, on kiiremad veebid.

Liiga suured pildifailid võivad olla üheks põhjustest, mis oluliselt aeglustab lehe laadimisaega, mis omakorda võib viia kasutajate lahkumiseni.

Oluline on valida õige pildiformaat ja pildisuurus, mis tagab nii kvaliteetse kuvamise kui ka kiire laadimise. Kasuta piltide mahu vähendamiseks vastavaid pildiprogramme, mis teevad faili küll väiksemaks, kuid jätavad pildi kvaliteedi peaaegu samaks.

6. Lisa veebilehele analüütika

Tuntud analüütika tööriistad nagu Google Analytics, Plausible (mille leiab Veebimajutuse iseteeninduskeskkonnast), Mixpanel ja teised aitavad sul jälgida kasutajate käitumist veebilehel ning teha vastavalt sellele muudatusi, mis vastavad veel paremini kasutajate vajadustele ja ootustele.

Lisaks võimaldavad need vahendid sügavuti analüüsida, millised lehe osad toimivad hästi ja millised vajavad täiustamist.

Võttes arvesse neid lihtsaid uuendamise soovitusi ning jälgides pidevalt oma veebilehe või veebipoe analüütikat, on võimalik kiirelt parandada kasutajate kogemust kodulehe kasutamisel ja sellega saab mõistagi suurendada nii müüki kui ka klientide rahulolu. Alustada võibki väikestest sammudest – mõnikord on neil suur mõju.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla