Eesti ettevõttele tekitati arvepettusega kopsakas kahju

Ettevõttele tekitatud kahju ulatus ligi 30 000 euroni.Foto: Shutterstock

Juunis langes üks sõidukite müügiga tegelev Eesti ettevõte arvepettuse ehk BEC-skeemi ohvriks, teatas riigi infosüsteemi amet (RIA).

Ettevõte suhtles kirja teel enda koostööpartneriga ning mingil hetkel võtsid kurjategijad kirjavahetuse üle. Eesti ettevõte sai äripartneri kompromiteeritud meilikontolt võltsitud arve ning tasus selle, hiljem selgus et makse oli tehtud petiste kontole.

Sel korral oli kahjusumma ligi 30 000 eurot. Sarnase skeemi ja kahju kohta sai RIA teate ka veel teiselt Eesti ettevõttelt.

Lisaks märkis RIA, et kuigi teenusetõkestusrünnete arv on pigem langustrendis, siis toimus juunis taas mitmeid rünnakuid.

7. juunil sooritati kaitseministeerium.ee vastu kaks teenustõkestusrünnet. Esimene toimus ajavahemikul 11.50 kuni 12.40 ja teine 19.20 kuni 20.20. Rünnakud põhjustasid lühiajalisi katkestusi veebilehe töös. 9. juunil rünnati riigikontrolli veebilehte, mistõttu ei olnud see tund aega kättesaadav.

12. juunil rünnati Välisministeeriumi ja 13. juunil Riigivõrgu nimeservereid. Rünnakute ajal esines teenuste töös lühiajalisi häireid. Lisaks toimus ka mitukümmend mõjuta teenusetõkestusrünnet, mille aitasid ära hoida kasutusele võetud kaitsemeetmed.

Mis on arvepettus?

Arvepettust pannakse toime nii, et ettevõttega võtab ühendust pettur, kes väidab end esindavat tarnijat, teenuse pakkujat või kreeditori. Nad võivad kasutada erinevaid lähenemisviiside kombinatsioone: telefon, kiri, e-kiri vmt. Petised paluvad tulevaste arvete pangaandmete ehk pangakonto saaja andmete muutmist. Uus konto on aga petiste valduses.

Kuidas vältida arvepettuse ohvriks langemist?

RIA soovitused, kuidas ettevõtet arvepettuste eest kaitsta:

  • Tee kindlaks, et Sinu töötajad on sellistest pettustest informeeritud ning teavad, kuidas neid vältida.
  • Juhenda oma töötajaid, et nad arvete maksmisel alati kontrolliksid võimalikke ebakorrapärasusi.
  • Loo ettevõttes protseduur maksenõuete õigsuse kontrollimiseks
  • Vaata üle informatsioon, mis on Sinu ettevõtte kodulehel, eelkõige informatsioon lepingute ja tarnijate kohta. Tee kindlaks, et Sinu töötajad oleksid tähelepanelikud infoga, mida nad jagavad oma sotsiaalmeedia kanalite kaudu.
  • Määra üks ja peamine kontaktisik suhtlemaks ettevõtetega, kellele teed regulaarseid makseid.
  • Kontrolli kõiki päringuid, mis väidetavalt tulevad Sinu ettevõtte partneritelt, eriti siis, kui nad paluvad tuleviku maksete sooritamiseks pangaandmete muutmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Ärigeeniuse uudised sinu postkastis

Ärigeeniuse uudiskiri toob sinuni valiku nädala olulisematest äriteemadest, põnevad persoonilood ja ekspertide soovitused.