Google Chrome´i turvauuendusega valmistutakse kvantarvutite ülemvõimu vastu

Kvantarvutid on küll praegu veel laborites arendamisel, aga kui need peaksid ühel hetkel valmis saama, ähvardab kogu praegust veebiturvalisust kollaps. Need uued seadmed suudaksid nimelt lahti murta kõik seni levinud turvatehnoloogiad. Google valmistub selle tulevikustsenaariumi vastu veebibrauserile Chrome uue kaitse loomisega, mis peaks olema nii-öelda kvantkindel.

Brauseri Chrome uus kaitse, mis kvantarvutite ülemvõimu vastu aitab, on kaheastmeline ning lisab praegusele turvakaitsele veel lisakihi tulevikukindluse tagamiseks. Olukorda, kus kvantarvutid suudavad hetkega lahti murda kõik tänapäeva krüptovõtmed, nimetatakse ka kvantmaailmalõpuks ning see aeg võib kätte jõuda niipea, kui esimene töötav kvantarvuti kasutusele võetakse.

Tegemist on varsti üsna tõsise murega, sest kvantarvutid võivad kergelt murda veebis tänapäeval kasutatava krüpteerimise, mis turvab kõike alates isiklikest sõnumitest kuni pangasaladusteni.

Google´i uus kaitse sisaldab Chrome´i paigaldatud uuendatud krüptograafialahendust, mis peaks olema vastupidav katsetele seda tulevaste kvantarvutitega lahti murda. Selleks kasutatakse krüptilise nimega tehnoloogiat X25519Kyber768, mis tegelikult ühendabki endas kaht erinevat krüptoalgoritmi. Üks kaitseb andmeid olemasoleva turvalise algoritmiga traditsioonilisel moel ning teine lisakaitse on mõeldud tulevikus valmis saavate kvantarvutite vastu.

Google’i brauseri Chrome turvalisuse tehniline programmijuht Devon O’Brien kirjutas muudatustest Google´i ajaveebipostituses, kus märkis, et kvantarvutid võivad olla juba aastakümnete kaugusel, kuid endiselt on oluline info osaline kaitsmine juba praegu, et seda ei saaks salvestada tulevikus lahtimurdmiseks, kui vastav tehnoloogia on olemas. Mineviku saladuste vastu võib ka paarikümne aasta pärast olla üsna suur kuritegelik huvi.

Nn Harvest Now, Decrypt Later põhimõte tähendabki seda, et kurjategijad võivad tänapäeval salvestada lahtimurdmatuid sideseansse ja andmefaile, et hoida need alles tuleviku jaoks, millal juba võib õnnestuda turvalisus uute tööriistade abil lahti murda.

Google on alustanud selle vastu Chrome´is juba lahenduste loomist. Uus tehnoloogia sisaldab uut krüptograafiat, mis peaks olema vastupidav katsetele seda tulevaste kvantarvutitega lahti murda.

Kahe krüptoalgoritmi hübriid X25519Kyber768 tuleb varsti välja brauseri värskendustega ning on osa laiemast Google´i plaanist veebimaailma ette valmistada kvantkindlale krüptograafiale üleminekuks.

Kuidas kvantkindel krüpteerimine töötab, sellest saab lühidalt lugeda Google´i blogist.

Avapildil on foto kvantprotsessori kiibist D-Wave TwoX 1000 Qubit, mis võeti Kanada firma D-Wave poolt kasutusele 2015. aastal eksperimentaalsete kvantarvutuste tegemiseks, kuid “päris” kvantarvutis see veel ei tööta.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutus.ee blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla